29 °C

FIFA Başkanı Blatter'e dolarlı protesto

İsmi yolsuzluklarla anılan FIFA Başkanı Sepp Blatter, basın toplantısı sırasında ilginç bir protestoya uğradı

FIFA Başkanı Blatter'e dolarlı protesto

dunya.com

FIFA Başkanı Sepp Blatter basın toplantısı esnasında İngiliz komedyen Simon Brodkin'in protestosuna uğradı. Brodkin, Blatter'in konuştuğu sırada elinde iki tomar sahte dolarla kürsüye yaklaştı. Ünlü komdeyen korumaların araya girdiği sırada Blatter'in başından aşağıya dolarları bıraktı.

Protesto sonrası kısa bir şok yaşayan Blatter, bir süre konuşmasına devam etti. Konuşmasını erken bitiren Blatter'in ardından basın toplantısı iptal edildi.

FIFA'daki yolsuzluk gözaltıları

Geçriğimiz aylarda Federal Soruşturma Bürosu (FBI), kongreye hazırlanan FIFA’ya yolsuzluk ve rüşvet operasyonu düzenlemişti. Yolsuzluk ve rüşvet suçlamasıyla yedisi üst düzey yönetici olmak üzere on iki kişi göz altına alınmış ve daha sonra FIFA Başkan Yardımcısı Jack Warner 395 bin dolar karşılığı kefaletle serbest bırakılmıştı.

Gözaltına alınanlar arasında, FIFA Başkan Yardımcısı Jeffrey Webb, eski FIFA Başkan Yardımcısı Eugenio Figueredo ile FIFA yetkilileri Jose Maria Marin, Eduardo Li, Rafael Esquivel, Julio Rocha ve Costas Takkas bulunuyordu.

 Zürih'te düzenlenen operasyonla, 2018 ve 2022 Dünya Kupası kapsamında "kara para aklandığı" gerekçesiyle açılan soruşturmanın gölgesinde 29 Mayıs'ta düzenlenen kongrede FIFA Başkanı Joseph Sepp Blatter, 5. kez başkanlığa seçilmiş ve bu durum uluslararası kamuoyunda tepkiyle karşılanmıştı. Bu gelişmeler sonrasında da Blatter, seçildikten 4 gün sonra, istifa edeceğini açıklamıştı.

 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap