5 °C

Galatasaray Başkanı: Devleti ürküttüler

Galatasaray Spor Kulübü Başkanı Mustafa Cengiz, kulüplerin borçlarının hızlıca yapılandırılması gerektiğini söyleyerek, "Hiç bir şey göründüğü gibi değil" dedi. DenizBank Genel Müdürü Hakan Ateş de, kulüplerin bankalar gibi regüle edilmesi gerektiğini ifade etti.

Galatasaray Başkanı: Devleti ürküttüler

MUHAMMED KAFADAR

Galatasaray Spor Kulübü Başkanı Mustafa Cengiz, kulüplerin borçlarına yönelik yapılandırma hamlesine verilen tepkinin devleti ürküttüğünü söyledi. Çalışmanın bir an önce tamamlanmasını isteyen Cengiz, "Hiç bir şey göründüğü gibi değil" diye konuştu.

Denizbank ile Galatasaray arasında Türk Telekom Stadı'na dijital cüzdan fastPay altyapısı kurulmasına yönelik imza töreni düzenlendi. Törende konuşan Galatasaray Başkanı Mustafa Cengiz ve DenizBank Genel Müdürü Hakan Ateş, futbolun finansmanına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Süper Lig'teki kulüplerin giderlerinin gelirlerinin 4 katı olduğunu vurgulayan Cengiz, toplam borç stokunun 15 milyar liraya ulaştığını anımsatarak, "Bu kar, bu güneşe dayanmaz" dedi. "Yeniden yapılandırma Aralık'tan beri gündemde. Deniz tükendi, hiç bir şey göründüğü gibi değil, insanlar kan kusup kızılcık şerbeti içtim diyor" diye konuşan Cengiz, bu noktada devreye giren devletin yol gösterici olduğunu söyledi.

Kulüp borçlarının yapılandırılması planına yöneltilen eleştirilere değinen Cengiz, şöyle konuştu: "Bizi en çok siyasi söylemler rahatsız etti. 'Ziraat Bankası çiftçiyle ilgilenmeli' gibi şeyler. O zaman Denizbank neden burada, balıkçılara gitsin. Bu dar mantıkla bir yere varamayız. Ziraat devlet bankasıdır, görev alır." Cengiz, süreçte kendilerinin de görüşünün alındığını belirterek, "Yeniden yapılandırma olması gerektiğini söyledik, ismine ne derseniz diyin. Tabi devleti de biraz ürküttüler, teşekkür yerine çok anlamsız tepkiler gördük" diye konuştu.

Sürecin bir 'lisanslama' olduğunu anlatan Cengiz, "Kulüpler mali lisans alacaklar. Nasıl her transferimizi UEFA'ya bildiriyorsak devlet de benzer bir sistem kuracak. Devletin futbola hakim olması gibi bir şey yok, borç sorunu çözülmeye çalışılıyor. Türkiye kendi finansal fair play yapısını kurmuş oluyor" dedi.

Çalışmanın bir an evvel sonuca ulaşmasının önemine işaret eden Cengiz, "Devlet bu işi hemen sonuca ulaştırmalı. Geç kalan hiç bir şey gerekli etkiyi göstermez. Çünkü bankacılık sistemi güvercine benziyor, en ufak sıkıntıda havalanır gider. Denizbank ve Ziraat dışındaki bankalar kredileri kapattılar, süreci bekliyorlar" ifadelerini kullandı.

"Kulüpler regüle edilmeli"

DenizBank Genel Müdürü Hakan Ateş de, sporun organize piyasalar üzerinden finanse edilmesinin hayati önemde olduğunu belirtti. Her kulüp yönetiminin gelir gider dengesini tutturma sorumluluğu olduğunu vurgulayan Ateş, "Kulüpler gelir giderinizi tutturamazsa finansal başarıya ulaşamaz, faiz sarmalına girer. Bunu düzene koymak için bir çalışma sürüyor ancak henüz sonuçlanmadı. Yıllarca birikmiş bir stok problemi var. Bankalar nasıl regüle ediliyorsa, hata yapma ihtimali nasıl sınırlanıyorsa kulüplerde de öyle olmalı" dedi.

Son dönemde sıkça tartışılan tarım ürünlerindeki fiyat artışıyla futbolcu transferlerini kıyaslayan Ateş, "100 bin euroya yurt dışında oynayan bir basketbolcu buraya 3 milyona geliyorsa buna bakmak lazım. Niye domates orada şu kadar, burada bu kadar diye bakıyorsak bu da öyle" diye konuştu.

Bankanın 20 yıldır sporu finanse ettiğini şu an 19 kulüpte finansmanlarının olduğunu anlatan Ateş, şunları ifade etti: "Denizbank ve Ziraat'i dışarıda bırakırsak bankalar sporu finanse etmeye pek yanaşmıyor. 'Altından su geçeni finanse etmeyiz' diye bir söz vardır bankacılıkta. Biz gemiciliği en çok finanse eden bankayız bu işe de böyle bakıyoruz."

Öte yandan yapılandırma sonucu tüm kredilerin Ziraat Bankası'na devredileceği gibi bir şeyin olmadığını bildiren Ateş ayrıca, sürece Aktifbank'ın da katılması gerektiğini dile getirdi.

Her kartla işlem yapılabilecek

fastPay ile kullanıcılar, Türk Telekom Stadı'nda diledikleri banka kartıyla temassız ödeme yapabilecekler. Hatta hiç banka hesabı olmayan kişiler de ATM üzerinden uygulamaya para yüklemesi yaparak bu sistemden faydalanabilecekler. Bu noktada Hakan Ateş, Türkiye nüfusunun yüzde 42'sinin hiç banka hesabı olmadığı bilgisini verdi. Ateş, dijital bankacılık anlamında 7-8 yıl önce dünyanın önünde olan Türkiye'nin bugün geride kalmaya başladığını söyleyerek, farklı farklı ATM, kart ve pos cihazı operasyonlarının sektörün verimliliğini düşürdüğünü anlattı. Bu arada Ateş'in verdiği bilgiye göre fastPay'n 400 bini aktif, 2 milyon kullanıcısı bulunuyor. Yıl sonu hedefi ise 3 milyon kullanıcı.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap