27 °C

İstanbul Yarı Maratonu'na Kenya damgası

Elit atletler kategorisinde erkeklerde Kenyalı Evans Kiplagat, kadınlarda ise vatandaşı Gladys Chereno, parkur rekoru kırarak birinci oldu

İstanbul Yarı Maratonu'na Kenya damgası

Vodafone İstanbul Yarı Maratonu'nu elit atletler kategorisinde Kenyalı sporcular kazandı. Erkeklerde Evans Kiplagat, kadınlarda ise Gladys Chereno, parkur rekoru kırarak birinci oldu. 

Yenikapı Miting Alanı'nda başlayarak Kumkapı, Sirkeci, Eminönü, Unkapanı, Fener ve Balat'ı geçerek, Haliç Köprüsü altında bulunan ışıklardan dönüş yapıp aynı istikameti seyreden atletler, yarı maratonu yarışın start aldığı Yenikapı Miting Alanı'nda tamamladı. 

Tarihi yarımadada 21 kilometreden oluşan parkuru erkeklerde ilk 3 sırayı Kenyalı atletler elde etti. Kiplagat'ın 1.00.13'lük derecesiyle birinci olduğu yarışı, Leonard Langat ikinci, Joseph Kiptum ise üçüncü bitirdi. 

Yarışı birinci bitiren Kiplagat, İstanbul parkurunun en iyi derecesini yaptı. 

Kadınlarda ilk iki sıra Kenyalıların 

Kadınlarda Kenyalı atletler ilk iki sırada yer aldı.  

Gladys Chereno, yarışı 1.06.42'lik dereceyle birinci bitirdi. Kenyalı sporcu kendisinin en iyi, bu yılın ise en iyi üçüncü derecesini elde ederek yarışı kazandı. Ayrıca Chereno, İstanbul parkurunun en iyi derecesinin de yeni sahibi oldu. 

Kadınlarda ikinciliği Chereno'nun vatandaşı Helah Kiprop, üçüncülüğü ise Etiyopyalı Muluhabt Tsega elde etti. 

Türk sporcuların en iyi derecesi 12'ncilik

Türk sporcular içinde kadınlarda iki, erkeklerde ise beş sporcu yarışı tamamladı.

Kadınlarda Türkan Erişmiş Özata 1.19.28'lik derecesiyle 12. olurken, Fatma Çabuk yarışı 1.34.10'la 14. bitirdi. Erkeklerde ise Aykut Taşdemir 13. (1.06.32), Yavuz Ağralı 14. (1.06.44), Mehmet Ali Akbaş 16. (1.07.44), Veysel Yıldırım 18. (1.09.38) ve Resul Çelik 19. (1.11.52) oldu.

Dünya rekoru gelmedi

Vodafone İstanbul Yarı Maratonu parkurunda, dünya rekoru hedefi için bu yıl yeni düzenlemeler yapılmasına rağmen rekor kırılamadı.

Rakım farkı bulunmayan ve dünyanın en düz, en hızlı parkurlarından biri olacak şekilde hazırlanan yarış alanında sporcular, yeni dünya rekorunun sahibi olmak için mücadele etmesine rağmen bu amaçlarına ulaşamadı.

Ödüller

Vodafone İstanbul Yarı Maratonu'nda erkek ve kadınlarda birinciler 10'ar bin dolar ödül kazandı.

Yarı maratonda ayrıca erkek ve kadınlarda ikinciler beşer, üçüncüler üçer, dördüncüler ikişer ve beşinciler biner dolar ödül aldı.

Sporculara kupalarını ve madalyalarını, Göksel Gümüşdağ, Spor AŞ Genel Müdürü İsmail Özbayraktar, Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Ender Buruk takdim etti.

 

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap