17 °C

Milli sporcu ölümden döndü

Serbest dalış dünya rekortmeni milli sporcu Devrim Cenk Ulusoy, Antalya Kemer'de 120 metre derinlikte gerçekleştirdiği rekor denemesi sırasında sığ su bayılması yaşayınca yoğun bakıma alındı.

Milli sporcu ölümden döndü

Milli sporcu rekor denemesi sırasında fenalaştı. Milli sporcu Devrim Cenk Ulusoy, kendisine ait 81 metrelik serbest dalış dünya rekorunu 120 metre ile geçmek için sabah erken saatlerde Kemer Türkiz Marina'ya ait Lupus adlı motoryatla denize açıldı.

Ulusoy,  rekor gözlemcisi olarak görevlendirilen Dünya Sualtı Aktiviteleri Konfederasyonu (CMAS) Başkan Yardımcısı Xavier Duran Soler ve Yönetim Kurulu Üyesi Neven Lukas'ın gözetiminde Türkiz Marina açıklarında 120 metrelikrekor denemesi yaptı.

Eski Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen'in de destek için yanında bulunduğu Devrim Cenk Ulusoy, 120 metreden daha derine inmesine rağmen, baygın şekilde su yüzüne çıktı. 42 yaşındaki sporcu, Antalya'daki Özel Anadolu Hastanesine kaldırıldı.

Rekor denemesi ise başarısız sayıldı.

"Sığ su bayılması yaşadı"

Rekor denemesinin ardından Kemer Türkiz Marina'da düzenlenen bilgilendirme toplantısında konuşan ODTÜ Sualtı Sporları Başkanı Levent Ucuzal, sporcunun "sığ su bayılması" denilen durumla karşılaştığını söyledi.

Sporcuların derin dalış yaptıkları sırada oksijene en çok yukarı çıkarken ihtiyaç duyduklarına işaret eden Ucuzal, "Son 10 metre en riskli bölgedir. Hipoksi veya düşük oksijen sebebiyle beyin, gücünü korumak amacıyla kendisini kapatır. Gırtlağı kapanır, suyu yutmaz ve yukarıya çıkar. Devrim bunu yukarıda yaşadı. Su yüzeyinde de olan bir şeydir bu. Bu sporda sık karşılaşılan bir olaydır" dedi.

Ucuzal, Ulusoy'un sağlığını düşünerek yeni bir rekor denemesinin şu an için yapılmayacağını bildirdi.

Yoğun bakımda

Özel Antalya Anadolu Hastanesi Genel Müdürü Terkan Demir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Ulusoy'un şu anda yoğun bakımda olduğunu, hekimlerin hastayla ilgili ilk değerlendirmelerini yaptıklarını kaydetti.

Ulusoy'un solunum zorluğuyla hastaneye getirildiğini belirten Demir, "Şu anda solunum zorluğu yaşıyor. Bilinci açık. Durumu, yapılacak tetkiklerden sonra daha net belli olacak" dedi.

Paletsiz değişken ağırlıklı dünya rekoru 81 metre ile 2012 yılından beri Devrim Cenk Ulusoy'un elinde bulunuyor.

"Genel durumu iyi, gözlem altında"

Özel Antalya Anadolu Hastanesi Genel Müdür Yardımcısı Hasan Peksel, rekor denemesinde fenalaşan serbest dalış dünya rekortmeni milli sporcu Devrim Cenk Ulusoy'un genel durumunun iyi olduğunu ve gözlem altında tutulduğunu söyledi.

Peksel, Ulusoy'un sabah Kemer ilçesinde 120 metreye dalarak, kendi alanında dünya rekoru denemesi yaptığını hatırlattı.

Ulusoy'un dalışın ardından solunum sıkıntısı çekmesi nedeniyle hastaneye getirildiğini belirten Peksel, "Hastamızın şu anda genel durumu iyi ancak nöroloji, göğüs hastalıkları uzmanı ve yoğun bakım doktorları tarafından gözlem altında tutulmaktadır. Kötü bir şey beklemiyoruz ama takibimiz de devam ediyor" diye konuştu.

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.