12 °C

Profesyonel futbol liglerinden 'yeni birlik'

İngiltere, İspanya, Fransa gibi ülkelerdeki profesyonel futbol liglerinin yeni bir birlik kuracağı bildirildi

Profesyonel futbol liglerinden 'yeni birlik'

Yönetimlerinin, ulusal futbol federasyonlarından bağımsız olduğu İngiltere, İspanya, Fransa gibi ülkelerdeki profesyonel futbol ligleri, 2016'dan itibaren yeni bir birlik kuracak. 

İngiliz basınında yer alan haberlere göre, aralarına son olarak Kenya, Nijerya ve Güney Afrika'nın katıldığı 23 profesyonel futbol liginin başkanı, Fransa'nın başkenti Paris'te bir araya geldi. 

UEFA Genel Sekreteri Gianni Infantino dışındaki FIFA başkan adayları Ürdün Prensi Ali bin el-Hüseyin, eski FIFA Genel Sekreter Yardımcısı Jerome Champagne, Güney Afrikalı iş adamı Tokyo Sexwale ve Asya Futbol Konfederasyonu (AFC) Başkanı Şeyh Salman bin İbrahim el-Halife'nin de yer aldığı toplantı sonunda ismi, "Dünya Futbol Ligleri Birliği" olması beklenen yeni bir oluşum kurulması kararlaştırıldı. 

Fransa Profesyonel Futbol Ligi Başkanı Frederic Thiriez, yeni birliğin 2016'nın ocak ayından itibaren faaliyetlerine başlayacağını belirtti. 

Birlik bünyesinde yalnızca yönetimi, ülkedeki futbol federasyonundan bağımsız olan profesyonel futbol ligleri yer alacak. 

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.