18 °C

Renault, Formula 1'e takım olarak geri dönüyor

Renault Başkanı ve Üst Yöneticisi Ghosn, "Detaylı bir çalışmadan sonra Renault'nun 2016'dan itibaren Formula 1'de olmasına karar verdik" açıklamasını yaptı

Renault, Formula 1'e takım olarak geri dönüyor

Renault Başkanı ve Üst Yöneticisi (CEO) Carlos Ghosn, Renault'nun kendi takımıyla birlikte 2016 sezonunda Formula 1'e döneceğini açıkladı. 

Renault tarafından yapılan açıklamada görüşlerine yer verilen Ghosn, F1'in ana paydaşları tarafından sağlanan nihai detayların bu yeni serüveni kabul etmeleri yönünde kendilerine güven verdiğini belirtti. 

Ghosn, hedeflerinin, biraz zaman alacak olmasına rağmen kazanmak olduğunu aktararak, "Renault'nun Formula 1 karşısında iki seçeneği vardı; ya yüzde 100 geri dönecekti ya da tamamen terk edecekti. Detaylı bir çalışmadan sonra Renault'nun 2016'dan itibaren Formula 1'de olmasına karar verdik" bilgisini verdi. 

"Şampiyona, teknolojik uzmanlık için vitrin görevi görüyor" 

Açıklamaya göre, Renault, Formula 1'den takım olarak elde edeceği zaferlerden en üst seviyede fayda sağlayacak. Yeni motor yönetmeliklerinin gerekli kıldığı yatırımlardan geri dönüş ve imaj açısından son derece düşük kazanımlar elde eden Renault, sadece motor tedarikçisi olarak Formula 1'de yer almanın sınırlarını deneyimlemiş oldu. Bundan dolayı da Lotus F1 takımı ile çalışmaların sonlandırılması için görüşmelere devam ediyor. 

Renault yaklaşık 40 yıldır kesintisiz olarak Formula 1 dünyasında yer aldı. 1977'de bu spor dalında daha sonra bir norm haline gelecek olan turbo şarjı tanıttı. Renault 600'ü aşkın grand prix'de yer aldı ve 168 yarışta galibiyet, 12 üreticiler şampiyonluğu ve 11 sürücüler şampiyonluğu elde etti. 

Renault'nun Formula 1'de yer alma kararı motor sporlarını marka kimliğinin ayrılmaz bir parçası olarak ele alma görüşünün bir teyidi niteliğinde. Şampiyona, Renault'nun müşterileri yararına ürünlere uyguladığı teknolojik uzmanlık için bir vitrin görevi görüyor. 

Formula 1 Renault için gelişimi hızlandırma ve bu spordaki teknolojik ilerlemenin en ön safında yer alma anlamına geliyor. Bu sayede Renault şampiyonada görülen ileri teknolojiler ile kendi yol otomobilleri arasında köprü kurabiliyor; özellikle de elektrikli ve hibrit araçlar açısından. Renault, F1'e adanmışlığı ile tutarlı biçimde yatırımlarını artırarak R.S. serisini daha da geliştirip her kıtada ve daha fazla segmentte aktif hale geliyor. 

Formula 1 Renault markasının bilinirliğini ve imajını dünyanın bütün pazarlarında yükseltme görevi görüyor. Formula 1, dünya çapında medya yayını olan en önemli spor etkinliklerinden bir tanesi; özellikle de gelişen pazarlarda. Bu etkinlik her yıl 450 milyon televizyon izleyicisini bir araya getiriyor. Üstelik yeni teknolojiler, sosyal ağlar ve video oyunları temelinde büyüme potansiyeli hayli yüksek. 

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap