Sokak basketbolunun en iyileri buluşuyor

İlk kez 2010 yılında başlayan Red Bull King of The Rock sokak basketbolu turnuvasının bu yılki başvuruları başladı.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Sokak basketbolunun en iyilerini bir araya getiren Red Bull King of The Rock Türkiye elemeleri için geri sayım başladı. 14 Ağustos’ta Adana’da başlayacak elemeler, 4 Eylül’de İzmir’deki Türkiye Finali ile sona erecek. Türkiye Şampiyonu’nun 17 Eylül’de Belgrad’da düzenlenecek Dünya finaline gitmeye hak kazanacağı King of the Rock’ın son iki yıldaki Dünya Şampiyonu Kıvanç Dinler’in de katılacağı elemeler, teke tek basketbolunun zirvesindekileri bir araya getirecek. Elemelere katılmak isteyenler oyuncular, http://www.redbull.com/tr/tr adresinden turnuva kayıtlarını gerçekleştirebilir. 

Son iki yılın dünya şampiyonu Türkiye’den

King of the Rock Türkiye elemelerini tamamlayarak son iki yılın şampiyonu Kıvanç Dinler, aynı zamanda dünya şampiyonu unvanını da taşıyor. Sokak basketbolunun başarılı ismi Dinler, 2014 yılındaki finalin ardından 2015’te Türkiye’de yapılan dünya finalinde unvanını korumayı başardı. Kıvanç Dinler, 2016’da da sadece Türkiye’de değil, dünyada favoriler arasında gösteriliyor.

Şampiyonu sokağın kuralları belirleyecek

King of the Rock’ta maçlar beş dakika üzerinden oynanırken, sahaya çıkan her oyuncunun 15 saniyelik hücum süresi bulunacak. Turnuvada maçlar eleme usulüyle oynanırken, şampiyonu sokak basketbolunun kuralları belirlenecek. Sporcular 5 dakika boyunca 15 saniyelik hücum süreleriyle potayı zorlarken,  her sayıdan sonra top rakibe geçecek.  Beraberlik durumunda, iki dakikalık birinci uzatma ve bir dakikalık ikinci uzatma oynanacak. Skorun 11-0 olması durumunda ise süre tamamlanmasa bile önde olan taraf maçı kazanmış sayılacak. Katılımcılar 5 faul yaptıkları an otomatik olarak elenecek. Turnuvaya 15 ile 35 yaş arası kadın ve erkek oyuncular kayıt yaptırabilir.

King of The Rock Türkiye Elemeleri

14 Ağustos Adana – M1 AVM 

20 Ağustos Bursa – Kent Meydanı AVM.  

27 Ağustos Ankara – Cepa AVM 

28 Ağustos İstanbul  (Daha sonra açıklanacak)

3 Eylül İzmir – Container Hall 

4 Eylül Türkiye Finali – İzmir Container Hall