11 °C

Çanakkale'de 2 bin levrek yavrusu denize bırakıldı

Çanakkale'de, Onsekiz Mart Üniversitesi Deniz Canlıları Araştırma ve Uygulama Merkezi'nde yetiştirilen 2 bin levrek yavrusu denize bırakıldı.

Çanakkale'de 2 bin levrek yavrusu denize bırakıldı

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesinin (ÇOMÜ) kuruluşunun 25. yıl etkinlikleri kapsamında Dardanos Yerleşkesi'ndeki Deniz Canlıları Araştırma ve Uygulama Merkezi'nde yetiştirilen 2 bin levrek yavrusu törenle denize bırakıldı.

ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Yücel Acer, "Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Fakültesi, 2 bin balık yavrusu yetiştirdi. Bütün dünya denizlerinde olduğu gibi Türkiye'nin kıyısının olduğu denizlerde de balık stoklarının azalması, tehlikeye girmesi gibi bir sorun var. Bunun farkına varılması gerekiyor. Balıkçılarımızın ve bütün vatandaşlarımızın bu konuda duyarlı olmasını sağlamak gerekiyor." dedi.

Acer, etkinliğin iki amacının bulunduğuna dikkati çekerek, şöyle devam etti:

"Hem zarar gören balık stoklarını desteklemek hem de bu tür faaliyetlerle kamuoyunun aslında bu meseleye dikkatini çekmek gibi iki önemli faydası var. Görüyoruz ki denizlerdeki tehlikeli durumlar, canlıların stoklarını tehdit eden durumlar karşısında biz artık denizdeki balık stoklarını desteklemek durumunda kalıyoruz. Bu bir sorun olarak görülmeli ki gerekli önlemleri almış olalım."

"Balık stokları koruma altına alınmalı"

Deniz Bilimleri ve Teknoloji Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Fatma Çolakoğlu da balıkların ağırlıklarının 2-3 gram arasında değiştiğini aktardı.

Çolakoğlu, denizlerde hem aşırı avcılık hem de çevresel kirlilikler nedeniyle balık stoklarının azaldığını vurgulayarak, "Balık stoklarının bir şekilde koruma altına alınması gerekiyor. Gerek balıkçılarımızın gerek halkımızın ciddi boyutta duyarlılık göstermeleri gerekiyor. Biz buna da dikkat çekmek istedik." ifadelerini kullandı.

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap