Gaziantep'in elektriği güneşten

Yıllık ortalama 2 bin 978 saatlik güneşlenme süresiyle bu konuda Türkiye ortalamasının üzerinde olan Gaziantep'te, Büyükşehir Belediyesince 20 dönüm üzerine kurulan 1 megavat kapasiteli güneş enerjisi santralinde üretim başladı.

AA
YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Şahinbey ilçesine bağlı Bağlarbaşı mevkisindeki 59 dönümlük arazisinin 20 dönümü üzerinde 1 megavat kapasiteli güneş enerjisi santralinin kurulumunu tamamlayarak elektrik üretimine başladı.

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, dünyanın ve Türkiye'nin geleceği için yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımının önemine dikkati çekerek, bu kapsamda belediye olarak güneş enerjisinden yıllık 1 milyon 700 bin kilovatsaat elektrik üretimi yapmayı planladıklarını söyledi.

Türkiye'nin, yenilenebilir enerji potansiyeli bakımından oldukça iyi bir coğrafi konumda olmasına rağmen yenilenebilir kaynaklı enerji üretim seviyesinin düşük olduğunu ifade eden Şahin, şunları kaydetti:

"Türkiye'nin güneşlenme süreleri sene içerisinde değişiklik gösterse de yıllık olarak yaklaşık 2 bin 738 saattir. Ortalama olarak günlük 7,5 saat güneşlenme süresine sahip olan ülkemizin Almanya'dan yüzde 60 daha fazla güneş ışınlarından yararlanma olanağı vardır. Ancak 2015 yılı kurulu güç kapasite artışı bakımından Almanya'nın binde 6'sı kadar bir ilerleme kaydedilmiştir. Gaziantep'in ise yıllık ortalama güneşlenme süresi 2 bin 978 saattir. Bu da ortalama yaklaşık 8,19 saat demektir. Gaziantep'te yılın her döneminde aylık ortalama güneşlenme süresi 4 saatin üzerindedir.

Özel sektör elbette işin içine girecek ama belediye olarak bizim de bu işe yatırım yapmamız gerekiyordu. 1, 3 ve 15 megavatlık projeler hazırladık. 1 megavatlık tesisimiz hizmete girdi. 15 megavatlık kısmın bürokratik işlemleri devam ediyor. 3 megavatlık tesisin de fizibilitesini yaptık. Damlaya damlaya göl olur. Biri yapan üçü de on beşi de yapar. Önemli olan bunu yapabilecek teknik güce ulaşmak. Tesisimizden elde edilen elektrik öncelikle kentin aydınlatılmasında kullanılacak."

Şahin, güneş enerjisi santralinin, çok hızlı büyüyen ve enerji ihtiyacı her geçen gün artan Gaziantep için önemine dikkati çekerek "TEDAŞ bütçesini 1 yılda 3 kat artırdı. Biz de bir taraftan enerji santrallerimizle onların üretim kaynaklarını güçlendireceğiz. Gaziantep'in iyi bir şekilde elektrik altyapısını güçlendireceğiz." dedi.

Güneydoğu'da 'güneş tarlaları' yaygınlaşıyorGüneydoğu'da 'güneş tarlaları' yaygınlaşıyor