6 °C

İthalata 'ozon tabakası' düzenlemesi

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Ozon Tabakasını İncelten Maddelere İlişkin Yönetmelik'te değişikliğe gitti. Buna göre belirlenen bazı kimyasalları içeren saç spreyi, traş köpüğü, sprey boya gibi ürünlerin ithalatına yasak getirildi.

İthalata 'ozon tabakası' düzenlemesi

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Ozon Tabakasını İncelten Maddelere İlişkin Yönetmelik'te değişiklik yaptı.

Söz konusu değişiklik Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

Buna göre, saç spreyleri, tıraş köpükleri ve jelleri, vücut deodorantları ile ter önleyici deodorantlar, sprey boya ve cilalar, sprey şeklindeki aerosoller, slikon aerosoller ve yangın söndürme cihazlarının, belirlenen bazı kimyasalları içermesi durumunda ithalatına yasak getirildi.

İthalatı yasaklanan kimyasallar arasında diklordiflormetan, klorodiflorometan, karbontetraklorür, bromodiflorometan gibi maddeler bulunuyor.

Öte yandan söz konusu ürünlerin ithalatı öncesinde, belirlenen kimyasalları içermediğinin tespit edilmesi için, ithalat öncesinde gümrük laboratuvarlarında analiz yaptırılması gerekiyor.

Bu yapılmadığı takdirde, Gümrük ve Ticaret Bakanlığınca belirlenecek üniversiteler veya kamu kuruluşlarına ait laboratuvarlarda, tüm masrafları ithalatçı tarafından ödenmek koşuluyla analiz yaptırılacak.

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.