7 °C

Philips Aydınlatma Türkiye’de ‘karbon nötr’ bir şirket olacak

Philips Aydınlatma Türkiye CEO’su Göktuğ Gür, "Philips Aydınlatma olarak sürdürülebilirliğin; ekonomik büyümeyi sağladığına ve gezegenimizi geliştirdiğine inanıyoruz.” dedi.

Philips Aydınlatma Türkiye’de ‘karbon nötr’ bir şirket olacak

Didem ERYAR ÜNLÜ

Philips Aydınlatma (Euronext Amsterdam: LIGHT), Türkiye operasyonuyla 2016 sonunda karbon nötr bir şirket olacağını açıkladı. Philips Aydınlatma’nın Türkiye ofisi, global çapta karbon nötr özelliğe sahip ilk Philips operasyonlarından olma niteliğini taşıyor.

Philips Aydınlatma Türkiye CEO’su Göktuğ Gür, konuyla ilgili olarak şunları söyledi: “Philips’in tutkuyla bağlı olduğu amacı, sürdürülebilir iş modelini kendine ilke edinerek aydınlatma sektörüne liderlik etmek. Hem LED hem de bağlantılı aydınlatma alanlarında global liderliğini koruyan Philips’in Türkiye operasyonlarında 2017 itibariyle karbon nötr bir lider olarak çalışmalarına devam edecek olması bizler için gurur verici. Philips Aydınlatma olarak sürdürülebilirliğin, ekonomik büyümeyi sağladığına ve gezegenimizi geliştirdiğine inanıyoruz. Bu adımla birlikte özellikle enerji verimliliği konusunda Türkiye ekonomisine katkı sunacak çalışmalara devam edeceğiz.”

‘Daha aydınlık yaşamlar, daha iyi bir dünya’

Philips Aydınlatma, geçtiğimiz eylül ayında 2016-2020 dönemi için ‘Daha Aydınlık Yaşamlar, Daha İyi Bir Dünya (Brighter Lives, Better World)’ adlı yeni sürdürülebilirlik programını başlatmıştı. Philips'in sürdürülebilirlik alanında uzun yıllardır süregelen dünya standartlarındaki performansından ve EcoVision programlarından yola çıkan Philips Aydınlatma, böylece ilk kez bağımsız, borsaya kayıtlı bir şirket olarak kendi sürdürülebilirlik hedeflerini belirledi.

Programda yer alan 2020 yılı taahhütleri arasında iki önemli konu bulunuyor:

1. Sürdürülebilir gelir: Cironun yüzde 80'inin çevresel ve toplumsal açıdan faydalı ürün, sistem ve hizmetlerden oluşması

2. Sürdürülebilir operasyonlar: Yüzde 100 karbon nötr operasyonlar ve yüzde 100 yenilenebilir elektriğe geçişin sağlanması

Bu hedefler kapsamında Türkiye, 2016 sonunda Philips Aydınlatma bünyesinde karbon nötr taahhüdünü gerçekleştiren ilk ülkeler arasında yer alacak.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.