"Her yıl 10 Terkos Gölü kadar su kaybediliyor”

“Türkiye’de her yıl su kayıp ve kaçakları yüzünden 10 Terkos Gölü kadar su kaybediliyor. Sadece 1 yıllık su kaybımız olan 5 milyar lirayı şebekelerimizi yenilemek için harcarsak, Türkiye’deki tüm hasarlı şebekeleri 2 yıl içerisinde rehabilite edebiliriz.”

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Didem Eryar ÜNLÜ

Marmara Belediyeler Birliği ile Altyapı ve Kazısız Teknolojiler Derneği’nin (AKATED) destekçileri arasında yer aldığı 2. Su Kayıp ve Kaçakları Forumu’nda su israfının önlenmesi için neler yapılması gerektiği anlatıldı. Forum’da Bağcılar’da suyun ekonomik kullanılması ve israfın önlenmesi için parklarda otomatik sistemlerin kullanıldığı, yüzme havuzlarındaki suyun her gün boşaltılmayarak kimyasallarla temizlendiği ve kentin içme suyunu sağlayan İSKİ ile tüm içme suyu şebekesinin yenilendiği vurgulandı. 

Forum’un açılış konuşmasını yapan Bağcılar Belediye Başkanı ve Marmara Belediyeler Birliği Başkan Vekili Lokman Çağırıcı, günümüzde artık ülkelerin değil şehirlerin öne çıktığı bir yüzyılın yaşandığını belirtti. Çağırıcı, şöyle konuştu: “Enerji, bina, ulaşım, teknoloji, sağlık hizmetleri, altyapı ve yönetişimin akıllı olması gerekiyor. Bunları yapmayı başaran şehirler ‘Akıllı Şehir’ unvanını almaya hak kazanıyor. Yerel yönetim olarak hizmetin en kalitelisini en kısa sürede hemşehrilerimize ulaştırmak için günümüz teknolojisini en iyi şekilde kullanmaya çalışıyoruz.”

SÜRDÜRÜLEBİLİR ÇEVRE ANLAYIŞI

Sürdürülebilir bir çevre anlayışıyla hizmet verdiklerini de anlatan Çağırıcı, kaynakların değerlendirilmesi ve ekonomiye geri kazandırılması için Ambalaj Atığı Toplama ve Ayırma Tesisi’ni hizmete sunduklarını belirtti. Çağırıcı sözlerini şöyle tamamladı: “Kâğıt, plastik, cam ve metal atıkları ülke ekonomimize geri kazandırıyoruz. Suyun ekonomik kullanılması ve israfın önlenmesi için de parklarımızda otomatik sistemleri kullanıyoruz. Hemşehrilerimin de desteğiyle sokaklarda halı ve kilim yıkanmasını yasakladık. Yüzme havuzlardaki suyu her gün boşaltılmayarak kimyasallarla temizliyoruz. Şehrimizin içme suyunu sağlayan İSKİ ile ilçemizin bütün içme suyu şebekesini yeniledik. Atık suyumuz da Ataköy’deki İleri Biyolojik Arıtma Tesisi’ne transfer ediliyor.”

KAYIP BÜYÜK AMA TELAFİ EDİLEBİLİR

Altyapı ve Kazısız Teknolojiler Derneği (AKATED) Başkanı Yasin Torun ülkemizde suyun yüzde 43’ünün daha musluktan akmadan kaybedildiğinin altını çizdi. Torun, “Türkiye’de her yıl su kayıp ve kaçakları yüzünden 10 Terkos Gölü kadar su kaybediliyor. Sadece 1 yıllık su kaybımız olan 5 milyar lirayı şebekelerimizi yenilemek için harcarsak, Türkiye’deki tüm hasarlı şebekeleri 2 yıl içerisinde rehabilite edebiliriz” diye konuştu

Etiketler