12 °C

Elektromanyetik testler artık Türkiye’de yapılacak

Akka Technologies’in Türkiye’de kurmayı planladığı “EmC Lab”, Türk sanayisinin çok ihtiyaç duyduğu ve yurtdışında yaptırdığı “elektromanyetik testlerin” Türkiye’de yapılabilmesini sağlayacak.

Elektromanyetik testler artık Türkiye’de yapılacak

Fransa merkezli mühendislik ve teknoloji danışmanlığı şirketi Akka Technologies, birçok uluslararası yatırımcının temkinli davranmayı tercih ettiği bir dönemde, Türkiye'deki yatırımlarını genişletme kararı aldı.

Şirket, Türkiye'den "hizmet ve Ar-Ge ihracatı" hedefliyor. Dünyanın önde gelen mühendislik ve teknoloji danışmanlığı şirketlerinden Fransa merkezli Akka, Türkiye'deki yatırımlarını genişletme kararı çerçevesinde "Akka Technologies Türkiye" isimli yeni bir şirket kurarak Türkiye'yi, bölge ülkelerine hizmet ihraç edeceği bir "hizmet ve Ar-Ge merkezi" haline getirmeyi planlıyor. Akka, dünyanın en büyük otomotiv üreticilerinden Mercedes Benz'le ortak iştiraki MBtech ile 2009 yılından bu yana Türkiye'de faaliyet gösteriyordu.

Akka Technologies Türkiye'yi kurdu

MBtech aracılığıyla Türkiye'nin önde gelen otomotiv üreticilerine mühendislik hizmetleri sunan şirket, Türkiye'deki operasyonlarını, otomotivin yanı sıra havacılık, savunma, sağlık gibi farklı sektörlere yönelik genişletme stratejisi çerçevesinde Akka Technologies Türkiye'yi kurdu. Akka Technologies Türkiye, her yıl yüzde 15 organik büyüme hedefliyor. Şirket ayrıca birleşme ve satın alma yoluyla inorganik büyüme fırsatlarını da yakından takip ediyor.
Türkiye Ar-Ge merkezi olacak

Akka Technologies Türkiye Ülke Müdürü İhsan Sürmeli, "Mercedes Benz grubu içinde mühendislik ve teknoloji alanında danışmanlık hizmeti verme amacıyla kurulan MBtech, Türkiye ofisini 2009 yılında kurmuştu. MBTech 2012 yılı itibarı ile yüzde 65'lik katılım oranıyla Fransız kökenli Akka Technologies Group'a satıldı. MBtech, 15 kişilik bir ekiple başladığı Türkiye organizasyonunda geçen süre zarfında ekibini 80 kişiye çıkararak önemli bir büyüme performansına imza attı. Şimdi ise Akka'nın gücü ve birikimini Tükiye'ye daha da çok taşıyarak yepyeni bir döneme giriyoruz. Önümüzdeki dönemde Türkiye'de artan talebe bağlı olarak bir ‘prototip atölyesi' ve ‘elektromanyetik laboratuvarı - EmC Lab' kurmayı hedefl iyoruz. Böylece Türkiye'yi AKKA Technologies'in bölge ülkelerine hizmet ihracat ettiği bir ‘bölgesel hizmet ve Ar-GE merkezi' haline getirmek istiyoruz" dedi.

ELEKTROMANYETİK LABORATUVARI KURULACAK

Akka Technologies’in Türkiye’de kurmayı planladığı “EmC Lab”, Türk sanayisinin çok ihtiyaç duyduğu ve yurtdışında yaptırdığı “elektromanyetik testlerin” Türkiye’de yapılabilmesini sağlayacak. Elektromanyetik laboratuvarı, her türlü elektriksel araç ve elektroniğin elektromanyetik dayanıklılığını ve çevreyle uyumlu, zararsız bir şekilde çalışabilme özelliğini ölçebilmek için tasarlanmış bir laboratuvar. Akka’nın şu anda Almanya'da bir EmC Lab’i faaliyet gösteriyor. Akka Technologies’in, Türkiye pazarına verdiği önem doğrultusunda hedefl eri arasında ayrıca “IT Hub”ını Türkiye’de kurmak da var. Böylece AKKA, Türkiye'deki lokasyonunu bir bölgesel IT destek merkezi olarak da konumlandırabilecek.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.