7 °C

Reklamın yeni mecrası mobil cihazlar

2016 yılında önde gelen mobil mecralara yapılan reklam yatırımları 122 milyon TL düzeyinde gerçekleşti. Bu yatırımlar karşılığında toplam 22,3 milyar reklam gösterimi kullanıcılarla buluştu.

Reklamın yeni mecrası mobil cihazlar

Günümüzde internet erişiminin tüm dünyada hızla yayılması online alışverişi de önemli ölçüde geliştiriyor. Mobil teknoloji sayesinde hızla yol kat eden online alışveriş sektörü, satış pazarlama kanalları arasında mobil pazarlamayı öne çıkarmaya başladı.

CRM Medya Ajans Başkanı Ramazan Becer 2016 yılında önde gelen mobil mecralara yapılan reklam yatırımlarının 122 milyon TL düzeyinde gerçekleştiğini ve bu yatırımlar karşılığında toplam 22,3 milyar reklam gösteriminin kullanıcılarla buluştuğunu söylüyor.

Son dönemlerde yoğun olarak gerçekleştirilen online alışveriş, internet erişiminin tüm dünyada hızla yayılmasıyla artık mobil cihazlardan da sıklıkla tercih edilmeye başladı.

Günümüzün en etkin pazarlama yöntemleri arasında bulunan dijital reklamcılık için markalar da stratejilerini bu bakış açısıyla güncelliyor.

Markalar Premium reklamlara önem veriyor

Bu rakamlara bakarak reklam harcamalarının 89,1 milyon TL’lik kısmının ‘Premium’ reklamlarda gerçekleştiğini söyleyen CRM Medya Ajans Başkanı Ramazan Becer, Premium reklamlarının hedef kitleye ulaşmak için gerçekçi bir yatırım olduğunu belirtiyor. Premium reklamlarda görüntüleme sayısının 6,7 milyar olduğunu belirten Ramazan Becer, programatik olarak tabir edilen ve reklam alım-satım sürecinin insanlar yerine makineler arasında gerçekleştiği sistem üzerinden sunulan mobil reklamlarında ise 32,9 milyon TL harcama ve 15,5 milyar görüntüleme gerçekleştiğini söylüyor.

Reklam harcamaların sektörlere göre kırılımında da telekomünikasyon sektörünün yüzde 24 pay ile mobil reklamlarda en çok değerlendirilen iş kolu olduğunun altını çizen Ramazan Becer, “Telekomünikasyonu yüzde 6’lık bir payla otomotiv, ulaşım ve yan sanayi izlerken, kozmetik ve kişisel bakım, fnans, yayıncılık, inşaat ve dekorasyon hizmetleri yüzde 5’er paya sahip bulunuyor. Gıda ve yayıncılık sektörlerinin payı yüzde 4, tekstil sektörünün payı ise yüzde 3 seviyesinde kayıtlara geçmiş durumda. Araştırma raporundaki bir diğer ilginç veri de; mobil uygulamalara yönelik reklam harcamalarının yüzde 69’unun IOS cihazlardan yapılması. Buna karşın Android tabanlı mobil cihazlara yapılan harcamalar yüzde 31 seviyesinde kalmış” diyor.

Dünyada dijital reklamcılık

Hootsuite 2017 dijital raporuna göre dünyada 3.773 milyar internet kullanıcısı mevcut ve internetin penetrasyonu yüzde 50 oranında. Geçen yıldan beri yüzde 10 büyüme görüldü ve bir yılda 354 milyon kişi daha internet kullanıcısı olarak aramıza katıldı. Bu sayılar her geçen sene artarak büyüyor ve dijitalde yer almayanlar artık önemli ölçüde güç kaybediyor. Rapora göre dünyada dijital reklamcığın durumu şöyle:

1. Bu yıl TV dijitalin gerisinde kalacak

Zenith Media tarafından yayınlanan rapora göre, dijital reklam harcamaları televizyon reklam harcamalarının önüne geçerek büyümeye devam edecek. 2016 yılında küresel TV reklam harcamaları 189,27 milyar dolar iken dijital reklam harcamaları 181,24 milyar dolar olarak birbirine yakınlaştı. Bu sene sonunda ise dijital reklam harcamalarının ilk kez TV harcamalarının önüne geçeceği öngörülüyor.

2. Amerika'da reklam harcamaları

IAB USA raporuna baktığımızda 2016 yılında Amerika'da dijital reklamcılığın değeri 72,521 milyar dolar olarak açıklandı. 2008 küresel krizinde sonra yaşanan küçülme sonrasında reklam harcamalarındaki büyüme geri kalan yıllarda tekrar yükselişe geçti.

3. Avrupa'da reklam harcamaları

IAB Europe tarafında yapılan araştırmada 2006 yılından itibaren dijital reklamcılıkta istikrarlı bir büyümenin devam ettiği görülüyor. Avrupa’da reklam harcamaları kategorilerine baktığımızda en çok büyümeyi dijital reklam harcamaları gösteriyor. TV reklam harcamalarında 2015 ve 2016 yılı arasında bir gelişme görülmezken, yazılı basında reklam harcamalarındaki etkisi gittikçe azalıyor. Türkiye’yi de kapsayan 27 Avrupa ülkesini içine alan IAB raporuna göre 2006 yılından bu yana 35.2 milyar euroluk bir harcama meydana geldi ve 2016 yılında dijital reklamcılığın değeri 41.8 milyar dolar olarak açıkladı.

4. Türkiye'de reklam harcamaları

Türkiye'de dijital reklam harcamalarının yüzde 13,7'lik bir büyüme oranı ile 1.872.4 Milyon TL'ye ulaştı. 1.872,4 milyon TL’lik toplam dijital reklam yatırımlarının 601 milyon TL’si display, arama motoru, ilan sayfaları, e-mailing ve game ads dahil olmak üzere mobil platformlarda gerçekleşti. 262,4 milyon TL’ye ulaşan sosyal medya reklamlarının yüzde 64’ü mobil cihazlarda yer aldı.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.