Dış Ticaret ve Ambalaj Sanayi

Alternatif Bank ve Dünya Gazetesi işbirliğinde gerçekleştirilen Alternatif Dünya’nın bu haftaki gündemi Dış Ticaret ve Ambalaj Sanayii oldu.

DÜNYA Haber Merkezi
YAYINLAMA
GÜNCELLEME

 

Alternatif Bank ve Dünya Gazetesi işbirliğinde gerçekleştirilen Alternatif Dünya’nın bu haftaki gündemi Dış Ticaret ve Ambalaj Sanayii oldu. Dünya Gazetesi Yöneticisi Hakan Güldağ,Alternatif Bank Genel Müdür Yardımcısı Yeşim Şimşek ,Dünya Gazetesi yazarı Bader Arslan, sektördeki gelişmeleri değerlendirdi. Yayında öne çıkan görüşler şu şekilde:

  

Dünya Gazetesi Yöneticisi Hakan Güldağ:

➤Ambalajsız e-ticaret mümkün değil. E-ticaret 2020'de yaklaşık 18 trilyon dolara tırmandı. Sınır ötesi e-ticaret ise 2 trilyon dolardan 3,5 trilyon dolara çıkmış. Türkiye'de de e-ticaret tarafında gelişme var ama hepsinin kayıt altına girip girmediğini bilmiyorum.

 

➤Türkiye'de e-ticaret yüzde 85 artışla 2020'de 250 milyar liraya çıktı. 2021'de ise 400 milyar liraya gelmesi bekleniyor. Çok ciddi bir rakam. Bu ambalaj sektöründe de etki yaratacak.

 

Alternatif Bank Genel Müdür Yardımcısı Yeşim Şimşek:

 

➤E-ticaretteki artış ambalajdaki büyümeyi tetikliyor. Önemli bir diğer unsur ise ihracat. Sektörde fiyat-kalite dengesi yakalandı. Ar-Ge ve inovasyona verilen önem ve tasarımdaki gelişmeler, pandemideki olumlu ivmeyle birlikte artarak devam edecek.

 

➤Geçtiğimiz yıl ilk kez internetten alışveriş yapan kredi kartı sayısı 5 milyonun üzerinde. Pandemiden sonra bu yeni kart kullanıcılarının yüzde 46'sının devam etmesi bekleniyor.

 

➤Sektörün maliyet avantajını koruması çok önemli. Hammaddede bağımlılık var ama geri dönüşüm çok kritik. Bir teneke kutu geri dönüşümünün yüzde 95 enerji tasarrufu var. Bakırda da öyle.

 

➤Yeşil Mutabakat çerçevesinde AB'nin bu projeyi sağlamak üzere çalışmasını getiren firmalara ayırdığı 1 milyar Euro'luk bir fon var. Türkiye'nin bundan faydalanması gerekiyor.

 

➤Herkesin karbon ayak izini azaltacak şekilde projesini geliştirip, projesiyle zamanında fondan faydalanacak şekilde aksiyon alması önemli. Bu Türkiye için bir fırsat.

 

➤İngiltere'yle STA olmasaydı Türkiye yaklaşık ihracatın yüzde 75'i için 2,5 milyar dolarlık vergi yüküyle karşılaşacaktı, rekabet şansı kalmayacaktı.

 

Dünya Gazetesi yazarı Bader Arslan:

 

➤Ambalaj tüketimi hızlı bir şekilde artıyor. 2020'de 310 milyar dolar civarında ambalaj ticareti yapıldığı tahmin ediliyor. Pandeminin tüketimi artırdığı çok açık.

  

➤Eskiden ambalajın ürünü korumaya yönelik işlevi varken şimdi ürünün bizzat pazarlamasına, kurumsal iletişimine kadar her şeye hitap eder hale geldi.

 

➤Türkiye'nin küresel ambalaj piyasasında pazar payı 2019'da yüzde 1,6'ydı. 2020 verileri açıklandığında bu payın yüzde 1,8'e yükseldiğini göreceğiz.

 

➤Türkiye'nin ambalaj ihracatının yüzde 70'i plastik ve türevleri. Yüzde 20'si kağıt, karton ve mukavva; yüzde 10'u da cam ambalaj ürünlerinden oluşuyor.