"ABD Merkez Bankası (Fed) Sürpriz Yaptı"

Deniz Yatırım Strateji Bölüm Müdürü Orkun Gödek, Dünya Web TV Genel Yayın Yönetmeni Burcu Göksüzoğlu'nun sorularını yanıtladı.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Deniz Yatırım Strateji Bölüm Müdürü Orkun Gödek, Dünya Web TV Genel Yayın Yönetmeni Burcu Göksüzoğlu'nun sorularını yanıtladı.

ABD Merkez Bankası (Fed), beklentilere paralel olarak federal fonlama faizinde değişiklik yapmadı.

Fed, Federal Açık Piyasa Komitesi'nin (FOMC) Haziran ayı toplantısının ardından faizi oy birliği ile yüzde 0-0.25 aralığında sabit bıraktı.

Fed yetkilileri 2023'ün sonuna kadar iki faiz artış beklediklerinin sinyalini verdi, istihdam ve enflasyonda önemli ilerleme kaydedilene kadar aylık 120 milyar dolarlık varlık alımlarına devam etme sözü verdi.

Federal Açık Piyasa Komitesi, iki günlük politika toplantısının ardından yayımladığı bildiride aşılarda kaydedilen ilerlemenin ABD'de Kovid-19'un yayılmasını azalttığını belirtirken "Bu ilerleme ve güçlü politika desteği ile ekonomik faaliyet ve istihdam göstergeleri güçlendi” ifadeleri kullanıldı.

DOLAR SERT YÜKSELDİ...

FED'in faiz artış sinyaliyle dolar endeksi karar sonrası 90.9'a fırlarken, dolar/TL de karar sonrası 8.50'den 8.60 üzerine çıktı. Fed kararı sonrası ABD tahvil faizleri yükselirken borsalarda ve altın fiyatlarında düşüş görülüyor.

POWELL: VARLIK ALIMLARI SÜRECEK

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, Fed'in faiz kararını açıkladığı Federal Açık Piyasa Komitesi'nin (FOMC) Haziran ayı toplantısının ardından yaptığı açıklamada, "Önemli ilerleme kaydedilene kadar varlık alımları sürecek " dedi.

Jerome Powell, "Salgından en fazla etkilenen sektörler zayıf olsa da iyileşme gösterdi. Ekonomik aktivite ve istihdam göstergeleri iyileşti. Hızlı büyümenin çoğu krizden çıkışı yansıtıyor. Ekonomik görünüme dair riskler sürüyor. Enflasyon son aylarda dikkat çekici şekilde arttı. Enflasyondaki artış baz etkilerini kısmen yansıtıyor" şeklinde konuştu.

"KARAR SÜRPRİZ OLDU"

Fed kararının piyasalara etkisini Dünya WebTV Genel Yayın Yönetmeni Burcu Göksüzoğlu sordu, Deniz Yatırım Strateji Bölüm Müdürü Orkun Gödek yanıtladı. Gödek, FED'in kararının sürpriz olduğunu söyledi. Orkun Gödek şu değerlendirmede bulundu: "Son bir hafta içerisinde ciddi bir iyimserlik vardı. Bu durum tüm dünyada aynıydı. Geçen hafta Amerika'da enflasyon yüzde 5'e gittiği gün, 10 yıllık tahvil faizini 10 baz puan düşüş oldu. Yani çok anormal bir durum yaşandı. Cuma günü bunun bir miktar düzeltmesini görmüştük. Fakat piyasalar toplantıdan bir şey çıkmayacağını, bir iletişim yapılmayacağı beklentisine girdi. Toplantıdan sürpriz çıktı. Şimdi ise kararın fiyatlamalara yansımasını görüyoruz. Öyle ama ben çok böyle aşırı ortalığı dağıtacak bir şey olduğu kanaatinde değilim. Bu hafta artık bunun düzeltmesi ile geçer. Ama gelecek haftayla birlikte biraz daha normale döner. Zaten FED bunun tabanını hazırlanmıştır.”

DÜNYA Gazetesi Youtube kanalına abone olun 👇
🌐https://www.youtube.com/c/dunyagazetesi?sub_confirmation=1