Dolar/TL Merkez Bankası'nın Enflasyon Raporu Sonrası Yükseldi | Dolar Ne Olur?

Kavcıoğlu’nun sunumunu ve mesajlarını Ata Yatırım Araştırma GMY Cemal Demirtaş, Dünya WEB TV GYY Burcu Göksüzoğlu'na değerlendirdi.

DÜNYA Haber Merkezi
YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Döviz kurlarında 3 gündür yaşanan aşağı yönlü hareket TCMB Başkanı Kavcıoğlu'nun enflasyon raporuna ilişkin açıklamaları sonrası yerini yukarı yönlü hareketlere bıraktı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Osman Kavala hakkında açıklama yayınlayan 10 ülkenin büyükelçisini istenmeyen adam ilan edilmesi yönündeki açıklamalarıyla haftanın başlangıcında dolar/TL, 9,85 sınırına dayanmıştı. Ancak konunun diplomatik bir krize dönüşmemesinin etkisiyle kurlarda düşüş görüldü.

Haftanın ilk üç gününde 9,40'a kadar gerileyen kur bugün yeniden yükselişte. Dolar/TL, saat 11:10 itibarıyla yüzde 1'lik artışla 9,5735'ten; euro/TL ise 11,12'den işlem görüyor.

BİST 100 ise sınırlı yükselişle 1.521 puanda.

Piyasaların yakından takip ettiği Merkez Bankası'nın yılın dördüncü enflasyon raporunda ise yıl sonu enflasyon tahminleri yükseltildi.

Kavcıoğlu’nun sunumunu ve mesajlarını Ata Yatırım Araştırma GMY Cemal Demirtaş, Dünya WEB TV GYY Burcu Göksüzoğlu'na değerlendirdi.

Demirtaş şunları söyledi;

Enflasyon tahmininde bir miktar bir artış bekleniyordu. Raporun detaylarına baktığımızda ise, artıştaki ana sebebin ithalat ve gıda fiyatlarındaki artış olduğunu görüyoruz.

‘MERKEZ BANKASI ÖNÜMÜZDEKİ AYI PAS GEÇEBİLİR’

Cari açık TL’nin değer kaybetme sürecinde gündeme gelen bir konu oldu. Şimdi ise cari açığı daha aza indirmek Türkiye’nin çıkış noktası olarak düşünülüyor. Biz bu noktada fiyat istikrarına odaklanmak gerektiğini belirtiyoruz. Açıklamalardan anladığım kadarıyla uzun vadede ise TL’nin değer kazanması çok mümkün değil. Önümüzdeki ay Merkez Bankası faizi pas geçebilir.

Bizim dolar kurundaki en son tahminimiz 9.20 idi. Fakat son yaşananlardan sonra tekrar değerlendirmek gerekiyor. Bana göre önemli olan her gün döviz konuşulmaması. Merkez tarafında ise tabii ki döviz hedeflenmiyor. Fiyat istikrarı noktasına yoğunlaşılmış durumda.

‘GÜVEN YOKSA PATİNAJ YAPARIZ’

Türkiye kurların bu seviyede yatırım çekemiyorsa, başka zamanda çekmesi zor. Burada güven unsurunu güçlendirmemiz gerekiyor. Güven yoksa patinaj yaparız. Güven için ise öngörülebilirlik gerekiyor.

Birkaç Merkez Bankası kararından sonra tahmin yürütmekte güçlük çekiyoruz. Bu nedenle faiz kararından daha çok kararın sonuçlarına bakıyoruz.

"FED SARSICI ADIMLAR ATMAYACAK"

Pandeminin ardından yavaşça sargıların kalkması gerekiyor. Fed’in önümüzdeki dönemde bu sürecin yavaş ilerleteceğini düşünüyoruz. Fed çok sarcısı adımlar atmayacaktır. Dış konjektür hala bizim lehimize.

Bulunduğumuz noktada eğer biraz güven artmaya başlarsa, bir alan yaratabiliriz. Fakat biz bu fırsatı değerlendirmezsek, dünya pandemiden çıktığında biz hala patinaj çekiyor olursak sorun yaşarız. Bir fırsat penceresi hala var, kaçmış değil. Bunu değerlendirmemiz gerekiyor.