GEN İlaç Halka Arz Oluyor

SPK’ya halka arz için başvuru yapan GEN İlaç Yönetim Kurulu Başkanı Abidin Gülmüş, Hakan Güldağ ve Kenan Sözbir ile "GONG" programına konu oldu.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Yaklaşık bir ay evvel SPK’ya halka arz için başvuru yapan GEN İlaç Yönetim Kurulu Başkanı Abidin Gülmüş, Hakan Güldağ ve Kenan Sözbir ile "GONG" programına konuk oldu.

Gülmüş, halka arzdan edilecek gelirle global oyuncu olma yönünde yatırım yapacaklarını söyledi. Gülmüş, “Bir ürünün başka ülkelere satılabilmesi için o ülkelerin sağlık otoriteleri tarafından da denetlenmesi ve düzenlenmiş bir GMP belgesine sahip olması gerekiyor. Biz Rusya Sağlık Bakanlığından GMP belgemizi aldık. Azerbaycan ve Kazakistan Sağlık Bakanlıklarından da bu belgeleri aldık. Çıtayı biraz daha yükseltmek istedik geçen yıl eylül ayında da Amerika’ya başvurumuzu tamamladık. Bu yıl mart ayı içerisinde de Avrupa’ya da müracaatımızı yaptık. Önümüzdeki üç yıl içerisinde tüm dünyaya ilaç satabilir bir ilaç firması haline gelmek daha da önemlisi global oyunculardan biri olma hedefini kafamıza koyduk” dedi.

OYAK Yatırım liderliğinde gerçekleşecek olan halka arzın, halka açıklık oranı yüzde 20,83 olarak belirlenirken, ek satış hakkının kullanılması durumunda ise bu oranın yüzde 22,92’ye çıkacağı bildirildi. Şirketten tarafından yapılan açıklamada, şirket paylarının halka arzında, sermaye artırımı ve ortak satışı yöntemlerinin birlikte kullanılacağı kaydedildi.

Açıklamada, bedelli sermaye artırımı yöntemiyle halka arz edilecek payların nominal değerinin 50 milyon TL olacağı kaydedildi. Bu miktar, toplam halka arzın yaklaşık yüzde 80’lik bölümünü oluştururken, ortak satışı kapsamında halka arz edilecek paylarının nominal değerinin ise 12,5 milyon TL olduğu belirtildi.

Toplam halka arz edilen paylarının nominal değerinin 62,5 milyon TL olup, fazla talep gelmesi halinde ortak satışı kapsamında 6,3 milyon TL nominal değerli payların halka arz edilecek pay miktarına eklenmesinin planlandığı ifade edildi. Ek satışın gerçekleşmesi halinde ise toplam 68 milyon 750 bin TL nominal değerdeki payların halka arz edileceği aktarıldı.