Merkez Bankası Faiz Kararını Açıkladı

Merkez Bankası, politika faizi olarak belirlenen bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını yüzde 19'da tutma kararı aldı.

DÜNYA Haber Merkezi
YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Merkez Bankası, politika faizi olarak belirlenen bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını yüzde 19'da tutma kararı aldı.

Ekonomistler de faizde değişiklik olmasını beklemiyordu.

"SIKI DURUŞ KARARLILIKLA SÜRDÜRÜLECEK"

Kararla ilgili Para Politikası Kurulu'ndan yapılan açıklamada faizin sabit tutulmasına gerekçe olarak şu ifadelere yer verildi:

"Son dönemde ithalat fiyatları kaynaklı maliyet unsurlarının yanı sıra, talep koşulları, bazı sektörlerdeki arz kısıtları ve enflasyon beklentilerindeki yüksek seviyeler, fiyatlama davranışları ve enflasyon görünümü üzerinde risk oluşturmaya devam etmektedir. Diğer taraftan, parasal sıkılaştırmanın krediler ve iç talep üzerindeki yavaşlatıcı etkileri gözlenmeye başlamıştır. Enflasyon ve enflasyon beklentilerindeki yüksek seviyeler dikkate alınarak, Nisan Enflasyon Raporu tahmin patikasındaki belirgin düşüş sağlanana kadar para politikasındaki mevcut sıkı duruş kararlılıkla sürdürülecektir. Bu doğrultuda Kurul, politika faizinin sabit tutulmasına karar vermiştir. "

"FAİZ ENFLASYONUN ÜZERİNDE SEYREDECEK" MESAJI

Merkez Bankası, fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki tüm araçları kararlılıkla kullanmaya devam edeceğini belirtirken, enflasyonda kalıcı düşüşe işaret eden güçlü göstergeler oluşana ve orta vadeli yüzde 5 hedefine ulaşıncaya kadar politika faizini enflasyonun üzerinde bir düzeyde oluşturulmaya devam edeceğine vurgu yaptı.

Kurul açıklamasında, "Fiyatlar genel düzeyinde sağlanacak istikrar, ülke risk primlerindeki düşüş, ters para ikamesinin başlaması, döviz rezervlerinin artış eğilimine girmesi ve finansman maliyetlerinin kalıcı olarak gerilemesi yoluyla makroekonomik istikrarı ve finansal istikrarı olumlu etkileyecektir. Böylelikle, yatırım, üretim ve istihdam artışının sağlıklı ve sürdürülebilir bir şekilde devamı için uygun zemin oluşacaktır" denildi.

Merkez Bankası'nın faiz kararını Dünya Web TV Genel Yayın Yönetmeni Burcu Göksüzoğlu sordu, , Fed Eski Danışmanı Erkin Şahinöz yorumladı.

DÜNYA Gazetesi Youtube kanalına abone olun 👇
🌐DÜNYA WEB TV

DÜNYA'yı tüm sosyal ağlarda takip edin:
🌐 Facebook  
🌐 Twitter 
🌐 Instagram 
🌐 Linkedin  
🌐 Telegram 

#MerkezBankası #Dolar #DolarTL