TÜRKÇİMENTO&DÜNYA Gazetesi Anadolu Buluşmaları - MERSİN

TÜRKÇİMENTO ve DÜNYA’nın işbirliğiyle gerçekleşen Anadolu Buluşmaları bu kez Mersin özelinde gerçekleşti.

DÜNYA Haber Merkezi
YAYINLAMA
GÜNCELLEME

TÜRKÇİMENTO ve DÜNYA’nın işbirliğiyle gerçekleşen Anadolu Buluşmaları bu kez Mersin özelinde gerçekleşti.

Moderatörlüğünü MENA İletişim Ajans Başkanı Suat Özyaprak’ın yaptığı online panele TÜRKÇİMENTO Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Tamer Saka, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ayhan Kızıltan, MEDCEM Çimento Genel Müdürü Murat Kahya, ÇİMSA Genel Müdürü Umut Zenar ile Dünya Gazetesi Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Güldağ ve Dünya Gazetesi Genel Koordinatörü Vahap Munyar katıldı. Panelde öne çıkan görüşler şu şekilde:

  

Tamer Saka: Sabancı Grubu olarak Mersin fabrikamız çimento işimizin merkezinde. Bizim ilk fabrikamız. Önümüzdeki yıl 50. yılını kutluyor olacağız.

 

➤ Mersin; limanıyla, lojistik merkezleriyle, üretim merkezleriyle bölge ticaretinin parlayan yıldızlarından bir tanesi. Çimento ihracatının da önemli bir üssü.

 

➤ 2020 yılı bizim için beklenmedik gelişmelerin yaşandığı, dalgalı bir sene oldu. Sektörümüz 2020 yılını tahmini yüzde 20'ler seviyesinde iç piyasada büyümeyle tamamlıyor olacak. Bu anlamda temkinli iyimserlik içinde yeni yıla girdiğimizi söyleyebiliriz.

 

 

Murat Kahya: 6 yıl önce Eren Holding olarak bir yatırımla Mersin'e geldik. Türkiye'nin en büyük çimento tesislerinden birisi olarak 550 milyon dolarlık bir yatırım yaptık. Ana amacımız yüzde 75-85 aralığında ihracat hedefimiz vardı. Şu an yüzde 85 ihracat yapıyoruz.

 

➤ Ülke olarak çimentoda 2019'da 23 milyon, 2020'de de 31 milyon ton ihracat seviyesine ulaştık.

 

 

Vahap Munyar: Havalimanı bölgeyi mutlaka hareketlendirecek. Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan Mersinli. Herhalde önceliği oraya verecek ve gecikmeyi giderecektir diye düşünüyorum.

 

 

Hakan Güldağ: Çukurova Bölgesel Kalkınma Planı Türkiye'ye örnek olabilir. Bölgeyi dünya nezdinde çok önemli bir havza haline taşıyacak bir plan olarak görüyorum bunu.

 

➤ Türkiye'de sanayi alanları dünyayla karşılaştırıldığında çok fazla mı yer işgal ediyor? Öyle bir durum yok. Almanya'yla Türkiye'yi karşılaştırdığınızda bizde yarım; orada 3,5. Asıl sorun plan yapılabilmesi, istişarelerle genel bir perspektif çizilmesi.

 

➤ Mersin'in kendisini büyük bir denizcilik hamlesiyle taçlandırması gerekiyor. Türkiye'de denizciliğin bence devlet politikası haline gelmesi, Mersin'in de lojistikte öncü rol üstlenmesi gerektiği kanaatindeyim.

 

➤ Mersin 30 yıl önce emekli kenti gibi görünürken bugün artık kabına sığmıyor. Sanayiyle tarımı karşı karşıya getirmemize gerek yok. Akıllı binaları, çevreye uyumlu yapıları öne çıkardığımızda bizim önümüze teknolojik imkan da çıkıyor.

 

 

Vahap Munyar: Mersin daha çok çirkin yazlık binalarla bilinen bir kentti. Onu yavaş yavaş aştı.

  

Umut Zenar: Çimsa'nın en büyük fabrikası Mersin'de. Toplam 5 tane fabrikamız var Türkiye'de. Amerika'da yaklaşık 60 milyon dolar civarında bir yatırımımız var. Rusya, Romanya, İspanya, Almanya ve İtalya'da da terminallerimiz, yaklaşık 150 milyon dolar civarında da ihracatımız var

 

➤ İspanya'daki fabrika satın almamızla birlikte beyaz çimento üretim ve satışında dünyada 1 veya 2'nci konuma geliyoruz.

 

➤ Çalışanlarımızın çoğu Mersinli. Oradan büyüyüp gelmişiz. Mersin kültürünün bizde insan kaynağı anlamında çok önemli bir yeri var. 

 

➤ Atık kullanımı konusunda ciddi bir hedef koyduk. Yıllık atık kullanım oranlarımızı 2,5 katına çıkaracağız. Atık ısıdan ürettiğimiz enerji fabrikanın toplam tüketiminin yüzde 20'si.

 

 

Vahap Munyar: Ormanlarda atık gibi görünen ağaç parçalarını ve kabukları yakan bazı enerji santralleri var. MDF Başkanı'yla sohbet ederken "Mobilya aksamını üretirken karbondioksiti de hapsetmiş oluyoruz. Oysa yaktıklarında karbondioksiti yeniden açığa çıkarmış oluyorlar" demişti