Erdoğan ve Putin arasında 'antikor' sohbeti

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile ayaküstü antikor sohbeti yaptı.

DÜNYA Haber Merkezi
YAYINLAMA
GÜNCELLEME

COVID-19'a karşı antikor seviyesinin 15 veya 16 olduğunu açıklayan Putin'e Erdoğan, kendi antikor sayısının 1000'in üzerinde olduğunu söyledi. Putin, hesaplamanın farklı olduğunu, kendisinin yakınında pozitif biriyle bir gün geçirmesine rağmen yüksek antikor seviyesi nedeniyle virüsü kapmadığını belirtti. Putin Erdoğan'a Sputnik aşısı olmasını tavsiye etti.

Putin, Soçi'de yaptığı görüşme sonrasında devlet başkanlığı rezidansının önünde uğurlama yaparken Erdoğan ile bir süre ayak üstü sohbet etti.

Çevresinde 30 kadar kişinin COVID-19 nedeniyle hastalandığını anlatan Putin, en yakınında 24 saat çalışan bir kişi dahil bunların üçüncü doz COVID-19 aşısını geç yaptırması nedeniyle virüs kaptığını söyledi.

Buna rağmen kendisine bir şey olmadığını anlatan Putin, antikorunun çok yüksek olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “antikor sayısının kaç olduğunu” sorması üzerine Putin, 15 veya 16 olduğunu ancak tam hatırlamadığını dile getirdi. Erdoğan’ın bu miktarın oldukça düşük olduğunu, kendisinin antikor sayısının 1000’in üzerinde olduğunu söylemesi üzerine Putin, antikor hesaplamalarındaki farklılıktan dolayı bu rakamların değişik olduğunu, kendisinin yüksek antikor sahibi olduğunu yineledi.

Putin, "Benim antikorum yüksek. Virüs kapan kişi ile gün boyu beraber olmamıza rağmen hasta olmadım." ifadelerini kullandı.

Putin'in Erdoğan’a 3'üncü aşıyı Rus "Sputnik" aşısı olmasını tavsiye etmesi üzerine Erdoğan, "Onu ben de BioNTech olarak aldım." dedi. Putin de bunun üzerine bir dahaki sefere Sputnik yaptırmasını önerdi.

Erdoğan ile tokalaşırken Putin, "Ziyaret için teşekkür ederim. Görüşme çok yararlı ve kapsayıcı geçti. Temasta olacağız." ifadelerini kullandı.