KOBİ’lerin Küresel Durumu ve Dijitalleşme

KOBİ’lerin geleceği Dünya Gazetesi ve Facebook ortak yayınında “KOBİ’lerin Küresel Durumu ve Dijitalleşme” başlıklı online panelde masaya yatırıldı.

DÜNYA Haber Merkezi
YAYINLAMA
GÜNCELLEME

KOBİ’lerin Küresel Durumu ve Dijitalleşme

  

KOBİ’lerin geleceği Dünya Gazetesi ve Facebook ortak yayınında “KOBİ’lerin Küresel Durumu ve Dijitalleşme” başlıklı online panelde masaya yatırıldı. Dünya Gazetesi Genel Koordinatörü Vahap Munyar’ın moderatörlüğünde gerçekleşen panelde Ticaret Bakan Yardımcısı Rıza Tuna Turagay, Facebook Ortadoğu, Afrika ve Türkiye Bölge Başkan Yardımcısı Derya Matraş ve İstanbul Ekonomi ve Danışmanlık Yönetici Ortağı Sinan Ülgen’in öne çıkan görüşleri şöyle:  

 

Facebook Ortadoğu, Afrika ve Türkiye Bölge Başkan Yardımcısı Derya Matraş:

 

➤ Facebook olarak, Dünya Bankası ve OECD ile 50'den fazla ülkede pandeminin KOBİ'ler üzerinde etkisini araştırdık. 6 ay boyunca aylık olarak Küçük İşletmeler Küresel Durum Raporları yayınladık.

 

➤ Pandemide en büyük zorluğu KOBİ'ler yaşadı. Bizim Facebook, Instagram ve Whatsapp platformlarımızı dünyada 160 milyondan fazla işletme kullanıyor. Türkiye'de ise KOBİ'lerin yüzde 50'si yani 1.7 milyonu bu platformlardan faydalanıyor.

 

➤ Güvenli alışveriş talebi kalıcı olacak. İnsanların yüzde 70'ten fazlası güvenliğin öncelik olduğunu söylüyor. KOBİ'ler ödeme sistemleri konusunda neler yapacağını hemen düşünmeli.

 

➤ Dünya ve Türkiye rakamlarını kıyasladığımızda çalışan sayılarının Türkiye'de daha fazla azaldığını görüyoruz. 

 

Ticaret Bakan Yardımcısı Rıza Tuna Turagay:

 

➤ Her şeyden önce e-ticaret sitelerine üyeliği destekliyoruz. Sanal tanıtım etkinliklerini destekliyoruz. Biz Kolay İhracat Platformu'nu devreye aldık. Ürünü yazıyorsunuz, ürünün satılabileceği ülkeleri, vergi oranlarını size veriyor.

 

➤ KOBİ'ler bizim toplam işletmelerimizin yüzde 99,8'ini oluşturuyor. Türkiye'de 3,2 milyon adet KOBİ faaliyet gösteriyor.

 

➤ Krizin iyi yanı dijitalleşmenin hızlanmasını sağlaması oldu. Çok hızlı ilerleme kaydedildi. Biz millet olarak krizlere alışık bir milletiz.

 

➤ Kolay İhracat Platformu 100 bin kişiye ulaştı. Ne kadar etkin kullanıldı bilmiyorum ama WEF tarafından yapay zeka alanında en iyi uygulamalardan biri seçildi. Bu devlet tarafından atılmış en önemli adımlardan birisi.

 

➤ 81 İlde İhracata İlk Adım stratejisiyle 7 bin firma tespit ettik. Bunların bir kısmı daha önce ihracat yapmış ama şimdi yapmıyor, bir kısmı hiç ihracat yapmamış. 5 pilot il belirledik. Bunlara mentörler tayin ettik. Haftada 3 gün dış ticaret eğitimi veriyorlar.

 

İstanbul Ekonomi Danışmanlık Yönetici Ortağı Sinan Ülgen:

 

➤ Kayıt dışı meselesi Türkiye'de hala ağırlıklı mesele. Haksız rekabetle, verimli çalışan işletmelerin büyümesini önlüyor, başarılı KOBİ'nin önü kesiliyor.

 

➤ Türkiye'de sermayeye erişim AB ve ABD'yle karşılaştırdığımızda daha çok banka ağırlıklı. Burayı çeşitlendirmek gerekiyor.

 

➤ Yabancı sermaye girişi KOBİ'lerin performansını iyileştiren bir faktör. Özellikle küresel değer zincirlerine doğrudan ihracat yoluyla katılmayanlar yabancı sermaye üzerinden çalışma pratiklerini, standartlarını hayata geçirebiliyorlar.

 

➤ Son 10 yıl içerisinde bu konuda bir yapısal dönüşüm yok. 10 yıl önce mikro ölçekli şirketlerin toplama oranı yüzde 93,78'miş. 2019'da 92,29. Dolayısıyla bir değişiklik yok. Türkiye'nin KOBİ'lerini zaman içinde büyütecek bir ortam yaratması gerekiyor.

  

➤ KOSGEB ve OSB'ler dünyanın ilgisini çeken örnekler. Bu sayede Türkiye'de KOBİ'ler ortak bir şemsiye altında daha başarılı çalışmalar yapabiliyorlar.