13 °C

10 maddede Fethiye’de doğa, tarih ve deniz…

Ülkemizin olduğu kadar dünyanın da sayılı tatil destinasyonlarından biri olan Fethiye; vadileri, koyları, adaları, plajları ve ekstrem sporlarıyla öne çıkıyor…

10 maddede Fethiye’de doğa, tarih ve deniz…

Ülkemizin olduğu kadar dünyanın da sayılı tatil destinasyonlarından biri olan Fethiye; vadileri, koyları, adaları, plajları ve ekstrem sporlarıyla öne çıkıyor… Kadim geçmişiyle de konuklarına unutamayacakları bir tatil vaat eden Fethiye’de yapılacak pek çok ritüel var. İşte Fethiye’nin güzelliklerinden bazıları:

1. Çalış Plajı

Bölgedeki en güzel plajlardan biri olan Çalış Plajı, kilometrelerce uzunluktaki geniş sahilinin yanı sıra otel, restoran ve hediyelik eşya dükkânlarıyla konuklarına sesleniyor.

2. Ölüdeniz

Likyalılarda ışık ve güneş diyarı, Ortaçağ’da “Uzak Diyar” olarak tanınan, Türkiye’nin önemli doğal güzelliklerinden biri… Tatilciler rüzgâr sörfü ve kite sörf başta olmak üzere su kayağı, wakeboard gibi aktiviteler de yapabiliyor.

3. Kelebekler Vadisi ve Kabak Koyu

Fethiye’nin olduğu kadar Türkiye’nin de doğal güzelliklerinden biri olan Kelebekler Vadisi, 350 metreye ulaşan sarp kayalıklarıyla çevirili. İsmini; barındırdığı 80′den fazla kelebek türünden ve özellikle Kaplan kelebeğinden alıyor. Tarihi Likya Yolu üzerinde bulunan Kabak Koyu ise Türkiye’nin ve dünyanın en güzel koylarından birisi.

4. Adalar turu

Fethiye İskelesi’nden kalkan 12 Adalar tekne turlarına mutlaka bir gün ayırmak gerekiyor.

5. Babadağ’ın eteklerinde yamaç paraşütü deneyimi…

Fethiye-Ölüdeniz’de gidip de yamaç paraşütü yapmadan dönülmez. Babadağ’ın eteklerine çıkıp Ölüdeniz’in muhteşem manzarasına karşı kuş gibi süzülmek mümkün…

6. Cennet ve Katrancı Koyu

Kelebekler Vadisi ve Kabak Koyu’ndan sonraki önemli koylardan biri olan Cennet Koyu, diğer adıyla Balartlı Koyu, turkuaz rengi denizi ve beyaz kumsalıyla ilgi çekiyor. Katrancı Tabiat Parkı ise çam ve okaliptüs ağaçları ile kaplı ormanı, 2 ayrı koydan oluşan denize girme imkânı bulunan, yıllardır çadır ve karavancı müşterilerin tercih ettiği bir tabiat parkı.

7. Saklıkent

Fethiye’nin konuklarına sunduğu önemli yerlerden biri de Saklıkent Kanyonu. Kanyon, günü birlik ziyaret için oldukça ideal bir rota. Fethiye’den arabayla bir saatlik uzaklıkta bulunan Saklıkent Milli Parkı içinde.

8. Rafting heyecanı için Dalaman Çayı…

Dalaman Çayı, rafting tutkunların vazgeçilmez noktalarından biri…. 26 kilometrelik rafting parkuruyla Dalaman Çayı, adrenalin dolu saatler geçirmek isteyenler için…

9. Fethiye Merkez Balık Pazarı / Kendi balığınızı kendiniz seçin

İstediğiniz restoranda istediğiniz balığı yeme imkanı sunan Fethiye Merkez Balık Pazarı, ortada yuvarlak balık tezgâhı ve dört bir etrafındaki restoranlardan oluşuyor. Taze balıkları istediğiniz içecekle bütünleştirmenize imkan sağlayan mekân, mezeleriyle de tatilcilerin uğrak noktası…

10. Paspatur

Kadim medeniyetini günümüzde aslına uygun olarak restore edilmiş bir şekilde konuklarına sunan Paspatur, içerisinde hediyelik eşya dükkânları, kafeler, halıcılar, kilimciler, butikler ve kuyumcular bulunan çarşıyla konuklarını mistik bir yolculuğa çıkarıyor. İsmini yüzyıllardır ortasından akan Paspatur suyundan alan eski kent, efsaneye göre; suyunu içen herkesi tekrar Fethiye’ye getiriyor.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap