29. Akbank Caz Festivali’nde sürpriz isimler

Türkiye’nin en uzun soluklu festivallerinden biri olan Akbank Caz Festivali bu yıl 17-27 Ekim tarihleri arasında şehri cazın farklı renkleriyle 29. kez buluşturacak.

AA
YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Türkiye’nin en uzun soluklu festivallerinden biri olan Akbank Caz Festivali bu yıl 17-27 Ekim tarihleri arasında şehri cazın farklı renkleriyle 29. kez buluşturacak. Her yıl caz dünyasının saygın isimlerini müzikseverler ile bir araya getiren Akbank Caz Festivali, 29. yılında da özel performanslara ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor.

Organizasyonu ve içerik programlaması Pozitif işbirliğiyle gerçekleştirilen 29. Akbank Caz Festivali’nin programı kapsamında; 18 Ekim Cuma günü Art Ensemble of Chicago, 21 Ekim Pazartesi günü James Carter ve kendisinin bugüne kadarki en uzun soluklu grup projesi olan James Carter’s Organ Trio, 23 Ekim Çarşamba günü Charles Lloyd Sky Trio, Featuring Gerald Clayton & Marvin Sewell sahne alacak.

Akbank Caz Festivali 24 Ekim Perşembe günü Bugge Wesseltoft’un 2018’de İstanbul’da tanıştığı Erkan Oğur’la oluşturduğu Bugge Wesseltoft & Erkan Oğur & Friends birlikteliğinin ilk konserine ev sahipliği yapacak. Caz Festivali kapsamında ayrıca Kokoroko 26 Ekim Cumartesi günü cazseverlerle buluşacak.

ART ENSEMBLE OF CHICAGO

18 EKİM / CUMA / 20:30 CEMAL REŞİT REY KONSER SALONU

Cazın avangart topluluklarından Art Ensemble of Chicago, bir müzik evreni yaratırken, orijinal seslere ve küçük enstrümanlara da başvuruyor. Geleneksel davullar, kornolar, ziller, çanlar, vibrafonlar, marimbalar ve gonglar, enstrüman gibi kullandıkları farklı nesnelerle bir araya geliyor. Bu nesneler, grubun ana enstrümanları olan saksofon, flüt, trompet, flugelhorn, kontrbas ve davullara grup üyelerinin kişisel bakış açılarını yansıtıyor.

JAMES CARTER’S ORGAN TRIO

21 EKİM / PAZARTESİ / 20:30 ZORLU PSM TURKCELL PLATINUM SAHNESİ
Grubun beyni James Carter, Ben Webster’ınkileri andıran hızlı ve tutkulu sololarıyla tanınmasının yanı sıra, duygu yüklü melodilerin de hakkını veren bir yıldız. 2011 tarihli Caribbean Rhapsody albümüyle, saksafon virtüözitesini, Porto Rikolu besteci Roberto Sierra’nın konçertosuna da yansıttı. Aynı yıl içinde, James Carter’s Organ Trio’nun son albümü At the Crossroads’u yayınlayarak köklerine döndü.

CHARLES LLOYD SKY TRIO, FEATURING GERALD CLAYTON & MARVIN SEWELL

23 EKİM / ÇARŞAMBA / 20:30 CEMAL REŞİT REY KONSER SALONU
Charles Lloyd’un yeteneği, tıpkı Carlos Santana’nın dediği gibi, onu uluslararası bir hazineye dönüştürdü. Cazın usta ismi, bugün 81 yaşında ve müzik yolculuğunun zirvesinde. Bugüne kadar pek çok ikonik albüme imza atan ve son albümü Vanished Gardens’ı geçtiğimiz yıl yayımlayan usta, Akbank Caz Festivali’nde Gerald Clayton ve Marvin Sewell eşliğinde izlenecek.

BUGGE WESSELTOFT & ERKAN OĞUR & FRIENDS

24 EKİM / PERŞEMBE / 21:00 MODA SAHNESİ
Norveçli müzisyen Bugge Wesseltoft, sanatçıların her zaman kendilerine özgü ifade biçimlerinin peşine düşmeleri gerektiğine inanıyor. Yeni keşiflere adadığı ikonik projesi New Conception of Jazz ve kurucusu olduğu plak şirketi Jazzland Recordings ile bugün cazın nabzını tutan müzisyenler arasında yerini koruyor. Rymden’e hayat veren isimlerden de biri olan Wesseltoft, ayrıca Henrik Schwarz & Dan Berglund ile trio çalışmaları yapıyor.

KOKOROKO

26 EKİM/CUMARTESİ /21:30 BABYLON
Kokoroko’nun müziğinde Afrobeat sevgisi, Kuzey Afrika köklerinin Londra ilhamıyla buluştuğu, üflemeli enstrümanlarla güçlenen bir sound’a dönüşüyor. Trompetçi Sheila Maurice-Grey’in liderliğindeki sekiz kişilik yıldızlar topluluğu; trompet, alto saksafon, trombon, gitar, klavye, kontrbas ve perküsyonun yarattığı uyum sayesinde sahnede etkileyici performanslar sergiliyor.