11 °C

30 yıldır Kayseri’nin fırın lezzetlerini satıyor

“Kayseri’de fırıncılığı bilmeyen tek fırıncı bendim” diyen Altın Dede Mehmet Sönmez’in dükkânında nevzine, su böreği, Kayseri halkası, tandır böreği, Kayseri ketesi, su böreği, pastırmalı pide gibi lezzetler bulunuyor.

30 yıldır Kayseri’nin fırın lezzetlerini satıyor

Kayseri’nin fırın lezzetlerini 30 yıldır geleneklere göre üretmeye devam eden Altın Dede Unlu Mamuller Fırını’nın sahibi Hacı Mehmet Sönmez, bu mesleği sonradan öğrenmiş. İsmi Hacı Mehmet Sönmez, ama herkes onu Altın Dede olarak biliyor. Kayseri’de İstasyon Caddesi’nde 1991 yılından beri hizmet veriyor.

“Kayseri’de fırıncılığı bilmeyen tek fırıncı bendim” diyen Mehmet Sönmez’in dükkânında, annesinden öğrendiği biçimde hazırladığı nevzine, su böreği, Kayseri halkası, tandır böreği, Kayseri ketesi, su böreği, pastırmalı pide gibi lezzetler bulunuyor. Ürünlerinde sadece tereyağı ve zeytinyağı kullanan Altın Dede tahini Tarsus’tan, unu Konya ve Samsun’dan alıyor.
Altın Dede, Kayserililerin “tok tutan pide” olarak da adlandırdıkları şekerli ve sade olmak üzere iki çeşit çıkan tahinli pidenin yapılışını şöyle anlatıyor:

“Un, maya ve su karışımından elde edilen hamur, merdane kullanmadan ustanın maharetiyle kol üzerinde çevrilerek açılıyor. Büyükçe açılan yufka, üzerine tahin dökülerek uzun rulo haline getiriliyor. Parçalara ayrılan bu rulo, pide şekline getirildikten sonra fırında 10 dakika pişirilip satışa sunuluyor.”

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap