7 °C

50 kısa, 4 uzun metraj film gösterilecek

Uluslararası Dostluk Kısa Film Festivali, bu yıl Âşık Veysel anısına, 13-15 Aralık tarihlerinde 2. kez gerçekleştirilecek. 62 ülkeden 750 filmin başvuru yaptığı festivalde bu yıl, 50 kısa ve 4 uzun metraj film sinemaseverlerle buluşacak.

50 kısa, 4 uzun metraj film gösterilecek

Uluslararası Dostluk Kısa Film Festivali, bu yıl Âşık Veysel anısına, 13-15 Aralık tarihlerinde 2. kez gerçekleştirilecek. 62 ülkeden 750 filmin başvuru yaptığı festivalde bu yıl, 50 kısa ve 4 uzun metraj film sinemaseverlerle buluşacak. Festival kapsamında filmler; Fitaş Sineması, Salt Galata ve Zeytinburnu Kültür Merkezi’nde gösterilecek. Film gösterimlerinin yanında, 14 Aralık’ta Salt Galata’da “Uzun Metraja Geçiş Deneyimleri” adlı bir festival söyleşişi gerçekleşecek. Söyleşide Jüri Başkanı Reis Çelik, Nima Javidi ve Ado Hasanovic konuk olacak. Söyleşinin moderatörlüğünü Festival Direktörü Faysal Soysal yapacak.

Akademi Beyoğlu’nda düzenlenen tanıtım toplantısında II. Uluslararası Dostluk Kısa Film Festivali’nin programını açıklayan Festival Direktörü Faysal Soysal; “Bu yıl festivalimizi, arzu ettiğimiz bütün dost tanımlarını kendinde barındıran, karanlık dünyasına rağmen hem kendi gününü hem bugünümüzü aydınlatan, sadece kendi coğrafyasına değil dünyanın dostluğa ve aşka aç başka coğrafyalarına da sazıyla ölümsüz notalar eken değerli ozanımız Âşık Veysel’in anısına yapıyoruz. 62 ülkeden 750 filmin başvuru yaptığı festivalimizde, 11 farklı ülkeden gelen birbirinden özel 16 kısa film ödüller için yarışacak. Türkiye’den üç, İran’dan dört, Hollanda, ABD, İtalya, Çin, Tayvan, Irak, Fransa, Kosova ve Rusya’dan birer filmin yer aldığı bu seçkide animasyon ve kurmaca filmler yer alıyor. Yarışma seçkisinin yanı sıra festivalde Kırk Yıllık Hatır Seçkisi, Özel Gösterim Seçkisi ve Panorama Seçkisi bölümlerimiz var” şeklinde konuştu.

Onur Ödülleri

Festivalde onur ödüllerinin de verileceğini açıklayan Genel Koordinatör Lütfi Şen; “Dostlukları ve samimi işleri ile bizlere ilham veren iki usta, Mevlüt Koçak ve Gülsen Tuncer’e ‘Dostluk Onur Ödülü’ takdim etmekten dolayı büyük mutluluk duyuyoruz. 15 Aralık Pazar günü saat 19:00’da Grand Pera’da gerçekleşecek ödül töreninde onur ödüllerini takdim edeceğiz” dedi.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap