14 °C

Ahtapot sever misiniz?

Üç tarafı denizlerle çevrili ülkemizde hem açık denizlerde avcılık yoluyla balık tutulurken hem de modern çiftliklerde yetiştiricilik yapılıyor. Denizlerimizden çıkan Ege ahtapotları ise lezzetiyle de öne çıkıyor.

Ahtapot sever misiniz?

Üç tarafı denizlerle çevrili ülkemizde hem açık denizlerde avcılık yoluyla balık tutulurken hem de modern çiftliklerde yetiştiricilik yapılıyor. Öyle ki Avrupa'nın yediği her üç akuakültür balığından biri, Türkiye'den gidiyor. Dünyanın hiçbir ülkesinde henüz çiftlik üretimi olmayan, avcılık yöntemiyle denizlerden yakalanan ahtapot; Fas, Endonezya ve Moritanya’dan ithal ediliyor. Denizlerimizden çıkan Ege ahtapotları ise lezzetiyle de öne çıkıyor.

Ege ahtapotu, 100 gramı içerisinde 75 kalori ve sadece 0,2 gr yağ içererek, kansızlık, yorgunluk ve zayıflığın sebebi olan demir açısından da oldukça zengin bir deniz canlısı.
İşlenmiş su ürünleri sektöründe hizmet veren Kocaman Balıkçılık, ahtapotu salata, kol, ızgara ve söğüş olarak tüketicilerle buluşturuyor. Sektörde birçok farklı ürün grubuyla yer aldıklarını söyleyen Kocaman Balıkçılık Yönetim Kurulu Başkanı Osman Kocaman, ahtapotun ürün grupları içerisinde önemli bir noktada olduğunu söylüyor. Ege Denizi'nden tedarik ettikleri ahtapotların iç pazara yönelik olduğunun altını çizen Kocaman, “Ahtapotu salata, kol, ızgaralık ve söğüş olarak dört farklı şekilde işliyoruz. ITQI üstün lezzet ödülünü iki yıldız ile kazanarak dünya şeflerinin beğenisini kazanan söğüş ahtapotumuz, 200 gramlık ambalajında satışa sunuluyor. Ahtapotlar belirli süre haşlanmasının ardından doğranarak paketleniyor. Ahtapot konusunda Moritanya, Fas ve Endonezya öne çıkan ülkeler. Ancak, Ege ahtapotu kalite ve lezzet olarak hepsinden öndedir. Şirket olarak diğer ürünlerimizde de olduğu gibi Türkiye sularında avlanan ürünler önceliğimiz. İthal menşeili ahtapot tedarik etmiyoruz. Türkiye genelinde net bir rakam olmasa da insanların gelir düzeyi arttıkça ahtapota olan ilgi de artıyor.”

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap