7 °C

Antika ve Nostalji Festivali

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Kültür Daire Başkanlığı ve Antikacılar ve Sahaflar Derneği işbirliğiyle bu yıl beşincisi gerçekleştirilen "Antika ve Nostalji Festivali", 17 Mart tarihine kadar İstanbul Deniz Müzesi'nde meraklılarını bekliyor.

Antika ve Nostalji Festivali

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Kültür Daire Başkanlığı ve Antikacılar ve Sahaflar Derneği işbirliğiyle bu yıl 5.'si gerçekleştirilen "Antika ve Nostalji Festivali", 17 Mart tarihine kadar İstanbul Deniz Müzesi'nde meraklılarını bekliyor.

Zamana Meydan Okuyan Eşyalar

5. Antika ve Nostalji Festivali'nde bu yıl Beşiktaş, Beyoğlu, Ortaköy, Üsküdar ve Kadıköy'den 25 antikacı bir araya geldi. Antika meraklıları 19. yüzyılda Osmanlı'da ve Avrupa'da kullanılan tespih, saat, fincan takımı gibi nadide eserlerden; 1950-70 yıllarına tarihlenen gramofon ve taş plak gibi nostaljik ürünlere ulaşabilecekler.

Festival, antika kültürünü, koleksiyonerliği genç kuşaklara aktarmak ve antikacı esnafının ekonomisine katkı sağlamak amacıyla düzenleniyor.

300 yıllık taht

Bu yılki festivalin dikkat çekici eserlerinden bazıları şunlar:

Padişah ile vezirlerin gün sonu istişarelerinde kullandıkları taht, meraklıları için festival alanında sergileniyor olacak. 1700'lü yıllara ait olan bu eser, yaklaşık 100 cm yüksekliğinde ve saray işçiliğinin örneklerinden biri.

Festival alanında sergilenecek Osmanlı Sarayı'ndan bir başka parça ise; ikram tepsisi ve sedef kakmalı sehpa. Tepsi ve sehpa bundan tam 130 yıl önce saray misafirlerinin ağırlanmasında kullanılıyormuş.

Porselenler

Festivalde Avrupa pazarı için üretilmiş parçalarla da karşılaşmak mümkün. 1890'lı yıllarda üretilmiş fincan bunlardan biri. Fragonard desenli bu fincan türünün son örneklerinden olması açısından koleksiyonerlere hitap ediyor.

Alanda görülebilecek bir diğer obje, el işçiliği ile yapılmış biblo. Müzisyen bir ailenin sanatlarını icra edişlerini ele alan bu biblo, 1920'li yıllardan bugüne ilk günkü güzelliğini koruyarak gelmiş.
Festival, Deniz Müzesi fuaye salonunda, 10.00'dan 21.00'e kadar ziyaretçilere açık. Festival alanına girişler ise ücretsiz.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap