27 °C

“Bayram geldi, hoş geldi; baklava tepsisi boş gel(me)di!

“Bayram geldi, hoş geldi; baklava tepsisi boş geldi” de çocukluğumdan beri duyduğum sözler arasında… Ne güzel ki bayramlarda tepsiler boş gelmiyor; tatlı üretimi de tüketimi de artıyor…

“Bayram geldi, hoş geldi; baklava tepsisi boş gel(me)di!

Kâşgarlı Mahmud’un tespitine göre bayram kelimesinin aslı Farsça bezrem / bezrâm, “sevinç ve eğlence günü” anlamına geliyor. Yarın, Ramazan Bayramı… Akrabalarımızı, dostlarımızı, sevdiklerimizi elimizde şeker veya tatlı kutuları ile ziyaret edeceğimiz, onların yine tatlılarla bize geleceği sevinçli günler başlıyor…

Tatlı ve şekerleme kültürü açısından zengin bir kültürün mirasçılarıyız… Osmanlılar, Orta Asya’nın tatlı geleneklerini de taşıyıp sentezleyerek bu kültürü bugünkü noktaya getirdiler… Tatlı yiyeceklerin manevi bir anlam da taşıması, dini bayrama adını vermesi bu gelişmelerin çok önemli nedenlerinden biri oldu… “Tatlı sevmek imandandır”, “mümin helva gibidir” şekercilerin dilinden düşmedi…

“Bayram geldi, hoş geldi; baklava tepsisi boş geldi” de çocukluğumdan beri duyduğum sözler arasında… Ne güzel ki bayramlarda tepsiler boş gelmiyor; vurguladığım gibi, tatlı tüketimi artıyor… Kahve Dünyası da bu dönemde kahve ve tatlı tüketimi alışkanlıklarına yönelik bir araştırma gerçekleştirmiş. Buna göre, bayramda en çok tercih edilen kahve çeşidi, yüzde 73 ile Türk kahvesi olurken madlen çikolata ve lokumun bu lezzete eşlik ettiği belirtiliyor. Katılımcıların yüzde 55’i, bayramda tatlı tüketimlerinin arttığını söylüyor. Gelenekselleşen bayram ikramlarının en sevilen lezzeti ise şerbetli tatlılar çıkmış.

Kahve Dünyası’nın 5 Aralık Dünya Türk Kahvesi Günü nedeniyle geçen yıl yaptığı araştırmada, Türk halkının günlük Türk kahvesi tüketiminin ortalama 1,02 fincan olduğu ortaya çıkmış. Yapılan yeni araştırma, bayram döneminde Türk kahvesi tüketiminin arttığını göstermiş. Bayramda tüketilen Türk kahvesi miktarı ortalama 1,4 fincan olurken katılımcıların yüzde 7’si, her gün üç ve üzeri fincan Türk kahvesi içtiğini söylemiş.

Geleneksel kahvenin yanında…

Araştırmada katılımcılara, bayram boyunca Türk kahvesinin yanında en çok tercih ettikleri lezzetler de sorulmuş. Yüzde 45 ile madlen çikolata, yüzde 39 ile lokum ilk iki sırayı alırken bu lezzetleri kurabiye ve bayram tatlıları takip etmiş. Katılımcıların yüzde 21’i ise kahvenin yanında bir yiyecek tercih etmediğini belirtmiş.

Bayramda şerbetli tatlı seviyoruz!

Araştırma, Ramazan Bayramı’nda gelenekselleşen tatlı ikramlarına karşı konulamadığını da göstermiş. Araştırmaya katılanların yüzde 55’i, bayramda tatlı tüketimlerinin arttığını ifade etmiş. 100 kişiden 38’i bayramda tatlı tüketimlerinin değişmediğini, 7’si ise tüketimlerinin azaldığını söylemiş.

Ramazan Bayramı’nda hem en çok tüketilen hem de ikram etmek için en çok tercih edilen tatlılarda ise ilk sırayı yüzde 64 ile şerbetli tatlılar almış. Sütlü tatlılar her iki sıralamada da ikinci olurken bu lezzetleri, madlen, draje, spesiyal çikolatalar ve lokum takip etmiş. Kurabiye, kek, yaş pasta, turta ve makaron da katılımcıların bayramda tükettiği ve ikram ettiği tatlılar arasında yer almış.

Bayramın çikolatası spesiyal lezzetler

Araştırmada katılımcılara son olarak, çikolatada hangi çeşitleri tercih ettikleri sorulmuş. Sütlü çikolata ilk sırada yer alırken onu bitter ve beyaz çikolata izlemiş. Tüketicilerinin çikolata çeşidi tercihlerinin bayramda değişmediği görülmüş. Bunun tek istisnası ise el yapımı spesiyal çikolatalar olmuş. Genel olarak her 100 katılımcıdan 24’ünün tercih ettiği el yapımı spesiyal çikolataları bayram döneminde ise her 100 kişiden 38’inin tercih ettiği ortaya çıkmış.

Farklı firmalardan bayramlık ürünler

Bayram ile birlikte hepimizi saran tatlı telâş, şekerli lezzetler üretenlere bayramlık ürünler hazırlıklarıyla da yansıyor. Bu firmalar arasında Beymen, Divan Pastaneleri, Godiva, Kent, Şölen ve Ülker de yer alıyor…

Beymen, bayram için özel olarak hazırladığı setler ile farklı hediye alternatifleri sunmayı hedefliyor.

Beymen Kolonya & Lokum setleri, yeni aromalarıyla güncellenmiş. Türk Kahvesi ve bu lezzetli geleneğin tamamlayıcısı damla sakızlı lokumdan oluşan Beymen Türk Kahvesi ve Lokum; Fıstıklı ve bademli krokandan madlene, el yapımı spesiyal çikolatalardan çikolata kaplı fıstıklı lokumlara, portakal ve bademli çikolata hurma ve Beymen Makaron setleri sunulan diğer bayram alternatifleri…

Divan Pastaneleri’nin ürünü çikolata ve lokumlar, bayramın keyifli anlarını sevdikleriyle paylaşmak isteyenleri bekliyor.

İster madlen ve pralin çikolata ister lokum tercih eden tatlı severler şık paket tasarımlarıyla sunuluyor.

Godiva’nın özel olarak hazırladığı beş yeni çikolata kutusu bayramlarda bir arada olmanın önemini anlatmayı amaçlıyor. Sekiz köşeli Selçuklu yıldızından esinlenilmiş kutuların içerisinde pralin, madlen veya napoliten çikolatalar yer alıyor. Godiva’ya özgü Gold serinin bir parçası Gold Bayram Kutusu 24 pralin çikolatadan oluşuyor. Sade çikolata sevenler için madlen çikolatalar ise Finesse Supréme Bayram kutularında.

Fındıklı, fıstıklı, sütlü ve bitter olarak dört ayrı çeşit çikolatayı deneyimlemek ve paylaşmak isteyenler için Godiva Napoliten sunuluyor. Godiva, Türkiye’de bulunan 13 mağazasında da misafirlerine çikolata tecrübesi sunmayı hedefliyor.

Mondelēz International Türkiye bünyesinde yer alan Kent ürün ailesi bu bayram da Miss Bonbon; Elegan, Tofy, Fullmilk, Krem Milk, Çikolin ve Susamlı Ballı Sesame gibi çeşitleri ile evlere konuk olmayı amaçlıyor…

Şölen ise bayram sevincini anlatan bir reklam filmi yayınladı. Film, bayramlıklarını giymek için herkesten önce uyanan bir çocuğun heyecanıyla başlıyor; el öpünce, öptürünce, sevgileri kalpten gösterip gerçekten birlikte olmanın önemine dikkat çekiyor.

Ülker’in ürünlerinden Ece Çikolata, içerisindeki bütün fındık ve yumuşak fındık kremasıyla, hediyelik, şeffaf kutu ve poşet ambalaj çeşitleriyle tüketicileriyle buluşmayı bekliyor.

Ülker Lokumcuk ise lokuma benzeyen yumuşak dokusu, taze meyve tatları, rengârenk ambalajlarıyla sunuluyor.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap