27 °C

Biliyor musunuz?

Big Boyz Festival’in 15 Haziran’da başlayacağını; Afyon’daki etnik müzik aletleri sergisini; BEE'O’nun ürettiği ham çam balına İngiltere’den ödülü; Alaçatı Amante Di Mare’nin Akdeniz menüsünü; Bodrum Mezzaluna’nın yaz lezzetlerini biliyor musunuz?

Biliyor musunuz?

Big Boyz Festival’in 15 Haziran’da başlayacağını…

Hobi ve aktivite etkinliği Big Boyz Festival, 15 – 16 Haziran tarihlerinde, İstanbul Kemer Country’de. Big Boyz Festival hobi meraklılarına araba, motosiklet, spor, eğlence, hava, kara ve denizde kullanılan araçları 15 bin metrekarelik alanda deneyimleme fırsatı sunacak. Konserlere ve gün boyu sürecek partilere ev sahipliği yapacak olan festivalde DJ Burak Yeter, rock müziğin sevilen gruplarından Yüksek Sadakat, Grup Dayımlar, DJ Levent Özbay ve Redbull DJ’leri performanslarıyla yer alacak. Big Boyz Festival, sosyal sorumluluk çalışmalarına destek vermek amacıyla da ÇABA Derneği’ne bilet bağışında bulundu. Derneğin çalışmalarına katkıda bulunmak isteyenler festival biletlerini ÇABA’dan da alabilecekler. Big Boyz Festival’e gelenler; araçları, tekneleri ya da motosikletleri inceleyip, drone, maket uçak gibi oyuncakları test ederken, diğer yandan festival bünyesinde bulunan markalardan alışveriş yapabilecekler.

Afyon’daki etnik müzik aletleri sergisini…


Park Afyon, ev sahipliği yaptığı etkinliklere “İbrahim Alimoğlu Müzik Müzesi” sergisiyle devam ediyor. Afyon Kocatepe Üniversitesi Devlet Konservatuarı’nın katkılarıyla gerçekleşecek etkinlikte; etnik müzik müzesi olma özelliği taşıyan İbrahim Alimoğlu Müzik Müzesi’ndeki farklı kültürlere ait birçok enstrümandan örnekler Park Afyon ziyaretçileri için sergilenecek. 14 Temmuz’a kadar süren etkinlikte ziyaretçiler, Güney Amerika’ya özgü bir müzik aleti olan charango, Slav ve Arnavutların kullandığı yaylı çalgı gusle, iki telli bir Türk çalgısı olan dombra, çok telli bir Batı Afrika çalgısı olan kora gibi dünyanın birçok bölgesinden müzik aletlerini tanıma fırsatına sahip olacak. Ayrıca ziyaretçiler, müzik aletlerinin üzerindeki kare kodlar sayesinde hem enstrümanlar hakkında bilgi sahibi olacak hem de enstrümanların sesini dinleyerek deneyim yaşayabilecek.

BEE'O’nun ürettiği ham çam balına İngiltere’den ödül geldiğini…


Londra Bal Ödülleri (London Honey Awards) yarışmasında, BEE'O’nun, Muğla Marmaris Bölgesi'nde ürettiği Ham Çam Balı'nın kalitesi altın madalya ile ödüllendirildi. Dünya genelinde bal üreticilerinin katıldığı yarışmada, BEE’O yurt dışında ürünlerini tüketicileriyle buluşturduğu BEE&YOU markası (BEE&YOU Pine Raw Honey) ile Kaliteli Bal Ödülü’nü kazandı. Confexpo tarafından düzenlenen yarışmada, 140 farklı ürün yarıştı. BEE’O Propolis Genel Müdürü Gıda Yüksek Mühendisi Aslı Elif Tanuğur Samancı, ödülle ilgili şunları söyledi: “Ham Çam Balı ülkemize has çok önemli bir arı ürünü, bu balın kalitesini ve farkını tüm Dünyaya duyurmamız gerekiyor. Yaptığımız bilimsel çalışmalarda Ham Çam Balı’nın antibakteriyel etkisinin, bu etkisi ile dünyada meşhur olmuş ve son derece yüksek fiyatlara satılan diğer bal çeşitlerinden daha yüksek olduğunu tespit ettik. Ayrıca mineral maddeler açısından da son derece zengin olan Ham Çam Balı özellikle çocukların beslenmesinde ayrı bir öneme sahip.”

Alaçatı Amante Di Mare’nin Akdeniz mutfağı menüsünü…

Alaçatı’da ağırlayan Biblos Resort, Alaçatı’nın restoranı Amante Di Mare, taze deniz mahsullerinin eşlik ettiği Akdeniz Mutfağı’nı yeniden yorumluyor. Reçeteler arasında; Ege’ye özgü otlarla hazırlanan lezzetler ve Ege mutfağının sevilen mezeleri öne çıkıyor. Kabak Sıyırma, Pembe Sultan, Cibesli Atom; Amante Di Mare mezelerinden öne çıkan tatlar olurken, Ebe Gümeci, Kaya Koruğu, Arap Saçı ve daha birçok Ege otu zeytinyağı ve özel soslarla sunuluyor. Zeytinyağlı tabaklarına sezon balıkları ve kabuklular eşlik ediyor. Balık pastırması, İsli Çiroz Levrek, menünün lezzetleri arasında yer alıyor. Rustik sosla servis edilen Istakozlu Linguini, Karides, Mavi Yengeç, Deniz Mahsullü Risotto seçenekler arasında bulunuyor. Amante Di Mare, alternatifli tatlı menüsünde Hatay Usulü Kabak Tatlısı, kaymak ve ceviz eşliğinde sunuluyor.

Bodrum Mezzaluna’nın yaz lezzetlerini…

Mezzaluna, yaz sezonunun açılmasıyla beraber misafirlerini İstanbul ve Ankara’nın yanı sıra Bodrum Yalıkavak’ta ağırlamaya başladı. Executive şef Fabio Brambilla’nın hazırladığı menüde yer alan taze ve mevsimsel içeriklerle hazırlanmış salatalar, yazın formunu korumak ve hafif beslenmek isteyenler için bir alternatif. Keçi peyniri, karışık yeşillikler, çeri domates ve bresaola ile hazırlanan “Valtellina” öne çıkan salatalar arasında. Kurutulmuş domates, karamelize soğan, siyah zeytin, kapari, kekik, mozzarella ve domates sosla hazırlanan “PizzaRossa”nın yanı sıra dana salam, acı biber, mozzarella ve domates sosun uyumunu ortaya koyan “Pizza Diavola”, pizza severlere sunuluyor. Bonfile dilimleri, patlıcan ve mozzarella ile hazırlanan “Rigatoni alla Siciliana” makarna tutkunları için. “Amarettolu Panna Cotta”ve “Torta di Ricotta” ise yemeği tatlı ile sonlandırmak isteyenlere...

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap