27 °C

Biliyor musunuz?

Türkiye İş Bankası Müzesi’nin günlük ziyaretçilerinin bayramda 10 bini aştığını; “İplikten Çözülenler” sergisi sanatçılarından Holzapfel’in konuşmasını; W Istanbul’un bahçesini; La Rica’nın Türkbükü’nde açıldığını biliyor musunuz?

Biliyor musunuz?

Türkiye İş Bankası Müzesi’ndeki İstiklal Sergisi’nin günlük ziyaretçilerinin bayramda 10 bini aştığını…

Milli Mücadele’nin 100. yılı vesilesiyle, İstanbul Eminönü’ndeki Türkiye İş Bankası Müzesi ve Ankara Ulus’taki Türkiye İş Bankası İktisadi Bağımsızlık Müzesi’nde eş zamanlı olarak açılan İstiklal sergileri bayram boyunca büyük ilgi gördü. 12 yıllık tarihinin en kalabalık gününü yaşayan İstanbul’daki Türkiye İş Bankası Müzesi, bayramın ikinci günü 10 bin 214 ziyaretçi ağırladı. Türkiye Cumhuriyeti’nin ve İş Bankası’nın kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını, mücadelenin isimsiz kahramanları olan Anadolu insanını saygı ve minnetle anmak üzere hazırlanan sergiler; çok sayıda belge, fotoğraf, film ve objeyle ziyaretçilerini 100 yıllık bir tarih yolculuğuna çıkarıyor. Savaşa dair askeri objeler, o dönem kaleme alınmış günlükler ve notların yer aldığı sergilerde, savaş sırasında hazırlanmış ve savaşın seyrini belirleyen haritalar ile cephelerde komuta kademeleri arasındaki emirler de görülebiliyor. Verilen mücadele İstiklal sergilerinde; “On Yıllık Savaş”, “Mütareke ve İşgal”, “Direniş ve Kuvayı Milliye”, “Düzenli Ordu ve Sathı Müdafaa”, “Hukuk ve Taarruz”, “İstiklal ve Cumhuriyet” olmak üzere 6 bölümde anlatılıyor. İstanbul Eminönü ve Ankara Ulus’ta açılan İstiklal sergileri yıl sonuna kadar ücretsiz olarak ziyaret edilebiliyor.

İstanbul Modern’deki “İplikten Çözülenler” sergisi sanatçılarından Olaf Holzapfel’in çalışmalarını anlatacağını…

İstanbul Modern, Almanya’nın köklü sanat kurumu Uluslararası İlişkiler Enstitüsü’nün (ifa) işbirliği ve Goethe-Institut İstanbul’un katkılarıyla gerçekleştirdiği “İplikten Çözülenler” sergisinde yer alan sanatçılardan Olaf Holzapfel’i 13 Haziran Perşembe günü özel bir etkinlikle konuk ediyor. Sanatçı sergide resimleri ve videosuyla yer alıyor. Dünyadan çeşitli tekstil üretimi, anlatımı ve sanatsal ifade araçlarına yer veren sergide, Arjantin’de yaşayan Wichí halkı ile Holzapfel’in gerçekleştirdiği işbirliği sonunda ortaya çıkan çalışmaları gösteriliyor. Resim, heykel, video ve fotoğraf gibi ifade araçlarını kullanan Olaf Holzapfel, çalışmalarında mimari, yapısal formlar, yaşam alanları, sınırlar, doğa, göçebelik, geçicilik, kültürel kimlikler gibi kavramları irdeliyor. Holzapfel’in sergide yer alan yapıtları, Almanya’dan binlerce kilometre uzaktaki Wichí halkının dokuma üretimiyle, sanatçının bir kent soyutlaması olarak tasarladığı geometrik desenlerini buluşturuyor. Farklı bir teknik ve çalışma biçimi deneyimleyen Holzapfel etkinlikte, kendi sanat pratiğini ve Wichí halkıyla olan üretiminin arka planına ait anekdotları izleyicilerle paylaşıyor.

W Istanbul’un yazlık bahçesi Secret Garden’in 14 Haziran’da açılacağını…

W Istanbul'un yazlık bahçesi Secret Garden, yaza merhaba diyor. W Lounge’da, haftanın 4 gecesi partiler düzenleyen W Istanbul, 14 Haziran Cuma gecesi eğlenceyi bahçeye taşıyor. Akaretler Sıraevler'in merkezinde yer alan Secret Garden, DJ performansları ve partiler ile geri dönüyor.

La Rica’nın Bodrum Türkbükü’nde hizmet vermeye başladığını…

İspanyolca’ da ‘Varlıklı Kadın‘ anlamına gelen Bodrum Türkbükü’ndeki La Rica, Şef Özlem Mekik'in dokunuşu ile İspanyol ve Türk Mutfağının harmanlanmasıyla oluşturulan, gündüz ve akşam olmak üzere iki farklı menü sunuyor. Kahvaltı menüsü, tapas alternatifleri, atıştırmalıklar, yaz salataları, burgerlar de La Rica’da sunulanlar arasında yer alıyor. Misafirler, restoranın özel iskelesinden denize girebiliyor.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap