21 °C

Biliyor musunuz?

Pera Müzesi’ndeki “Sanatından Mutfağına Çin Kültürüne Bakış!” programını; Zorlu Center’daki Sena Şener konserini; Ters Köşe’nin de sezonu açtığını; Salt Beyoğlu’ndaki fırın ekmek atölyelerini biliyor musunuz?

Biliyor musunuz?

Pera Müzesi’ndeki “Sanatından Mutfağına Çin Kültürüne Bakış!” programını…

Pera Müzesi, Çin güncel sanatında bir yolculuğa çıkartan “Mürekkepten” sergisiyle sanatseverleri buluşturmaya devam ediyor. On üç sanatçının mürekkep resim geleneğine getirdikleri güncel yorumları içeren ve küratörlüğünü Karen Smith’in üstlendiği sergi, 28 Temmuz’a kadar devam ederken, sergiden ilhamla hazırlanan özel menü ve tasarımlar, Pera Café ve Artshop’ta meraklılarına sunuluyor. Pera Café’nin “Mürekkepten” sergisi kapsamında hazırladığı Çin menüsünde, zencefil turşusu, Çin mantısı, Çin böreği, noodle, soya soslu tavuk ve yeşil çay bulunuyor. Pera Müzesi’nde süreli sergilere özel tasarlanan ürünler, müze mağazası Artshop’ta sanatseverlerin beğenisine sunuluyor. “Mürekkepten” sergisinden ilhamla tasarlanan küpeler, çantalar ve mug’lar, kişisel aksesuar ve ev dekorasyonu alternatifler sunuyor. Pera Müzesi Artshop’ta ayrıca, Pera Müzesi Dostluk Kartları yanı sıra, Suna ve İnan Kıraç Vakfı koleksiyonlarından esinlenerek oluşturulan ürünler, özel tasarım çanta ve takılar, sanat kitapları ve sergi katalogları satışa sunuluyor.

Zorlu Center’daki Sena Şener konserini…

Eylül sonuna kadar devam edecek Zorlu Center Açık Hava Etkinlikleri’nde; konserlerden, komedi performanslarına, açık hava gösterilerinden, dans gösterilerine kadar birçok program yer alıyor. Zorlu’nun Açık Hava Etkinlikleri, 26 Haziran Çarşamba günü alternatif müzik sahnesinin genç besteci ve yorumcularından Sena Şener ile devam ediyor. 15 yaşında şarkılarını internet üzerinden yayınlayarak dikkatleri üzerine çeken Sena Şener, sözü ve bestesi kendine ait şarkıları ve yorumuyla Zorlu Center Meydan Katı Park alanında dinleyicileriyle buluşacak. Dünyanın dört bir yanından birçok DJ ile deep house prodüksiyonlarına da imza atan Sena Şener saat 20:00’de Zorlu Center Meydan Katı Park Alanı’nda olacak. Etkinlik, herkesin ücretsiz katılımına açık.

Ters Köşe’nin de sezonu açtığını…


Ankara’da, İncek Loft Alışveriş Caddesi’nde bulunan Ters Köşe’nin meze menüsü, Türkiye’nin her bölgesinde bilinen yerel tatlar ile deniz ürünlerinin harmanlanmasından oluşuyor. Ters Köşe’nin menüsünü Kalbur Balık Restaurant’ın işletmecisi Mehmet Tekmen hazırlıyor. Ters Köşe’de Türkiye’ye özgü köfte, börek, gözleme, lahmacun, tandır, ezme, kokoreç, mantı gibi tatlar, balık ve diğer deniz ürünleri ile hazırlanarak müşterilerin farklı lezzetlerle tanışması hedefleniyor. Değişik pişirme yöntemleri ile balığın, ahtapotun, kalamarın, karidesin, deniz tarağının, midyenin, istiridyenin lezzetlerini başka boyutlara taşımak amaçlanıyor. “Başlangıç” kısmında balıklı topik, balık pastırmalı fava, enginar pane, patlıcanlı börülce, balık bayıldı, somon pastırma, yoğurtlu hedik’in sunulduğu Ters Köşe’de “ara sıcaklarda” ise köfte, börek, kokoreç, döner, lahmacun, dolma (kalamar, midye, ahtapot vb), mantı ve ters mantı, sulu köfte, çevirme, tandır, güveç gibi lezzetler bulunuyor.

Salt Beyoğlu’ndaki fırın ekmek atölyelerini…

Evinde ekmek yapan bir grup gönüllünün katılımıyla yürütülen Kolektif Fırın’ın işbirliğiyle SALT Beyoğlu’ndaki fırın yeniden faaliyete geçiyor. 3 Temmuz-3 Ağustos tarihlerinde mutfak mekânında düzenlenecek ikişer günlük atölyelerde, davetli ekmekçiler katılımcılarla mayalama, yoğurma ve pişirme tekniklerine dair bilgi ve deneyimlerini paylaşacak. Kolektif üretime dayalı atölyeler paralelinde, buğday, hamur, maya ve ekmek; iyi, temiz ve adil gıda ile şehirde tarım üzerine konuşmalar gerçekleştirilecek. Murat Demirtaş tarafından hazırlanan Kolektif Fırın atölye ve konuşma programı (Türkçe) herkesin katılımına açık ve ücretsiz. Atölyelerin ikinci günü taş fırında pişirilen ekmeklerle tadım yapılacak.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap