20 °C

Biliyor musunuz?

Otokoç Otomotiv’in hikâyesinin kitaplaştığını; Erol Evgin’in yeni düetlerini; Arter’in yönetim kurulunun açıklandığını; 16 misafir sanatçı için buluşmayı; Kadıköy’de yelken açacakları; Kolombiya Günü’nü; Çanakkale’deki festivali biliyor musunuz?

Biliyor musunuz?

Otokoç Otomotiv’in 90 yıllık hikâyesinin kitaplaştığını…

Türkiye’de otomotiv perakendeciliği, araç kiralama ve araç paylaşım alanlarında pek çok ilke imza atarak yaklaşık bir asırdır sektörlerine öncülük eden Otokoç Otomotiv, kuruluşunun 90. yılı için özel bir kitap yayımladı. Başta Vehbi Koç ve Rahmi M. Koç olmak üzere Otokoç Otomotiv’in emektar ve mevcut yöneticileri ile eski şirketlerine ait, pek çoğu ilk kez yayınlanan önemli anıların da yer aldığı kitap, aynı zamanda sektörün en uzun süreyi kapsayan yazılı kaynağı olma özelliğini de taşıyor. Türk Otomotiv endüstrisinin tarihçesine de ışık tutan “Bir Vizyon, Azim ve Tutku Yolculuğu” adlı eser, Otokoç Otomotiv Genel Müdürü Görgün Özdemir ile şirketin üst yönetiminin de katılımıyla Rahmi M. Koç Müzesi’nde düzenlenen toplantıda tanıtıldı. Otokoç Otomotiv’in, Koç Topluluğu’nun kurucusu merhum Vehbi Koç’un ilk göz ağrısı olarak 1928 yılında faaliyete başladığını belirten Görgün Özdemir, Ankara’da Ford Acenteliği ile başlayan serüvenin bugün araç satışından, araç kiralama ve araç paylaşımı sistemine kadar geniş bir yelpazeye ve Türkiye dahil 9 ülkeye yayıldığını kaydetti. Otokoç Otomotiv’in tarihçesinin Türk otomotiv endüstrisinin de kilometre taşlarını oluşturduğunu vurgulayan Özdemir, “90. yılımıza ithafen hazırladığımız bu eserin, sektörümüzün 90 yılda aldığı muazzam yolu anlamak isteyenler için de bir kaynakça olacağına inanıyorum” dedi.

Erol Evgin’den “Altın Düetler 2”nin çıktığını…

Erol Evgin, “Altın Düetler” albümünden üç yıl sonra şarkılarını kadın ses sanatçılarıyla paylaştığı “Altın Düetler 2” albümünü müzikseverlerle buluşturuyor. Albümde, Erol Evgin’in konuğu olan sanatçılar ve paylaştıkları şarkılar; Ajda Pekkan “İçimdeki Fırtına”, Atiye “Tüm Bir Yaşam”, Ceylan Ertem “Sitem”, Demet Sağıroğlu “Yeter”, Deniz Seki “Bir İlkbahar Sabahı”, Farah Zeynep Abdullah “Sen Unutulacak Kadın mısın?”, Funda Arar “Deli Divane”, Kalben “Bizim Tango”, Nil Karaibrahimgil “Canım Benim”, Şebnem Keskin “İbadetim”, Zara “Bir Bakışın Yetti”, Ziynet Sali “Etme Eyleme”. “Altın Düetler 2” albümünde; yedi “Çiğdem Talu - Melih Kibar şarkısı”, bir “Sezen Aksu şarkısı”, sözleri Dr. Selma Çuhacı’ya bestesi Erol Evgin’e ait bir şarkı, sözleri Dr. Selma Çuhacı’ya bestesi Erol Evgin ve Murat Evgin’e ait bir şarkı, Erol Evgin’in bestelediği Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun bir şiiri, sözleri Dr. Bekir Mutlu’ya bestesi Erdoğan Berker’e ait bir şarkı yer alıyor.

Arter’in yönetim kurulunun açıklandığını…

Bir Vehbi Koç Vakfı (VKV) kuruluşu olan ve çağdaş sanat alanında sürdürülebilir bir üretim ve sergileme altyapısı sunmak üzere 2010 yılında açılan Arter, vakfın 50. kuruluş yıldönümünü kutladığı 2019 yılında, Dolapdere’deki yeni binasına taşındı. Eylül ayında sanatın tüm disiplinlerine yayılan daha geniş bir faaliyet alanıyla kapılarını açmaya hazırlanan Arter’in organizasyon yapısı ve logosu da yenilendi. Vehbi Koç Vakfı’na bağlı bir iktisadi işletme olarak 2019’da tüzel kişilik kazanan Arter’in yönetim kuruluna, Koç Holding Yönetim Kurulu başkanı Ömer M. Koç başkanlık ediyor. Yönetim kurulunun diğer üyeleri, iktisatçı ve koleksiyoner Saruhan Doğan, Arter’in kurucu direktörü ve VKV Kültür-Sanat Danışmanı Melih Fereli, Arter’in eski Genel Koordinatörü ve küratör Bahattin Öztuncay, iş insanı ve koleksiyoner Ayşe Umur ile VKV Genel Müdürü Erdal Yıldırım’dan oluşuyor. Yeni binasıyla beraber Arter’in logosu da değişiyor. Vehbi Koç Vakfı, bünyesindeki tüm kuruluşların logolarının yenilenmesi için New York’taki Chermayeff & Geismar & Haviv tasarım ofisi ile çalıştı. 1984’te Koç Holding’in logosunu da tasarlamış olan ajans, vakfın üç ana faaliyet alanı olan Kültür, Eğitim ve Sağlık için birbirleriyle ilişkili üç farklı sembol üretti. Arter, 2019 itibarıyla bu yeni kurum kimliği sistemi kapsamındaki yeni logosunu kullanmaya başlıyor.

4 ülkeden 16 misafir sanatçı programı temsilcilerinin İstanbul’da buluştuğunu…

Türkiye’de faaliyet gösteren dört kültür kurumu, Fransız Kültür Merkezi, Hollanda Büyükelçiliği, Goethe Enstitüsü ve İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın (İKSV) desteğiyle, Fransa, Hollanda, Almanya ve Türkiye’deki 16 misafir sanatçı programını bir araya getiren Be Mobile – Create Together! projesine yapılan başvuruları değerlendirmek üzere İstanbul’da bulunan misafir sanatçı programı temsilcileri Türkiye’den sanat ve akademi dünyasından isimlerle bir araya geldi. Proje kapsamında Türkiye’den sanatçı ve yazarlar Avrupa’da, Avrupa’dan sanatçı ve yazarlar ise Türkiye’deki misafir sanatçı programlarına katılım olanağı bulacak. Eylül 2019-Mayıs 2020 tarihleri arasında gerçekleşecek proje süresince 30 sanatçı farklı zamanlarda ve sürelerle Fransa’da Paris, Cassis, Issy-les-Moulineaux; Almanya’da Dresden, Berlin ve Stuttgart; Hollanda’da Amsterdam, Maastricht ve Lahey; Türkiye’de ise İstanbul, Ayvalık, Bursa ve Şirince’de yer alan ve farklı disiplinlere odaklanan misafir sanatçı programlarında ve sanatçı evlerinde kalacak..

Kadıköy’de 1 Temmuz’da yelken açacakları…

Gemi işletmeciliğini sevdirmek ve 1 Temmuz 1926'da yürürlüğe giren Kabotaj Kanunu kapsamında elde edilen kabotaj hakkını kutlamak için İstanbul Yelken Kulübü ve Kadıköy Belediyesi işbirliği ile Fenerbahçe’de düzenlenecek optimist yelken yarışları düzenlenecek. 7-15 yaş arasındaki çocukların yelken açacağı yarışlar saat 12:00’de Fenerbahçe’den başlayacak. Kız ve erkek kategorisinde düzenlenecek yarışlarda dereceye girenlere ödülleri saat 17:30’da düzenlenecek törenle verilecek. Osmanlı Devleti’nin kapitülasyonlar çerçevesinde yabancı ülke gemilerine tanıdığı kabotaj ayrıcalığı Lozan Barış Antlaşması’yla 1923 yılında kaldırıldı. 1 Temmuz 1926’da yürürlüğe giren Kabotaj Kanunu’na göre; akarsularda, göllerde, Marmara denizi ile boğazlarda, bütün kara sularında ve bunlar içinde kalan körfez, liman, koy ve benzeri yerlerde, makine, yelken ve kürekle hareket eden araçları bulundurma; bunlarla mal ve yolcu taşıma hakkı Türk yurttaşlarına verildi.

5 Temmuz’daki Kolombiya Günü’nü…

Yapı Kredi bomontiada, Kolombiya Büyükelçiliği işbirliği ile organize edilen Kolombiya Günü’nde Kolombiyalı grup Puerto Candelaria’yı ağılayacak. “Ilogico Turnesi” kapsamında 5 Temmuz’da Yapı Kredi bomontiada’da konser verecek olan Puerto Candelaria, gücünü duyguları canlandıran ve dinleyiciyi büyülü bir dünyanın içine sokmayı amaçlayan popüler Kolombiya ritimlerinden alıyor. 14 ülkeyi kapsayan “Ilogico Turnesi” kapsamında ilk kez İstanbul’da da konser verecek olan Puerto Candelaria, Kolombiya ritim ve danslarıyla eğlenmek isteyen herkesi 5 Temmuz saat 21.30’da Yapı Kredi bomontiada’da bekliyor. Konser ücretsiz.


Çanakkale’deki koro festivalini…

Çanakkale'de 10 ülkenin de katıldığı bin 500'e yakın koristin buluşacağı bir koro festivali düzenleniyor. Bu yıl 2-7 Temmuz tarihleri arasında yapılacak etkinlikte koro şefi ve akademisyen Mete Gökçe, genel sanat yönetmeni olarak yer alıyor. Festivale, yurt dışından 16, Türkiye’den 28, toplamda 44 koro katılıyor. İçinde yabancı koro şeflerinin de olduğu jüri önünde özel katılımlı yarışmanın da yapılacağı festivalde, koro müziğine dair seminer, toplantı ve panel yanında salon ve sokak konserleri de yer alıyor. Çanakkale 18 Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) İÇDAŞ Kongre Merkezi ile Morabbin Parkı’ndaki konserler, müzikseverler tarafından ücretsiz olarak izlenebiliyor. Festival, iki yılda bir temmuz ayında ÇOMÜ Polifonik Korolar Topluluğu, Çanakkale Belediyesi’nin ana destekçiliğinde düzenleniyor. Atilla Çağdaş Değer ve Çiğdem Aytepe’nin “Çocuk Şarkıları Besteciliği” başlıklı semineri, müzikolog Ersin Antep’in idaresindeki “Türkiye’de Koro Müziği” başlıklı panel, Prof. Dr. Yavor Konov’un “Çoksesli Müziğin Kökeni” başlıklı konferansı da programdaki etkinlikler arasında yer alıyor..

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap