20 °C

Biliyor musunuz?

Akbank Kısa Film Festivali başvurularını; Tekfen Vakfı Müzik Bursu’nun sahiplerini; Albaraka Türk sergisinin Erzurum’da olduğunu; Erikli’nin “Mineral” serisini; Fringe Festival biletlerinin satışa çıktığını; TUGFO konserlerini biliyor musunuz?

Biliyor musunuz?

16. Akbank Kısa Film Festivali başvurularının başladığını…

Akbank Kısa Film Festivali, 16-26 Mart 2020 tarihleri arasında 16. kez düzenlenecek. Festival’in en çok ilgi gören ve geçtiğimiz yıl 68 ülkeden toplam bin 406 kısa filmin başvurduğu “Yarışma Bölümü” için son başvuru tarihi 30 Kasım Cumartesi olarak açıklandı. Ulusal ve uluslararası olmak üzere iki ayrı kategoride gerçekleştirilecek 16. Akbank Kısa Film Festivali Yarışma Bölümü’ne başvuran yapıtlar arasından, festival jürisinin değerlendirmeleriyle belirlenecek “En İyi Film” ödülünü alan eserlerin sahipleri Akbank Sanat tarafından ulusal kategoride 30 bin TL, uluslararası kategoride ise 5 bin USD ile ödüllendirilecek. Yarışmayı kazanan filmler, festivalin ardından Türkiye’nin çeşitli bölgelerindeki üniversite kampüslerinde düzenlenecek "Ödüllü Filmler Üniversitelerde" etkinliği kapsamında izleyiciyle buluşacak.

Tekfen Vakfı Müzik Bursu’nun sahiplerini bulduğunu…

Tekfen Vakfı, kuruluşunun 20’inci yıl dönümünde Müzik Bursu programını başlattı. Başta Tekfen Filarmoni olmak üzere, Türkiye'deki orkestralar için uluslararası düzeyde yetkin müzisyenler yetiştirmek amacıyla, lisans eğitimini yurt dışında klasik batı müziği çalgısı dalında yapacak öğrencilere sağlanacak bursa elliye yakın öğrenci başvurdu. Tekfen Filarmoni daimi şefi Aziz Shokhakimov’un başkanlığındaki jüri, 6 kriter bazında yaptığı değerlendirme sonucunda burs alacak iki öğrenciyi belirledi. Lise eğitimini Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuarı'nda tamamlayıp, eğitimine Berlin’deki Barenboim-Said Akademie'de devam etme hakkını kazanan Yunus Altıkanat (viyolonsel) ve lise eğitimini Mersin Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Müzik ve Sahne Sanatları Lisesi'nde tamamlayıp eğitimine Hochschule für Musik Hanns Eisler Berlin'de devam edecek Seyfi Can Dağlar (fagot) Tekfen Vakfı Müzik Bursunun sahipleri oldu. Tekfen Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Dori Kiss Kalafat, “Tekfen Filarmoni gibi bir sanat kurumunu bünyesinde yaşatan Tekfen Vakfı, aynı zamanda her yıl 550 lise ve üniversite öğrencisine verdiği bursla uzun yıllardır eğitime katkı sağlıyor. 20’inci kuruluş yıl dönümümüzde genç, başarılı müzisyenlerin eğitimine destek vererek, Vakfın iki temel konusu olan eğitim ile sanatı bu Müzik Bursu’nda birleştirmiş olduk. Önümüzdeki yıllarda ikişer öğreniciyi programa dahil ederek, Tekfen Vakfı Müzik Bursuyla yurt dışında lisans eğitimi görecek öğrenci sayısını 8’e çıkartacağız. Bursiyerlerimiz, okul takvimleri müsaade ettikçe, stajyer müzisyen olarak Tekfen Filarmoni’de tecrübe de kazanabilecekler” dedi.

Albaraka Türk “Kalemin Bereketi” Hat ve Tezhip Sergisi’nin Erzurum’da olduğunu…

Yüzlerce yıllık geleneğe sahip hat sanatını yaşatıp geleceğe taşımak ve çağdaş hat sanatçılarını desteklemek hedefiyle yola çıkan Albaraka Türk’ün Kalemin Bereketi Hat ve Tezhip Sergisi’nin 2019 yılı için dördüncü durağı Erzurum oldu. Erzurum Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, Albaraka Kültür Sanat ve Yayıncılık Müdürü Dr. Ahmet Faruk Çağlar, Erzurum İl Müftüsü Hasan Hüsnü Sula, Albaraka Erzurum Şube Müdürü Kadir Doğan ve çok sayıda davetlinin katılımıyla Erzurum Kongre Binası Sergi Salonunda açılışı gerçekleştirilen “Kalemin Bereketi Hat ve Tezhip Sergisi”, 15 Temmuz tarihine kadar Erzurum ve çevre illerden gelecek sanatseverleri ağırlayacak. Açılış töreninde konuşan Albaraka Kültür Sanat ve Yayıncılık Müdürü Dr. Ahmet Faruk Çağlar, hat sanatı alanındaki bu önemli eserleri kadim şehir Erzurum’da mukim sanatseverlerle buluşturmaktan dolayı büyük bir mutluluk duyduklarını belirtti. Dr. Ahmet Faruk Çağlar, “Albaraka Hat Koleksiyonu, 2005 yılından bu yana üç yılda bir düzenlediğimiz Albaraka Uluslararası Hat Yarışması’na katılan çok değerli hattatlarımızın eserlerinden seçilen önemli bir koleksiyondur. Kalemin Bereketi Hat ve Tezhip Sergisi’ndeki eserler, yarışmamızda dereceye giren hatların aylar süren tezhip çalışmaları ile son hâlini almaktadır. Şimdiye kadar Türkiye’nin ve dünyanın birçok şehrinde sanatseverler ile buluşan koleksiyonumuzun, Erzurum’da da sergilenmesinden dolayı büyük mutluluk duyuyoruz” dedi.

Erikli’nin “Mineral” serisini…

Erikli, meyve aromalı maden suyu serisi yeni “Erikli Mineral”i, düzenlediği eğlenceli bir lansmanla tanıttı. Davete sanat ve iş dünyasının önde gelen isimleri ile birlikte basın mensupları ve influencerlar katıldı. Davetliler, Aybuke Albere konseriyle eğlenceli dakikalar yaşadı. Konser sonrasında etkinlik, DJ performansıyla devam etti. Erikli, “Mineral” serisini, ergonomik mavi cam şişe ve premium çevir aç kapaktan oluşan bir tasarımla sundu…

İstanbul Fringe Festival biletlerinin satışa sunulduğunu…

Türkiye’de ilk kez 18 – 22 Eylül tarihleri arasında şehrin farklı sanat mekânlarında, Türkiye’den ve dünyadan 20 ekibi ağırlayacak İstanbul Fringe Festival’in sınırlı sayıdaki erken dönem biletleri satışa çıktı. Uluslararası Fringe Topluluğu'nun bir parçası olan Istanbul Fringe Festival’in ilk senesinde İtalya, Macaristan, Yunanistan, Belçika, Tayvan, Fransa, Polonya, ABD, İsviçre, Hong Kong, İran ve Türkiye’den ekipler yer alıyor. Programda tiyatro, dans ve performans gösterilerinin yanı sıra yerli ve yabancı ekiplerin vereceği workshop’lar ve partiler de bulunuyor.

TUGFO’nun 9 konser vereceğini…

Sabancı Vakfı’nın kurulmasına öncülük ettiği ve ana destekçisi olduğu Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası (TUGFO) genç müzisyenleri klasik müzik severlerle buluşturmaya hazırlanıyor. Türkiye’nin pek çok şehrindeki 12 konservatuvarda gerçekleştirilen seçmeleri kazanan 76 genç müzisyen, bu yıl Şef Cem Mansur’un sanat yönetmenliğinde 8 – 23 Temmuz tarihleri arasında Sabancı Üniversitesi’nde kampa giriyor. Kamp süresince Şef Cem Mansur ile birlikte Amerikalı flüt sanatçısı ve eğitmen James Lyman ile keman ve viyola virtüözlerinden Atilla Aldemir tarafından eğitim ve provalar yürütülecek. Orkestranın konser programı 21-22 Temmuz tarihlerinde İş Sanat Konser Salonu’nda gerçekleşecek iki İstanbul konseriyle başlıyor. Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası İstanbul konserlerinde, piyanist Gökhan Aybulus’a eşlik edecek. 24 Temmuz’da Berlin’de Young Euro Classic Festival konseriyle yurtdışı turnesine başlayacak orkestra, Berlin konserinde solist Gökhan Aybulus’a bir kez daha eşlik edecek. Daha sonra İtalya’ya geçecek olan orkestra, Sicilya’da 26 Temmuz – 4 Ağustos tarihleri arasında bir yandan konserlerine devam ederken bir yandan da prova ve eğitimlerini sürdürecek. Orkestra, 27 Temmuz ve 3 Ağustos’ta Palermo’da, 28 Temmuz’da Bagheria’da, 31 Temmuz’da Castellmare del Golfo’da, 1 Ağustos’ta Marsala’da ve son olarak 4 Ağustos’ta Corleone’de verecekleri toplam 6 konserle Avrupa turnesini tamamlayacak.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap