15 °C

Biliyor musunuz?

Enka Açıkhava’nın bu haftaki programını; Sakıp Sabancı Müzesi'ndeki Gösteri Sanatları Günleri’ni; İstanbul Modern’deki “Uluslararası Sanatçı Filmleri”ni; “Cemil Şov“ sinema filminin çekimlerinin tamamlandığını biliyor musunuz?

Biliyor musunuz?

Enka Açıkhava’nın bu haftaki programını…

ENKA’nın, 31. Yıl Açıkhava Buluşmaları konserlerle devam ediyor. ENKA sahnesine bu hafta, Türk rock müziğinin sevilen grubu “Redd” ve müziği daha fazla çocuğa ulaştırma amacıyla çalışan “Barış için Müzik Orkestrası” konuk olacak. “Redd” 23 Temmuz Salı akşamı saat 21.15’te ENKA’da sevenleriyle buluşacak. Gruba, sahnede Birce Akalay, Güvenç Dağüstün, Nejat Yavaşoğulları gibi sürpriz isimler de konuk sanatçı olarak eşlik edecek. Müziği daha fazla çocuğa ulaştırma amacıyla çalışan “Barış için Müzik Orkestrası”, 25 Temmuz Perşembe saat 16.00’da dinleyicileri ile bir araya gelecek. Gençlerin hem kendileri hem de toplum adına olumlu dönüşümler yaratmalarına olanak sağlayan “Barış için Müzik Orkestrası”, tüm çocukların ücretsiz olarak izleyebileceği konserle açıkhava seyircisini selamlayacak. 31. Yıl ENKA Kültür Sanat Açıkhava Buluşmaları, 4 Eylül’e kadar devam edecek…

Sakıp Sabancı Müzesi'ndeki Gösteri Sanatları Günleri’ni…

Sakıp Sabancı Müzesi’nin, Sabancı Vakfı’nın katkılarıyla başlattığı Müzede Sahne etkinliğinin üçüncüsü 24-28 Temmuz tarihlerinde gerçekleştirilecek. Emre Koyuncuoğlu’nun sanat yönetmenliğini üstlendiği ve her yıl belli bir tema üzerinden gösteri sanatları alanındaki işlerden bir seçki sunarak aynı zamanda yeni iş üretimine de destek veren Müzede Sahne’nin bu yılki teması “Şiirselleşmiş Beden” olarak belirlendi. Bedenin hem gösteri sanatlarının temel malzemesi hem de kendi bütünlüğü olan ve dönüşen her tür organizma olarak ele alınacağı Müzede Sahne’de sanatçıların sahne performanslarıyla birlikte somut ve soyut olarak “bedenin” şiirle / sanatla ilişkilendiğinde nasıl değiştiğine, kendini dillendirdiğine ve dönüştüğüne tanıklık edilecek. Nâzım Hikmet, Abidin Dino, Genco Erkal, Tülay Günal, Oğuz Atay, Nazan Kesal, Mehmet Sander, Yeşim Özsoy, Şebnem İşigüzel gibi sanatçılarla birlikte; Dikmen Gürün, Selvin Yaltır, Pelin Batu, Zeynep Oral, Zeynep Uğur gibi edebiyat ve tiyatro alanında akademik çalışmaları ve kitapları olan araştırmacı ve yazarları bir araya getirecek Müzede Sahne’de, Aslı Bostancı, Erdem Şenocak, Celal Mordeniz, İpek Taşdan, Selim Can Yalçın, dadans gibi genç sanatçılar da yer alacak. Ayrıntılı bilgi ve bilet için; www.sakipsabancimuzesi.org

İstanbul Modern’deki “Uluslararası Sanatçı Filmleri”ni…

İstanbul Modern, dünyanın farklı coğrafyalarından sanatçıların video, animasyon ve kısa filmlerinin yer aldığı “Uluslararası Sanatçı Filmleri”programını sürdürüyor. Programın 12. yılına özel olarak bu sene “toplumsal cinsiyet” konusuna odaklanan filmler 23 Temmuz-18 Ağustos tarihleri arasında görülebilecek. Bu yılki programda, toplum içindeki kültürel görüşler, inanç sistemleri ve beklentilerle ortaya çıkan kadınlık ve erkeklik durumlarının bütününü oluşturan toplumsal cinsiyet üzerine farklı gerçekliklerin yansımaları ele alınıyor. İstanbul Modern’in davetiyle sanatçı Senem Gökçe Oğultekin’in “Dun (Ev)” adlı videosu 2019 yılı içinde hem İstanbul Modern’de hem de programın uluslararası ortaklarında gösteriliyor. Program ve içeriğini İstanbul Modern Küratörü Öykü Özsoy ve Asistan Küratör Deniz Pehlivaner’in oluşturduğu Uluslararası Sanatçı Filmleri 2019 seçkisinde ABD’den İtalya’ya Vietnam’dan Norveç’e sanatçılar yer alıyor.

“Cemil Şov” sinema filminin çekimlerinin tamamlandığını…

Yapımcılığını Sarhan Projects’in üstlendiği “Cemil Şov“ sinema filminin çekimleri geçtiğimiz günlerde tamamlandı. Başrollerinde Ozan Çelik, Nesrin Cavadzade, Alican Yücesoy ve Cezmi Baskın gibi oyuncuların yer aldığı Cemil Şov filminin yönetmenliğini Barış Sarhan yaptı. İstanbul’un farklı yerlerindeki çekimler, toplam 21 gün sürdü. Post prodüksiyon aşamasına adım atan filmin kurgusu ise önümüzdeki aylarda tamamlanacak. Ünlü olmanın karanlık cazibesine odaklanan Cemil Şov filminde, oyuncu olmak isteyen bir AVM güvenlik memurunun trajikomik hikâyesi anlatılıyor. Cemil Şov sinema filminin senaryosu, Kültür Bakanlığı, İKSV Köprüde Buluşmalar, Saraybosna Film Festivali, !f ve Sundance Senaryo Lab gibi uluslararası film geliştirme platformları tarafından desteklendi.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap