Biliyor musunuz?

“Barış için Müzik Orkestrası”nın ENKA’da sahne alacağını; Zorlu Center Açık Hava Etkinlikleri’nde Gaye Su Akyol konserini; “Tüm Zamanlara, Tüm Üzgün Taşlara” video yerleştirmesini; Pagos Sanat Günleri’ni; Gümüşlük Caz Kampı’nı biliyor musunuz?

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

“Barış için Müzik Orkestrası”nın ENKA’da sahne alacağını…

ENKA, 31. Açıkhava Buluşmaları ile sahnesinde birbirinden farklı sanatçılara ve sanat dallarına yer vermeye devam ediyor. Etkinlik programının sıradaki konuğu, heyecanını ve hevesini müzik ile birleştirmiş gençlerden oluşan “Barış için Müzik Orkestrası” olacak. Müziği daha fazla çocuğa ulaştırma amacıyla çalışan “Barış için Müzik Orkestrası”, 27 Ağustos Salı günü saat 16.00’da dinleyicileri ile bir araya gelecek. Konseri, 5-16 yaş arasındaki çocuklar ücretsiz izleyebilecek.

Zorlu Center Açık Hava Etkinlikleri’nde Gaye Su Akyol konserini…

Zorlu Center’ın açık havaya özel hazırladığı program Eylül sonuna kadar devam edecek. Zorlu Center Açık Hava Etkinlikleri’nde; konserlerden, komedi performanslarına, açık hava gösterilerinden, dans gösterilerine kadar birçok etkinlik yer alıyor. Program, 28 Ağustos Çarşamba günü farklı kültürden müzisyenleri bir araya getiren Gaye Su Akyol ile devam ediyor. Zorlu Center Meydan Katı Park alanında saat 20:00’da sahne alacak Akyol, hem kendi müziğini hem de ülkemizin ezgilerini seslendirecek. Etkinlik, herkesin ücretsiz katılımına açık olacak.

“Tüm Zamanlara, Tüm Üzgün Taşlara” video yerleştirmesini…

Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi, koleksiyonlarından esinle yeni eserler üreten farklı disiplinlerden sanatçılara bir platform sunmaya devam ediyor. Müzenin Anadolu Ağırlık ve Ölçüleri Koleksiyonu’ndan esinlenen sanatçı Nicola Lorini’nin “Tüm Zamanlara, Tüm Üzgün Taşlara” (For All the Time, for All the Sad Stones) adlı video yerleştirmesi adını, felsefeci Marquis de Condorcet’nin metrik sisteme ithafen kullandığı “tüm insanlara, tüm zamanlara” ifadesinden alıyor. Video ve sesi odağına alan yerleştirmede, süregelen düşünce modellerini sorgulayan Nicola Lorini, zaman ve tarih anlayışına yakından bakmayı hedefliyor. Dijitalin yükselişiyle birer standart haline gelen gündelik nesne ve maddelerin artık soyut kavramlar üzerinden tanımlandığı tespitinden yola çıkan sanatçı, ziyaretçileri Pera Müzesi Anadolu Ağırlık ve Ölçüleri Koleksiyonu’nda çizgisel olmayan bir yolculuğa çıkarmayı amaçlıyor. Materyal üretimi ve bilgi akışının yorumlanması arasındaki gerilime odaklanan eser; kum, silikon ve kemik gibi farklı materyallerden üretilmiş heykellerden oluşuyor. 5 Eylül’de izleyicilerle buluşacak olan Tüm Zamanlara, Tüm Üzgün Taşlara adlı video yerleştirme, 24 Kasım’a kadar ziyaret edilebiliyor. Sergi kapsamında ayrıca, 7 Eylül tarihinde eseri konu alan bir konuşma gerçekleştirilecek.

Pagos Sanat Günleri’ni…

İzmir Büyükşehir Belediyesi, ücretsiz Pagos Sanat Günleri’ni başlatıyor. Pagos Üretici Pazarı'nın yanı sıra bölgede kültürel ve sanatsal etkinlikler de düzenlemeye başlayan İzmir Büyükşehir Belediyesi, böylece Kadifakele’yi yeniden cazibe merkezi haline getirmeyi hedefliyor. 27 Ağustos Salı günü başlayacak Pagos Sanat Günleri’nde alternatif rock türünde müzik yapan Pinhani konseri 27 Ağustos’ta; Altan Erkekli’nin kendi yaşam hikâyelerini anlatacağı ve Veysel Diker’in de orkestrası ile eşlik edeceği “Şifa Niyetine” tiyatro oyunu 3 Eylül’de; Erkan Koçak Köstendil, Ali Atay ve İsmail Hacıoğlu gibi başarılı isimlerin yer aldığı Çanakkale Savaşı sırasında Avustralya'da yaşayan iki Türk'ün ülkeleri için verdikleri mücadeleyi konu edinen “Türk İşi Dondurma” filmi 10 Eylül’de; Rock müziğin eskimeyen isimlerinden Feridun Düzağaç konseri 17 Eylül’de; Bülent Emrah Parlak'ın oynadığı kahkaha dolu tiyatro oyunu “Bülent Beyin Hikâyesi” 24 Eylül’ de; İlkay Akkaya’nın konseri ise 1 Ekim’de İzmirliler ile buluşacak.

Gümüşlük Caz Kampı’nı…

Gümüşlük Caz Kampı, Türkiye’nin önde gelen cazcılarının katılımıyla 27 Ağustos Salı akşamı Gümüşlük Festivali “Suda Caz” sahnesinde gerçekleştirilecek konserle start alıyor. Jasmin Art Production sponsorluğundaki konser, saat 20.30’da Bodrumlu cazseverlerle buluşacak. Gümüşlük Caz Kampı açılış konserinde, caz şarkıcıları Sibel Köse, Ece Göksu; trompetle İmer Demirer; Saksafonla Engin Recepoğulları; gitaristler Erkan Oğur, Neşet Ruacan, Eylül Biçer; piyanoyla Can Çankaya; kontrbasla Kağan Yıldız ve davulla Berke Özgümüş festival sahnesinde yer alacaklar.

Bu yıl üçüncüsü düzenlenen “Gümüşlük Caz Kampı” 27 - 31 Ağustos tarihleri arasında Gümüşlük festival alanında gerçekleştirilecek. Etkinlik, 31 Ağustos akşamı Stella Jazz Club’da hem öğrenci hem de eğitmenlerin aynı sahneyi paylaşacakları bir konserle son bulacak.