24 °C

Biliyor musunuz?

Cahide Sonku anısına verilecek Altın Portakal’ı; İzmir’deki Monica Molina konserini; Leman Dorsay fotoğraf sergisini; Zuchex 2019 Fuarı’nı biliyor musunuz?

Biliyor musunuz?

Cahide Sonku anısına verilecek Altın Portakal’ı…

26 Ekim-1 Kasım tarihleri arasında düzenlenecek 56. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin bu yılki yeniliklerinden biri de Cahide Sonku Ödülü. 1935 yılında “Bataklı Damın Kızı” filmindeki Aysel rolüyle kendinden sonraki kuşak için starlığın kapılarını açan ve birçok kaynağa göre de sinemamızın ilk kadın yönetmeni ve yapımcısı sayılan Cahide Sonku’nun anısını yaşatmak adına bu yıl başlatılacak ödül, Türkiye sinema sektöründeki kadın temsiliyeti ve görünürlüğüne dikkat çekmeyi de amaçlıyor. Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması jürisinin değerlendirmesi sonucu verilecek Cahide Sonku Ödülü, yarışmadaki filmlerden birinde kamera arkası ya da önü fark etmeksizin çalışmış, emeğinin yanı sıra bakışını da filmin ayrılmaz bir parçası kılabilmiş kadın sinemacılardan birine sunulacak. 50 bin TL para destekli Cahide Sonku Ödülü’nün ilk kazananı ise festivalin kapanış gecesi olan 1 Kasım’da belli olacak.

İzmir’deki Monica Molina konserini…

İspanyol sanatçı Monica Molina, 7 Eylül’de İzmir Enternasyonal Fuarı Çim Konserleri kapsamında sahne alacak. “Tu Despedida” “Vuela”, “De Cal y Arena”, “A Vida”, “Mar Blanca” ve “Autorretrato” isimli 6 albümü bulunan Monica Molina, son albümünün kapak çekimlerini İstanbul’da gerçekleştirmişti. Mollina röportajlarında “Ben Türkiye’yi çok seviyorum, Türkler de beni çok seviyor. Orada olmak, nefes almak bile bir ayrıcalık” demişti.

Leman Dorsay fotoğraf sergisini…

Leman Dorsay Fotoğraf Sergisi, 2 – 14 Eylül tarihleri arasında 1. Levent’teki Beşiktaş Belediyesi sergi salonunda… Leman Dorsay, sergisinden söz ederken “Sonunda hayatta sıra bana geldi” diyor ve şöyle devam ediyor: “İlk fotoğraf makinem 15 yaş doğum günümde babamın bana hediyesiydi. Bir Welltaflex marka, üstten kare görüntü. Tüm ayarları kendimizin yaptığı... Şimdiki gibi her şey otomatik değildi o vakitler... Şimdi şipşak cebinden çıkar telefonu, istediğin kadar çek, en iyisini içlerinden seç.. O vakitler kolay mıydı? Film bulmak, çektiğini neden sonra görmek.. Hem masraflı hem zamana dayalı... Çeşitli dönemlerde değişik makinelerim oldu, ama gene de telefonun rahatlığı başka. Bütün buradaki fotoğrafları iPhone'umla çektim. Güzel bulduğum, hoşuma giden bir gün batımı, bir çiçek, deniz veya bulutlar... Fotoğraflarımın üstünde ne renklerle ne de biçimleriyle oynadım, sadece zoom yaptıklarım var o kadar...Umarım hoşunuza gider...”

Zuchex 2019 Fuarı’nı…

Zuchex 2019, 12-15 Eylül tarihlerinde Tüyap Beylikdüzü’nde 30. kez kapılarını açıyor. 600’ün üzerinde firmanın “Cam, Porselen, Seramik”, “Metal Mutfak Eşyaları”, “Plastik Ev Gereçleri & Bahçe Aksesuarları”, “Dekoratif Ev ve Mutfak Eşyaları” ile “Elektrikli Ev Aletleri” kategorilerinde 2020 koleksiyonlarını ilk kez görücüye çıkaracağı fuar, iki özel etkinliğe de ev sahipliği yapıyor: Zuchex 2019’a özel olarak tasarlanan ve çay & kahve tadımlarının yapılacağı, Kütahya Porselen sponsorluğunda gerçekleşecek Çay mı, Kahve mi? isimli etkinlikle, bir taraftan çay ve kahve kültürünün gelişimini sürdürmek, diğer yandan çay ve kahve makinelerinin bilinirliğini artırmak hedefleniyor.

Katılımcı firmaların en yeni ürünleri kullanılarak hazırlanan workshopların gerçekleşeceği Cooking Theatre’da ise farklı sunumlarıyla şef Rüzgar Sünbül dört gün boyunca sahnede olacak.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap