21 °C

Biliyor musunuz?

Arter’deki Aydın Esen konserini; Zorlu PSM’deki etkinlikleri; Kadıköy’deki caz festivalini; Akbank Sanat’ta Nikki Holk’u; Süreyya Operası’nın yeni sezonunu; Lacivert’in 20. yılını; Ressam Sedef Yavuzalp’in yeni ajansını biliyor musunuz?

Biliyor musunuz?

Arter’deki Aydın Esen konserini…

Yeni binasının kapılarını 13 Eylül’de açan Arter, sergilerin yanı sıra tüm sanat disiplinlerinden yenilikçi örneklere ve nitelikli yorumlara yer veren bir etkinlik programını da hayata geçirmeyi hedefliyor. Sahne sanatları, klasik, çağdaş ve elektronik müzik, performans sanatı ve dijital sanatlar gibi pek çok disiplinden örneklerin sunulacağı program, 27 Eylül Cuma akşamı 21.00’de piyanist ve besteci Aydın Esen’in vereceği konserle başlıyor. Erken yaşlarda başladığı müzik eğitimini İstanbul Devlet Konservatuarı, Norveç Müzik Akademisi, Berklee College of Music, New England Conservatory of Music ve The Juilliard School ile devam ettiren Esen, bugüne dek on dört albüme imza attı. Aynı zamanda Pat Metheny, Miroslav Vitouš, Dave Liebman gibi müzisyenlerle sahnede ve stüdyo kayıtlarında buluşan usta müzisyen, Arter’de standartlardan uzak duran, anlık keşiflerden yola çıkan bir repertuarla müzikseverlerin karşısında olacak.

Zorlu PSM’de bu haftanın etkinliklerini…

Zorlu PSM’de bu hafta touché etkinlikleri başlıyor. touché yeni sezona Çok da Fifi Hatunlar, Lesli ile Stand-up: 002.Upgrade, Mesut Süre ile “Siz Hepiniz Ben Tek” gibi stand-up şovlarının yansı sıra Esra Zeynep Yücel ve Ece Göksu feat. Neşet Ruacan performansları ile giriş yapıyor. Bir sonbahar festivali olan “Neue! Step” ise devam ediyor. Douglas Dare, Roberto Cacciapaglia, Hayden Thorpe, Vikingur Ólafsson, Berlin Filarmoni’nin 12 Çellisti’nin yanı sıra Zorlu PSM prodüksiyonu ve DOT işbirliğiyle hayata geçen Bırak İçeri Gireyim oyunu yine Neue! Step kapsamında Zorlu PSM’de.

Kadıköy’deki caz festivalini…

KADFEST Uluslararası Kadıköy Festivali kapsamında düzenlenen Caz Günleri 25 Eylül’de başlıyor. Konserler, sergi, paneller ve film gösterimleriyle dolu bir programla meraklılarıyla buluşacak festival Kadıköy Belediyesi Yeldeğirmeni Sanat Merkezi, Fenerbahçe Parkı ve Kalamış Parkı’nda düzenlenecek etkinliklerle 28 Eylül’e kadar sürecek. Caz Günleri, şef Christof Griese yönetimindeki Berlin Caz Bestecileri Orkestrası JayJayBeCe konseri ile 25 Eylül Çarşamba, 20.30’da, Kalamış Parkı’nda yapılacak açılışla başlıyor.

Akbank Sanat’ta Nikki Holk’un dans atölyesini…

Akbank Sanat, 23-27 Eylül tarihlerinde 11.00-12.30 saatleri arasında profesyonel dansçı, koreograf ve eğitmen Nikki Holk’u ağırlayacak. New York’un ünlü dans okullarından Peridance Sertifika Programı’nın direktörü olan Nikki Holk aynı zamanda Igal Perry direktörlüğündeki Peridance Çağdaş Dans Topluluğu’nun da prova direktörü. Atölyelerde sanatçı tarafından yapılacak seçmeler ile genç dansçılar New York’ta burslu dans eğitimi fırsatını yakalayacak.

Süreyya Operası’nın yeni sezonunu…

Süreyya Operası yeni sezonu, İstanbul Devlet Opera ve Balesi'nin (İDOB) çeşitli ülkelerden sanatçıların katıldığı gala konseriyle perdelerini açacak. 28 Eylül’de başlayacak sezonda, Beethoven’in 250’inci doğum yılı vesilesiyle birçok eseri dinleyici ile buluşacak. Süreyya Operası’nda bu yıl Don Kişot, Falstaff, Aleko, Faust, The Rakes Progress, Don Pasquale operaları ile Mançalı Adam müzikali sahnelenecek. Don Kişot, Uyuyan Güzel ve Üç Silahşör baleleri ile Yunus Emre oratoryo/balesi oynanmaya devam edecek. İDOB, bu temsillerin ve yeni bale eserlerinin yanı sıra Verdi’nin Requem’ini de seslendirecek. Kadıköy Belediyesi'nin düzenlediği Oda Müziği Konserleri dinleyicilerle buluşacak. Serinin açılış konseri 30 Eylül’de flüt virtüözü Şefika Kutluer ile Ankara Yaylılar Topluluğu tarafından sunulacak. Kadıköy Belediyesi Süreyya Operası bu sezonda da gelenekselleşen ‘Fuaye Konserleri’ saat 18:00’de ücretsiz olarak düzenlemeye devam edecek.

Lacivert’in 20. yılını…

Lacivert, yeme içme sektöründe 20. yılını geride bıraktı. Boğaziçi’ndeki restoran 20. yılını 26 Eylül Perşembe akşamı, aktör Serhat Kılıç’ın sahne alacağı özel gala gecesi ile kutlayacak. Akdeniz mutfağından esinlenen zengin menüsü ile Lacivert, yaz aylarında rıhtımda, kış aylarında ise manzarayı içine alan camekân alanda hizmet veriyor. Kurulduğu günden bu yana Lacivert’in mutfağından sorumlu olan executive şef Hüseyin Ceylan ve ekibi, geleneksel Türk lezzetlerine kattıkları yenilikçi yorumlar ve özel sunumlar ile de tanınıyor.

Ressam Sedef Yavuzalp’in yeni ajansını…

Ressam Sedef Yavuzalp, iletişim ajansı olarak BEZE Group ile çalışmaya başladı. Yavuzalp, çalışmalarıyla ülke tanıtımına destek olarak toplumsal fayda sağlamayı, ayrıca özel sosyal sorumluluk projeleri geliştirmeyi hedefliyor. Sedef Yavuzalp, “Türk resim sanatında daha ileriye gidilmesi ve teknik olarak çeşitli sanat akımlarında dünyaya öncülük edilmesi ressamlarımızın en önemli hedefleri arasında bulunmaktadır” diyor. Yapıtlarında ülkemiz ve dünya medeniyetine ait olan ve müzelerimizde yer alan bazı antik mozaik eserleri yorumlayan Yavuzalp, Türkiye’de ve yurtdışında 7’si kişisel olmak üzere 20’ye yakın sergi ve fuarda yer aldı.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap