Biliyor musunuz?

Penfest’in, 2. kez prestij kalem severleri buluşturacağını; Akbank Caz Festivali’nin 17 Ekim’de başlayacağını; BASE’in bu sene 14-17 Kasım tarihleri arasında yapılacağını; İstanbul Modern Sinema’daki “Korku & Fantastik Festivali”ni biliyor musunuz?

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Penfest’in, prestij kalem severleri 2. kez buluşturacağını…

Prestij kalem üreticileri, koleksiyonerler ve sanatçılar, markakalem.com tarafından Çırağan Sarayı’nda ikinci kez düzenlenecek olan Penfest’te buluşacak. Etkinlikte, özel tasarımlar, ilk kez görücüye çıkacak. Kültür - sanat, siyaset, tarih ve akademi dünyasından isimler de bu yıl ‘Kalemin Ucunda İstanbul’ temasıyla düzenlenecek festivalde yer alacak.

Akbank Caz Festivali’nin 17 Ekim’de başlayacağını…

Akbank Caz Festivali 29. kez şehri cazın farklı renkleriyle buluşturacak. Akbank’ın en uzun soluklu kültür sanat projelerinden biri olan Akbank Caz Festivali, 17-27 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilecek. 29. Akbank Caz Festivali’nin ilk haftasında; NES, Vaudou Game, Yonathan Avishai Trio, Art Ensemble of Chicago, Alfa Mist, B’r Şeyler Eks’k, Mats Eilertsen Trio, Cazzip Project, İ.M.C. Trio, P.D.K Trio, Aydın Esen, Standards & Selen Beytekin ve Barry Good gibi sanatçı ve gruplar sahne alacak. Organizasyonu ve içerik programlaması Pozitif iş birliğiyle gerçekleştirilen 29. Akbank Caz Festivali’nin yine ilk haftasında programa bu yıl eklenen Caz Mutfakta’nın yanı sıra Liselerde Caz, Akşamüstü Caz, Caz Odada, Cazlı Brunch, Atölye çalışmaları ile farklı mekânlarda konuklarla söyleşiler gerçekleştirilecek.

BASE’in bu sene 14-17 Kasım tarihleri arasında yapılacağını…

BASE, 14-17 Kasım 2019 tarihleri arasında Türkiye’nin dört bir yanından yeni mezun sanatçı adaylarını Akaretler Sıraevler’de sanatseverlerle buluşturacak. Bu yılki sergi, 20 şehirden ve 30 üniversiteden 107 yeni mezun sanatçı adayının katılımıyla gerçekleştirilecek. Derya Yücel küratörlüğündeki BASE 2019’da resim, seramik, video, heykel, yerleştirme, fotoğraf, cam ve grafik tasarım gibi pek çok farklı sanat dalından yapıtlar sergilenecek. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteğiyle; Kale Grubu, Magnum ve TEB Özel Bankacılık eş sponsorluğunda gerçekleşecek, Digilogue’un dijital sanat partneri olduğu BASE’te 4 gün boyunca serginin yanı sıra sanat dünyasının değerli isimlerini ağırlayan ‘’BASE Talks’’ konferans programı ve atölye çalışmaları yapılacak. Bu yıl ilk kez gerçekleşecek BASELECTED 17/18 sergisi, 2017 ve 2018 BASE sanatçılarının güncel yapıtlarından oluşan bir seçkiye ev sahipliği yapacak. “BASE Talks” kapsamında 20’ye yakın panelde yaklaşık 35 konuşmacı ağırlanacak.

İstanbul Modern Sinema’daki “Korku & Fantastik Festivali”ni…

İstanbul Modern Sinema, Türk Tuborg A.Ş’nin katkılarıyla Müge Turan’ın küratörlüğünde, Can Koç koordinatörlüğünde gerçekleşecek “Korku & Fantastik Festivali”ni 17-27 Ekim tarihleri arasında sinemaseverlerle buluşturuyor. İlki geçtiğimiz yıl gerçekleşen ve film gösterimlerini yanı sıra farklı sanat dallarından çalışmaları da bir araya getiren festivalde korku meddahı performansından kült animasyonlara, bu yılın festival sineması örneklerinden canlı müzik eşliğindeki sessiz film gösterimlerine, korku ve fantastik sularında gezinen farklı disiplinler bir araya geliyor. Festivalin öne çıkan filmleri arasında Denis Côté’nin bu yıl Berlinale yarışmasında prömiyerini yapan ve Türkiye’de ilk kez gösterilecek olan Hayalet Kasaba Antolojisi (Ghost Town Anthology), yine bu yıl adından çok söz ettiren, Arjantinli yönetmen Mariano Llinás’ın çekimi on yıl süren, üç kıtada geçen ve altı bölümle 14 saatte anlattığı epik ve radikal filmi Çiçek (La Flor) yer alıyor. Sinemaya ilk defa 1925 yılında Rupert Julian tarafından Lon Chaney’nin de unutulmaz performansıyla sessiz film olarak uyarlanan Operadaki Hayalet’in restore edilmiş versiyonu Eda Er’in canlı müzik performansı eşliğinde Türkiye’de ilk defa izleyiciyle buluşuyor. Vizyona girdiği yıl gerek bilim kurgu gerek de sinema dünyasında çığır açan Matrix’de programda yer alan filmler arasında…