Biliyor musunuz?

Spago Istanbul’un 5. yıl kutlamasını; Trakya’daki fotoğraf yarışmasını; Obruk peyniri festivalini; Yeni açılan Un Po’yu; Ataşehir’deki 1001 Lounge’u biliyor musunuz?

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Spago Istanbul’un 5. yıl kutlamasını…

Spago İstanbul’un 5. yılı şerefine iki Michelin yıldızlı şef Wolfgang Puck, 1 Kasım Cuma akşamı düzenlenecek özel bir etkinlikte konuklarını ağırlayacak. The St. Regis Istanbul’un teras katında yer alan Spago’da gerçekleşecek etkinlik, sadece tek bir akşamda sınırlı sayıda konuğa sunulacak. Bu deneyimi kaçıranlar için Wolfgang Puck tarafından bir araya getirilen özel seçkiler, 3 Kasım’dan Aralık sonuna kadar Spago Istanbul’da misafirlerin beğenisine sunulacak.

Trakya’daki fotoğraf yarışmasını…

Trakya Elektrik Dağıtım A.Ş.’nin (TREDAŞ) bu yıl 2. kez düzenlediği “Trakya’da Hayatın Enerjisi” isimli fotoğraf yarışmasında sonuçlar açıklandı. Turhan Ülgüdür’ün birinciliğe layık görüldüğü yarışmada, Caner Başer ikinci, Murat İbranoğlu ise üçüncü sırada yer aldı. Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu (TFSF) desteğiyle düzenlenen yarışmada, birinciye TFSF altın madalyasının yanı sıra 2 bin 500 TL, ikinciye gümüş madalya ve 2 bin TL, üçüncüye ise bronz madalya ve bin 500 TL, takdim edilecek. Mansiyon ödüllerinin de dağıtılacağı yarışmada ilk üç sıraya girenlere ise 500’er TL para ödülü verilecek. Ayrıca yarışmada sonrası açılan sergi için seçilen 30 farklı eserin sahipleri de 200’er TL ödül kazandı. Katılımın ücretsiz olduğu yarışmanın jüri üyeliklerini ise; İz TV Genel Yayın Yönetmeni Coşkun Aral, Tekirdağ Fotoğraf Sanatı Derneği Başkan Yardımcısı Hilmi Baysal ve Fotoğraf Sanatçısı Turan Keskin üstlendi.

Obruk peyniri festivalini…

1. Obruk Peyniri Mağara Açılış Festivali Yeni Arayışlar Platformu Derneği (YAPDER) tarafından, Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı (KOP Kırsal) işbirliği ve Ayrancı İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü’nün ev sahipliğinde Karaman'ın Ayrancı ilçesine bağlı Divle Köyü’nde gerçekleştirildi. Obruk peyniri, 36 metre derinlikte, 250 metre uzunluğunda obruk adı verilen doğal soğuk hava deposunda üretiliyor. Kuzu ve oğlak derilerine basıldıktan sonra 5 ay mağarada bekletilen obruk peyniri, içerdiği flora dolayısıyla kırmızı renk alıyor. Obruk peyniri, bu yıl coğrafi işaret belgesini alarak, tescillenmiş oldu. Mağaranın peynir saklama kapasitesi 50 ton civarında olurken, obruk peynirinin kilosu ise 100 TL’den satılıyor. Ayrancı’nın peynircilik açısından potansiyelini ortaya çıkarmak ve bu potansiyelin doğru pazarlama yöntemleri ile gelire dönüşmesine katkı sağlamak amacı ile kooperatifler kurulurken, bu sayede ürünün ve üretimin daha kaliteli hale getirilmesi amaçlanıyor.

Yeni açılan Un Po’yu…

Eataly’i Türkiye’ye getiren Zülfikar Bekâr’ın yeni restoranı Un Po’ İstanbul Karaköy’de kapılarını açtı. İtalya’nın trattoria restoranlarındaki konsepti yorumlayan Un Po’, İtalyancada ‘biraz’ anlamına geliyor. Un Po’nun mönüsünde klasik İtalyan mevsim salataları ve sebze ağırlıklı mezeleri, pasta (makarna), pizza yanında vegan ve vejeteryan seçenekler de var.

Ataşehir’deki 1001 Lounge’u…

Ataşehir’deki 1001 Lounge menüsünde, dünya mutfağından lezzetler, taş fırından pide, pizza ve lahmacun çeşitleri, kömür ateşinde kırmızı et seçenekleri, sağlığına ve formuna dikkat edenler için salata, diyet ve vegan menüsü, taze balık ve tavuk menüleri, fastfood ve atıştırmalık severler için alternatifler yanında çocuk menüsü de sunuyor.