21 °C

Bodrum Müzik Festivali 15 yaşında

22-25 Ağustos tarihleri arasında 15. Kez gerçekleştirilecek olan Bodrum Müzik Festivali’nin açılış konserinde Fazıl Say’a; Nil Venditti yönetimindeki Bilkent Senfoni Orkestrası eşlik edecek.

Bodrum Müzik Festivali 15 yaşında

İlk yılından bu yana yüzün üzerinde konserde binlerce sanatçıyı ağırladı. Düzenlendiği ilk yıl 7 bin, ikinci 12 bin, üçüncü 13 bin 500, dördüncü 14 bin 100, beşinci 15 bin, altıncı 17 bin 250, yedinci 17 bin 500, sekizinci 20 bin 500, dokuzuncu 21 bin ve 10. sene tam 21 bin 500 seyirciye ulaştı. Beşinci yılında Avrupa Festivaller Birliği’ne (EFA) kabul edildi; Andante Dergisi tarafından düzenlenmekte olan 2012 Donizetti Klasik Müzik Ödülleri kapsamında “Yılın Klasik Müzik Etkinliği Ödülü”ne layık bulundu, aynı yıl Skalite Ödülleri’nde Bölge Özel Ödülü’nü kazandı. Klasik müziğin ülkemizdeki gelişimi, daha çok dinleyiciye ulaşması, Türk sanatçılarının dünya çapında çalışmalara imza atmasına katkı sağlamak amacıyla 2005 yılından bu yana, Doğuş Grubu kurucu destekçiliği ile gerçekleştiriliyor. 15. yılını kutlayan D-Marin Turgutreis Uluslararası Klasik Müzik Festivali bugün, Bodrum Müzik Festivali ismiyle devam ediyor…

Bu sene 22-25 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan festivalin açılış kanserinde Fazıl Say’a; şef Nil Venditti yönetimindeki Bilkent Senfoni Orkestrası eşlik edecek. Bodrum Müzik Festivali dört gün boyunca, Pablo Ferrández, Ksenija Sidorova, Karsu, Elvin Hoxha Ganiyev, Vassilis Varvaresos, Sara Ferrández, Umut Sağlam, Kerem Tunçer, Orkun Pala ve Barok Bostancı’nın kurduğu Quartet Parantez, Faruk Kalaycı, Francesco Tristano, Korhan Futacı, Jess Gillam, Zeynep Özsuca ve Mert Fırat gibi sanatçıları ağırlarken Olten Filarmoni Orkestrası ve Finlandiya’nın tango yorumlarıyla tanınan armonika grubu Sväng gibi topluluklara da ev sahipliği yapacak.

Sabah ve Günbatımı Konserleri

Festival, her yıl olduğu gibi bu yıl da genç yeteneklerin profesyonel hayattaki ilk adımlarına destek olmak amacıyla Sabah Konserleri düzenliyor. Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası’nın genç üyeleri, sabahın ilk ışıklarındaki konserleriyle, heyecanlarını yine sanatseverlerle paylaşacaklar.
Günbatımı Konserleri’nde ise uluslararası kariyere sahip sanatçılar yer alacak. 25 Ağustos, Pazar akşamı 20.30’da akordeon virtüözü Ksenija Sidorova ve oyuncu Mert Fırat, tarihi derinden etkilemiş Rus edebiyatı üzerine disiplinler arası bir projede buluşacak.

Bilkent Senfoni ikinci etkinliğinde İbrahim Yazıcı yönetiminde Say’ın Umut Senfonisi’nin Türkiye’de ilk seslendirilişini gerçekleştirecek. Akşam Konserleri’nde ayrıca, tangoya adanmış bir program da yer alıyor: Finlandiyalı armonika topluluğu Sväng, Ksenija Sidorova ve Olten Filarmoni ile birlikte sahne alacak. Bu yıl, Akşam Konserleri’nin bir diğer konuğu ise Karsu.,

Gece Konserleri

Gece Konserleri’nde günümüzün üretken ve çok yönlü sanatçılarına ait iş birlikleri gerçekleştiriliyor: Farklı dönem, eğilim ve tarzları özgün bir biçimde yeniden üreten Francesco Tristano, klasikten elektronik müziğe uzanan repertuvarıyla sahnede olacak. Gece Konserleri’nin ikincisi ise “Rivayet Radyosu” başlığını taşıyor. Edebiyatımızı derinden etkileyen Sabahattin Ali’nin öyküleri, besteci ve saksafon ustası Korhan Futacı’nın müzikleri ve oyuncu Mert Fırat’ın sesiyle yeniden hayat buluyor. Gece Konserleri’nin sonuncusunda, saksafoncu Jess Gillam ve piyanist Zeynep Özsuca buluşuyor.

Onur Ödülü Fazıl Say’ın...

Festivalin Onur Ödülü, başlangıcından bugüne dek Bodrum Müzik Festivali’ne festivale destek veren piyanist Fazıl Say’a takdim edilecek.

Geliri bağış olarak aktarılıyor

Avrupa Festivaller Birliği üyesi olan Bodrum Müzik Festivali’nin bilet gelirlerinin tamamı kuruluşundan bu yana çeşitli vakıf ve derneklere bağış olarak aktarılıyor.


Dört gün boyunca gün doğumundan gece yarısına dek sürecek festival, Şevket Sabancı Parkı’nda gerçekleşecek Sabah Konserleri, D-Marin Turgutreis Amfi Tiyatro ve Zai Bodrum’da Günbatımı Konserleri, D-Marin Turgutreis’teki Akşam Konserleri ve The Marmara Bodrum’daki Gece Konserleri ile Bodrum Mozole Anıt Müzesi’nde rehberli turlarla tüm Bodrum’a yayılıyor.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap