27 °C

Caz coşkusu 29 Haziran’da bir kez daha yaşanacak

İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından 22 yıldır Garanti Bankası’nın sponsorluğunda düzenlenen İstanbul Caz Festivali bu sene 26. kez müzikseverlerle buluşmaya hazırlanıyor.

Caz coşkusu 29 Haziran’da bir kez daha yaşanacak

26. İstanbul Caz Festivali, 27 mekânda, 300’ü aşkın yerli ve yabancı sanatçının ağırlanacağı 50’nin üzerinde konserle bu yaz da İstanbulluları caz müziğinin önemli isimleri ve yeni projeleriyle buluşturacak.

Festival, Grammy ödüllü şarkıcı, söz yazarı ve oyuncu Joss Stone; saksofoncu, besteci, yapımcı ve grup lideri kimlikleriyle çağdaş cazın tanınmış isimlerinden Kamasi Washington; basçı Michael League’in liderliğinde sofistike besteleri emprovizasyon stiliyle birleştiren Snarky Puppy; 2016’da kendi çabalarıyla yayımladığı bestelerinden yapımcılığına kadar her şeyi kendi üstlendiği albümü In My Room ile iki Grammy kazanan, cazın en genç ve yetenekli isimlerinden bir tanesi Jacob Collier; 35 yıl sonra aynı kadroyla yeniden bir araya gelen 1980 ve 90’ların kült grubu Mozaik, New Conception of Jazz ve e.s.t.’in üyeleri arasında yer alan ödüllü piyanist Bugge Wesseltoft; klavyeci Dan Berglund ve basçı Magnus Öström’den oluşan RYMDEN gibi müziğin önemli isimlerini ağırlayacak…

Bu isimlerin yanı sıra, aralarında füzyon caz ve post-bop esintilerini elektronik unsurlarla zenginleştiren emprovizasyonlarıyla dikkat çeken virtüöz piyanist ve besteci Aydın Esen, müziğini caz, R&B ve hip-hop unsurları etrafında ören besteci ve vokal José James, çağdaş cazın önde gelen piyanistlerinden Bill Charlap, trompette öncü bir isim Paolo Fresu’nun Lars Danielsson ile ikili projesi Summerwind, genç neslin en yaratıcı caz müzisyenlerinden, yapımcı, besteci ve davulcu Makaya McCraven, kuşağının yetenekli caz piyanistlerinden Shai Maestro; caz, blues ve soul melodilerini ustalıkla bir araya getiren Belçikalı caz şarkıcısı, söz yazarı, besteci ve multi-enstrümantalist Mélanie de Biasio gibi caz, güncel müzik ve dünya müziğinin farklı seslerini ağırlayacak.

Festival programında bu yıl üçüncüsü gerçekleştirilecek olan ve çocuklara özel olarak hazırlanan “Çocukça Bir Gün” başlıklı program ile tüm gün boyunca çeşitli atölyeler düzenlenecek.

Yaşam Boyu Başarı Ödülleri

Festivalin bu yılki Yaşam Boyu Başarı Ödülü cazın iki önemli ismi davul sanatçısı Hasan Hürsever ve müzikseverlerin “Türkiye Ses Kralı” olarak tanıdığı Ömür Göksel’e takdim edilecek. Sanatçıların ödülleri, 2 Temmuz’da Avusturya Kültür Ofis Bahçesi’nde yapılacak açılış gecesinde takdim edilecek.

Ödül töreninin ardından Hasan Hürsever ile oğulları Volkan ve Hakan Hürsever’den oluşan Hasan Hürsever Trio, bir mini konser verecek ve sahneyi dokuz kadın müzisyenin yer aldığı Balkan Paradise Orchestra’ya bırakacak.

16 Temmuz Salı, 20.30, Uniq Açık Hava Sahnesi’nde Ömür Göksel, performansıyla nostalji rüzgârları estirecek. Göksel’e sahnede piyanoda Uraz Kıvaner, saksofonda Engin Recepoğulları, basta Ozan Musluoğlu ve davulda Ferit Odman’dan oluşan güçlü bir topluluk eşlik edecek.
İstanbul Caz Festivali’nin en sevilen etkinliklerinden Caz Vapuru, takipçilerinin merakla beklediği, Boğaz turuyla müziğin buluştuğu ve şehrin atmosferinin melodilere karıştığı deniz üstü konserleri için 14 Temmuz’da boğaz seferine çıkmaya hazırlanıyor. Caz Vapuru’nun saat 11.00’de Kabataş İskelesi’nden yola çıkarak Anadolu Kavağı’na uzanan Boğaz Turu’nda, Talking Horns, Busquitos ile Brassist’in yanı sıra DJ kabininde Murat Meriç ve Joy FM DJ’lerinden Barthezz yer alacak. Anadolu Kavağı’nda verilecek öğle molasından sonra vapur saat 14.30’da Anadolu Kavağı’ndan tekrar Kabataş’a dönecek ve 15.30’da Kabataş’ta olacak.

Biletler satışta

26. İstanbul Caz Festivali’nin biletleri, Biletix satış kanalları ve hizmet bedeli olmadan ana gişe İKSV’den (Pazar hariç her gün 10.00-18.00 saatleri arasında) satın alınabilir. Lale Kart sahipleri biletlerini yüzde 25’e varan özel indirimlerle alabiliyor. Her konserde tam biletlerin yanı sıra öğrenciler için indirimli bilet de satışa sunulacak.

İstanbul Caz Festivali ile ilgili tüm bilgiler, sanatçıların tanıtım videoları ve etkinliklerle ilgili anlık gelişmeler sosyal medya hesaplarından da takip edilebiliyor.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap