24 °C

Contemporary Istanbul, 12-15 Eylül tarihleri arasında…

Akbank'ın ana sponsorluğunda düzenlenen Contemporary Istanbul, 12-15 Eylül tarihleri arasında 14. kez, Türkiye’den ve dünyanın pek çok farklı ülkesinden çağdaş sanat galerilerini, sanatçıları, koleksiyonerleri ve sanatseverleri ağırlayacak.

Contemporary Istanbul, 12-15 Eylül tarihleri arasında…

Akbank’ın ana sponsorluğunda gerçekleştirilen Contemporary Istanbul (CI), her yıl Eylül ayında Türkiye ve dünya çağdaş sanatından örnekleri, Avrupa ve Asya’nın buluşma noktasında bir araya getiriyor ve İstanbul’u merkezine alarak 13 yıldır şehrin gelişen sanat sahnesi, büyüyen sanat pazarı ve koleksiyonerler için bir platform oluşturmayı hedefliyor.
Contemporary Istanbul, çağdaş sanatın gelişmesi, yurtiçi ve yurtdışında tanıtılması ve Türkiye’nin dünyanın başlıca uluslararası sanat merkezleri arasında yerini alabilmesi için de çalışmalarını sürdürerek, farklı projeler ile yıl boyunca sanatseverler ile buluşuyor.
Etkinlik bu sene 11 Eylül Ön İzleme ve 12-15 Eylül tarihleri arasında 14. kez kapılarını Türkiye’den ve dünyanın pek çok farklı ülkesinden çağdaş sanat galerilerine, sanatçılara, koleksiyonerlere ve sanatseverlere açacak.

22 ülke, 74 galeri

Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı ile İstanbul Kongre Merkezi'nde gerçekleştirilecek fuarda bu yıl 22 ülkeden, 74 galeri, 510 sanatçı ve 1400'den fazla çağdaş sanat eseri yer alacak.
Etkinlik ile ilgili geçtiğimiz günlerde bir basın toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda, Contemporary Istanbul Yönetim Kurulu Başkanı Ali Güreli, Yönetim Kurulu Üyesi Hasan Bülent Kahraman ve bu sene fuarın Artistik Diretörlüğünü üstelenen Fransız sanat araştırmacısı Anissa Touati basın mensupları ile bir araya geldi.
CI Yönetim Kurulu Başkanı Güreli açılış konuşmasında, Contemporary İstanbul'un tüm dünyada bilinen ve artık İstanbul'a ait olan bir marka haline geldiğine değinerek, Türkiye'de sanat ortamının gelişmesi, sağlıklı büyümesi, nitelikli sanat üretiminin artması ve Türk çağdaş sanatının dünyada daha fazla izlenebilmesi için çalıştıklarını söyledi.

Ali Güreli

Güreli, Contemporary Istanbul'un kurulma amacının kültürel etkinlikleri ilerletmek olduğuna vurgu yaparak, şunları kaydetti:
"Kurumsal koleksiyonların tekrar oluşturulabilmesi amacı ile kurumlar vergisi matrahından bu alımların mahsup edilebilmeleri, sanat müzeleri yatırımlarının teşvik edilmesi, sanata yatırımın desteklenmesi ve bu yatırımların geleceğimize yatırım olduğundan yola çıkarak ülkemizdeki entelektüel sermayenin zenginleşmesini misyon olarak benimsedik ve bu hedef gerçekleştirme yolunda var gücümüzle çalışıyoruz."
Bu yıl CIF Dialogues'da Akdenizlilik Kavramı üzerine konuşma programları gerçekleştirilecek. Art‐O‐Rama ile Contemporary İstanbul'un CIF Dialogues kapsamında ilk defa yaptığı iş birliği ile "Akdeniz Ufukları" temalı konuşma serileri geçmişten geleceğe Akdenizlilik kavramını ele alacak.

Bu sene Contemporary Istanbul'da ilk kez Viyanalı galerilerin bir araya getirildiği "Art From Vienna" seçkisi yer alacak.

İlk kez katılacak galeriler

Fuara bu sene ilk kez katılacak yerli ve yabancı galerin isimleri ise şöyle:
Barro, Arjantin, Berman Contemporary, Günet Afrika, Creve Coeur, Fransa, Double V, Fransa, E.A. Shared Space, Gürcistan, Ferda Art Platform, Türkiye; Foco Gallery, Portekiz, Gallerie Krizinger, Avusturya, Gallerie Kandlhofer, Avusturya, Tore Suessbier, Almanya, Galeri Diani, Türkiye, Georg Kargl Fine Arts, Avusturya, Gowan Contemporary, İsviçre, High Art, Fransa, JD Malat Gallery, İngiltere, LC Queisser, Gürcistan, Lovaas Projects, Almanya, Mobius Galery, Romanya; Pigment Gallery, İspanya, South Way Studio, Fransa, THK Gallery, Güney Afrika, Zawyeh Gallery. Filistin.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap