25 °C

Gastronomi tutkunları, Antalya’da meze festivalinde buluşuyor

Antalya Akra Otel’de 18 Ekim’de gerçekleştirilecek 3. Uluslararası Meze Festivali, 16 mekânı bir araya getirerek şeflerin hazırlayacağı dünyaca ünlü 32 çeşit mezeyi, gastronomi meraklılarıyla buluşturacak.

Gastronomi tutkunları, Antalya’da meze festivalinde buluşuyor

Antalya Akra Otel’de 18 Ekim’de gerçekleştirilecek 3. Uluslararası Meze Festivali, 16 mekânı bir araya getirerek şeflerin hazırlayacağı 32 çeşit mezeyi, gastronomi meraklılarıyla buluşturacak.
3. Uluslararası Meze Festivali’ne Türkiye’yi temsilen 7 Mehmet, Akdeniz Üniversitesi Gastronomi Bölümü öğrencileri, Do&Co, Firuze, Hatay Sultan Sofrası, Kiss The Frog, Lokanta Kru, OD Urla, Parkfora, Trilye ve Vonalı Celal Restaurant katılacak.

Festivalde yurtdışından ise Alexandra’s Restaurant, Alexis Restaurant, Farma Restaurant, Niazi’s ve SLC de kendilerine özgü dokunuşlarla hazırlayacakları mezeleri, lezzet tutkunları ile buluşturacak.

Uluslararası Meze Festivali kapsamında Antalya’da bulunacak olan Mehmet Yaşin ise Cumartesi günü saat 16.00’da Akra Urban Social Lounge’da 44.’sü gerçekleştirilecek Akra Talks’un konuğu olacak. Meze Festivali Düzenleme Kurulu Başkanı, Gazeteci Mehmet Yalçın’ın moderatörlüğündeki bu sohbette “Meze Tarihi” teması ele alınacak.

Festivalin sürprizi

Festivalin bu yılki sürprizi ise 2019 Sca Türkiye Türk Kahvesi (Cezve) Şampiyonası’nda Türkiye 2.’liğini kazanan Barista Atilla Narin’in Kronotrop Peru San Ignacio, Caferino, Caffe Vergnano Turkish Coffee ve kendi adını taşıyan Atilla Narin isimli 4 kahve harmanının tadımı olacak.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap