17 °C

Göksel ve Hürsever’e “Yaşam Boyu Başarı Ödülü”

26. İstanbul Caz Festivali’nde Yaşam Boyu Başarı Ödülleri sahiplerine takdim edildi. Türkiye’de caz müziğinin usta isimleri Hasan Hürsever ve Ömür Göksel’in ödüllerini aldığı gecede, Hasan Hürsever Trio ile Balkan Paradise Orchestra konser verdi.

Göksel ve Hürsever’e “Yaşam Boyu Başarı Ödülü”

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen 26. İstanbul Caz Festivali’nde Yaşam Boyu Başarı Ödülleri, Avusturya Kültür Ofisi’nde gerçekleştirilen tören ile takdim edildi. Türkiye’de caz müziğinin usta isimleri Hasan Hürsever ve Ömür Göksel’in ödüllerini aldığı gecede, Hasan Hürsever Trio ile Balkan Paradise Orchestra da konser verdi.

Sunuculuğunu İpek Atcan’ın üstlendiği törende, İstanbul Caz Festivali’ne desteklerinden dolayı Kültür ve Turizm Bakanlığı; İstanbul Caz Festivali Otomotiv Sponsoru Volvo Car Turkey; Yüksek Katkıda Bulunan Gösteri Sponsoru Anadolu Efes; Vitrin Seri Sponsoru ve Yüksek Katkıda Bulunan Gösteri Sponsoru SOCAR Türkiye teşekkür plaketlerini aldı. Törende festivalin 22 yıldır sponsorluğunu üstlenen Garanti BBVA’ya da plaketi sunuldu.

Ödül töreninin ardından, bu yıl Yaşam Boyu Başarı Ödülü’ne layık görülen isimlerden Hasan Hürsever ile oğulları Volkan ve Hakan Hürsever’den oluşan Hasan Hürsever Trio kısa bir konser verdi. Gecenin devamında ise sahneyi, orijinal bestelerin yanı sıra Goran Bregoviç klasiklerinden Pulp Fiction film müziklerinin Balkan tınılarıyla yorumlandığı örneklere uzanan repertuvarıyla Balkan Paradise Orchestra devraldı.

Davulun usta ismi: Hasan Hürsever

Festivalde bu sene “Yaşam Boyu Başarı Ödülü”ne layık görülen iki isimden biri caz davulcusu Hasan Hürsever oldu. İlk müzik çalışmalarına doğduğu Kosova’nın Mitroviça şehrinde başlayan ve Yugoslavya'dan Türkiye'ye gelen Hürsever, “Kuyruklu Yıldızlar” grubunda profesyonel müzik hayatına adım attı.

Aralarında Atilla Şereftuğ, Özdemir Erdoğan, Ayten Alpman, Ali Kayral, Kayahan, Ümit Aksu, Esin Engin, Ayhan Yünkuş’un bulunduğu birçok müzisyenle çalışan Hürsever, 1980 yılında Süheyl Denizci tarafından kurulan İstanbul TRT Hafif Müzik ve Caz Orkestrası’na katıldı. 1987 Yılında Fatih Erkoç, Neşet Ruacan ve Ergun Eremkar ile Finlandiya’da Uluslararası Pori Caz Festivali’nde çaldı.

TRT Hafif Müzik ve Caz Orkestrası’ndan emekli olduktan sonra uzun yıllar piyanist Şevket Uğurluer ile birlikte çalışan Hürsever halen; piyanist ve kontrbas sanatçısı olan oğulları Hakan ve Volkan Hürsever ile müzik çalışmalarına devam ediyor.

“Türkiye Ses Kralı” Ömür Göksel

Bu yıl Yaşam Boyu Başarı Ödülü alan bir diğer isim ise müzikseverlerin “Türkiye Ses Kralı” olarak tanıdığı Ömür Göksel oldu. 1960’lı yıllar boyunca geniş repertuarı ve farklı dillerde şarkıları başarıyla söyleyebilme yeteneği sayesinde genç yaşına rağmen büyük bir başarı ve popülarite kazanan Göksel, 1970’li yıllarda “Mutluluk”, “Sevemem Artık” gibi şarkılarıyla çeşitli kereler altın plak ödülünü kazandı. 1979’da Avrupa ve Amerika’dan aldığı konser teklifleri üzerine müziğe yurt dışında devam etme kararı aldı. Bu tarihten sonra profesyonel müzik yaşamına İtalya, Amerika ve Almanya’da devam etti. 2000’li yıllarda "A Touch of Quality" ve "A Touch of Love" gibi albümleriyle başarı yakalayan Göksel, bu serideki çalışmalarına takip eden yıllarda da devam etti. Halen aktif müzik hayatına devam eden Göksel, TRT Hafif Müzik ve Caz Orkestrası ile de sıkça konserler veriyor.

300’ün üzerinde sanatçı

Bu yıl “caza dokunan eller” teması kapsamında gerçekleştirilen 26. İstanbul Caz Festivali, 18 Temmuz’a kadar usta müzisyenlerden genç yıldızlara 300’ün üzerinde yerli ve yabancı sanatçıyı 27 farklı mekânda İstanbullu müzikseverlerle buluşturuyor.

Çocukça Bir Gün

İstanbul Caz Festivali’nin son dört yıldır, çocuklara özel günübirlik bir etkinliği var: Çocukça Bir Gün.

5-12 yaş arasındaki çocuklar için tasarlanmış, gün boyunca devam eden konserler, atölyeler ve performanslarla dolu dolu bir program sunan Çocukça Bir Gün, 13 Temmuz Cumartesi Feriye’de gerçekleştirilecek.

Çocukça Bir Gün bu yıl, Yürüyen Merdiven ve Tülay Günal ile Masalların Masalı performansıyla başlayacak programıyla çocuklara keyifli bir gün yaşatacak. Gün boyunca çizgi film gösterimleri, canlı müzik ve çeşitli sürprizlerle, çocuklar müzik ve sanatla iç içe dopdolu bir gün geçirecek. Etkinlik için bilet alanların rezervasyonla katılabileceği yaratıcı atölyelerin yanı sıra çeşitli ücretsiz atölye ve performanslar da gerçekleştirilecek.

Caz müziğinin farklı unsurlarını ve renkli dünyasını genç müzikseverlere tanıtmak için gökkuşağından ilham alarak Bernard van Leer Vakfı’nın desteğiyle hazırlanan İstanbul Caz Festivali çocuk kitabı Renk Renk Caz, Çocukça Bir Gün’de çocuklar ve ailelerle buluşacak. Renk Renk Caz, İKSV’nin farklı etkinlikleri kapsamında, Bernard van Leer Vakfı’nın desteğiyle yayımladığı dördüncü çocuk kitabı olacak.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap