7 °C

Gürol Sözen'den 60 yıllık bir seçki

Ressam, yazar ve sanat tarihçisi Gürol Sözen, 20 Nisan'a kadar İş Sanat Kibele Galerisi'ne konuk oluyor. Sergide, sanatçının yaşam boyu yarattıklarının örnekleri yer alırken, farklı bir tema da gündeme geliyor.

Gürol Sözen'den 60 yıllık bir seçki

Ressam, yazar ve sanat tarihçisi Gürol Sözen, 20 Nisan'a kadar İş Sanat Kibele Galerisi'ne konuk oluyor. Sergide, sanatçının yaşam boyu yarattıklarının örnekleri yer alırken, farklı bir tema da gündeme geliyor.

"60 yılın seçkileri"

Serginin birinci bölümünde, sanatçının ilk sergisinden bugüne dek ürettiği eserleri, "60 yılın seçkileri" isimli özel başlıklar altında yer buluyor. İkinci bölümde ise sanatçının uzun bir süreden beri üzerinde çalıştığı "Kurtuluş Savaşı / Kuvayi Milliyecileri" eserleri yer alıyor.

Kurtuluş Savaşı resimleri

1919-23/ Destan başlığı altında eserlerini sergilediği ve 1974 yılında İş Bankası'nın 50. yıl armağan kitabı olarak kataloğunu bastığı, "Kurtuluş Savaşı" resimlerinin yeni yorumları tüm bu eserlerle sunuluyor.

İlk kez sergilenecek bu çalışmalarında sanatçı, 1919-23 yılları arasındaki destansı savaşın başlangıcını, Anadolu halkının onurlu destanını; tedirginlik, gerilim, kuşku ve yoksulluk içindeki başkaldırısını ve özgürlük arayışını resmediyor. Doğa, kadınlar, çocuklar, atlar, atlılar, kağnılar ve "Kuvayi Milliyeciler"in yorumu, bu eserlerle birlikte yeniden can buluyor.

Üniversitede ders veriyor

İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü'nü bitirdikten sonra ilk kişisel resim sergisini 1960'ta İstanbul'da açan Sözen, resim ve heykelleri dışında, deneme, çocuk öyküleri, gezi notları, kültür ve sanat konularında köşe yazıları yazmış; 2014 yılından beri çeşitli üniversitelerde "Çağlar Boyu Güzeli Arayış" dersleri veriyor.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap