17 °C

Hikâye ve söylencelerden ilham alan seramik eserler

Vehbi Koç Vakfı’nın İstiklal Caddesi’ndeki yeni kültür ve sanat kurumu Meşher, ilk sergisi ile açıldı.

Hikâye ve söylencelerden ilham alan seramik eserler

Vehbi Koç Vakfı’nın İstiklal Caddesi’ndeki yeni kültür ve sanat kurumu Meşher, ilk sergisi ile açıldı. Osmanlı Türkçesi’nde sergi mekânı anlamına gelen Meşher, Ortaçağ’dan günümüze uzanan geniş zaman dilimi içinde, seramikten avangart resme, fotoğrafçılık tarihinden tasarıma, çok çeşitli konulara odaklanan kapsamlı programlaması ve disiplinlerarası yaklaşımıyla öne çıkıyor. Meşher’in “Kalıpları Aşınca: Mit, Efsane ve Masallarla Avrupa’dan Çağdaş Seramik” başlıklı ilk sergisinde, geçmişten günümüze anlatılagelen hikâye ve söylencelerden ilham alan seramik eserler yer alıyor.

2010 – 2019 yılları arasında Arter’e ev sahipliği yapan İstiklal Caddesi’ndeki Meymenet Han binasında faaliyet gösteren Meşher’in üç kata yayılan toplam 800 metrekarelik galeri ve 100 metrekarelik bir etkinlik alanı bulunuyor.

Mit, efsane ve masalların odağında

Küratörlüğünü Catherine Milner ve Károly Aliotti’nin üstlendiği sergi, İngiltere’de yenilikçi bir sanat merkezi olan Messums Wiltshire ve Meşher’in iş birliği ile hazırlandı. Odağında mitlerin, efsanelerin ve masalların yer aldığı sergide 13 sanatçının eserleri yer alıyor.

Serginin kataloğu için önsözü kaleme alan Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ömer M. Koç, şu ifadelere yer verdi:

“Odağında mitlerin, efsanelerin ve masalların yer aldığı bu sergi, sanatçıların yaratıcı gücünün sonsuzluğunu, repertuarlarının kompozisyon ve biçimsel açılardan zenginliğini ve yeni tekniklere yönelik arayışlarını yansıtıyor. Kendilerini ifade edebilmenin yeni yollarını arayan bu kural yıkıcılar, denemelere giriştikleri bu malzemeye bağımsız imgelemleriyle farklı bir konum kazandırıyorlar.”

“Diyalog zemini hazırlayacak”

Uzun yıllardır Vehbi Koç Vakfı bünyesinde sanat ve kültür alanında sergi ve yayın projeleri üzerine çalışmalar yürüten Bahattin Öztuncay, İstiklal Caddesi’ndeki bu yeni sergi mekânının direktörlüğünü üstlenirken, yaptığı açıklamada Meşher’i şöyle anlattı:

“Gerek ulusal gerekse uluslararası uzmanlar ve kurumlar ile yürüteceğimiz iş birlikleri, ağırlıklı olarak kurum içinde kurgulayacağımız ve üreteceğimiz sergiler ile Türkiye’de ve yurt dışında ilham verici bir diyalog zemini sağlamayı hedefliyoruz. Açılış sergimiz ‘Kalıpları Aşınca’nın bu hedef yolundaki ilk adım olduğunu görmekten memnuniyet duyuyoruz.”

Sergi, 22 Aralık tarihine kadar ziyaret edilebilecek. Sergi ile eş zamanlı ve aynı başlıkları taşıyan bir İngilizce ve bir Türkçe yayın da okurlarla buluştu. Ziyaret, etkinlik ve sergi turlarının ücretsiz gerçekleştiği Meşher, Pazartesi hariç haftanın altı günü gezilebiliyor.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap