İstanbul, 16. Bienal’e hazırlanıyor

İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından, Koç Holding sponsorluğunda düzenlenen İstanbul Bienali’nde çalışmalar, yoğun biçimde sürdürülüyor. Yedinci Kıta’yı keşfe çıkmaları için davet edilen sanatçıların eserlerinin kurulum çalışmaları devam ediyor.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından, Koç Holding sponsorluğunda ücretsiz olarak düzenlenen 16. İstanbul Bienali, 14 Eylül’de kapılarını açmaya hazırlanıyor. Bu yıl sanata, ekoloji ve antropoloji gibi farklı disiplinlerin gözünden bakan pek çok farklı esere ev sahipliği yapmaya hazırlanan bienalin açılmasına kısa bir zaman kala, şehrin farklı noktalarında hazırlıklar tüm hızıyla sürüyor. Bienalin gerçekleştirileceği Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, İstanbul Resim ve Heykel Müzesi’nin Tophane’deki yeni binasının yanı sıra Pera Müzesi ve Büyükada’da kurulum çalışmaları hızla devam ediyor.

İzleyicileri neler bekliyor?

Fransız akademisyen ve yazar Nicolas Bourriaud küratörlüğünde, Yedinci Kıta teması altında gerçekleştirilecek bienal, dünyanın dört bir yanından 56 sanatçı ve sanatçı kolektifinin, insanlığın sebep olduğu doğal veya kültürel atıklara odaklanan güncel sanat çalışmalarını İstanbul’da izleyicilerle buluşturacak. Yurtiçinden ve yurtdışından sanatçıların 16. İstanbul Bienali için özel ürettiği 36 yeni eser de ilk kez İstanbul'da görülebilecek.

Yedinci Kıta başlığını okyanuslarda yüzen devasa atık yığınına verilen isimden alan bienal, sanat ve ekoloji arasındaki ilişkiyi de tartışmaya açacak. Şehrin üç farklı noktasındaki bienal mekanlarında yer alan ücretsiz sergilerin yanı sıra çeşitli buluşmalar, konuşmalar ve film programıyla farklı bakış açıları da Yedinci Kıta’ya dahil edilecek.

Bir rehber, bir katalog

Her bienalde olduğu gibi 16. İstanbul Bienali’ne de Vehbi Koç Vakfı’nın katkılarıyla hazırlanan iki yayın eşlik ediyor. İki yayından biri olan rehber, sergide ziyaretçilere eşlik edecek bir kılavuz ve başvuru kaynağı niteliğinde. Rehberde, saygın uluslararası güncel sanat dergisi Frieze’in Avrupa editörü Pablo Larios’un kaleminden eser anlatımlarına sergiden fotoğraflar eşlik ediyor. Ziyaretçilerin Büyükada dahil şehrin üç noktasına yayılan bienal sergilerini çanta yükü olmadan rahatlıkla ziyaret edebilmeleri için rehber, cep boyutlarında tasarlandı.
Yedinci Kıta’yla ilgili ilave okumalar yapmak isteyenler ve bienalin dokunduğu güncel meselelere dair küratör ve sanatçıların yaklaşımlarını merak edenler için 16. İstanbul Bienali’nin bir de kataloğu var.

Rehberle gezme fırsatı

Ziyaretçiler daha önceki yıllarda olduğu gibi bu yıl da İstanbul Bienali’ni rehberli turlarla ziyaret edebilecek. 16. İstanbul Bienali’nin rehberli tur programı, ziyaretçilere dilerlerse tek bir mekânı, iki mekânı veya tüm mekânları eğitimlerini Koç Holding desteğiyle tamamlayan uzman rehberler eşliğinde gezme olanağı sunacak.

Bienal süresince devam edecek turlar, MSGSÜ İstanbul Resim ve Heykel Müzesi ve Pera Müzesi’nde pazartesi günleri hariç her gün düzenlenecek. Büyükada’da ise çarşamba, cumartesi ve pazar günleri turlar olacak.

Dileyenler tekil bilet satın alarak yalnızca bir mekânı rehberlerle gezmeyi tercih edebilir veya kombine bilet satın alarak tüm mekânlarda rehberli turlardan faydalanabilir.

Ziyaret gün ve saatleri

16. İstanbul Bienali tüm mekânlarda ücretsiz olarak ziyaret edilebilir. Pazartesi günleri hariç her gün, 10.00-18.00 arasında ziyarete açık olan bienalde, açılış haftasına özel olarak, 16 Eylül Pazartesi tüm mekânlar açık olacak.
Pera Müzesi, hafta içi 19.00’a, cuma günleri 22.00’ye dek açık; pazar günleri ise 12.00’de açılacak.

QR Kodu almak gerekiyor

Ücretsiz davetiye için 16bziyaret.iksv.org sitesinde başvuru formunu dolduran sanatseverlere sergi mekânlarına girişlerini sağlayacak bir QR kodu gönderilecek. Sanatseverler QR kodlu davetiyelerinin bir çıktısını ya da telefon ekranlarındaki dijital QR kodunu mekân girişlerindeki okuyuculara taratarak sergi mekânlarına giriş yapabilecek.

Tasarım Bienali küratörü belli oldu

Öte yandan, İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından 26 Eylül-8 Kasım 2020 tarihleri arasında düzenlenecek 5. İstanbul Tasarım Bienali'nin küratörü Portekizli mimar ve küratör Mariana Pestana oldu. İstanbul Tasarım Bienali Danışma Kurulu, Mariana Pestana’nın 5. İstanbul Tasarım Bienali küratörü olarak davet edilmesi hakkında, “Mariana Pestana’nın özgün yaklaşımının bienal için çok faydalı olacağına eminiz, güncel meselelerle ilgili fikirlerini ve kurgusal geleceklere dair sorgulamalarını da çok ilgi çekici buluyoruz. Onun bu serginin akıllarda yer etmesi için canla başla çalışacağına inanıyor, İstanbul Tasarım Bienali’nin işbirliğine dayalı yaklaşımını birlikte geliştireceğimiz için büyük bir heyecan duyuyoruz,” dedi.