28 °C

İstanbul’da Amerikan mutfağından örnekler…

Etiler’deki Rustyfork; şef Murat Bozok’un danışmanlığında hazırlanan Louisiana ve Texas’ın özgün tarifleri ağırlıklı menüsünün yanı sıra ilginç dekoru ve özgün konsepti ile de dikkat çekiyor.

İstanbul’da Amerikan mutfağından örnekler…

Etiler’deki Rustyfork; şef Murat Bozok’un danışmanlığında hazırlanan Louisiana ve Texas’ın özgün tarifleri ağırlıklı menüsünün yanı sıra ilginç dekoru ve özgün konsepti ile de dikkat çekiyor. Amerikan mutfağının tatlarını, özgün yorumlarla sunan Rustyfork menüsünde, her damak tadına uygun, başlangıçlar, çorbalar, salatalar, eşlikçiler, soslar ve dipler, ana yemekler, tatlılar ile oldukça zengin alternatiflerin bulunmasına dikkat edilmiş…

Rustyfork, “paslı çatal” anlamına geliyor. Gerçekten de restoranda kullanılan çatal, bıçak ve kaşıklar (paslı değiller, ama) özel olarak eskitilmişler… Mekânın kurucusu ve sahipleri, Koray ve Selin Kırmacı çifti… Koray Bey, uzun yıllar İngiltere’de yaşamış; Amerika’da Louisiana ve Texas mutfağına merak sarmış. Oranın lezzetlerini, oranın gerçek malzemeleriyle yine bölgenin dekoru eşliğinde sunacağı bir mekân açmış… Mutfak şefi, Batu Başaran…

Soslar, menüde ayrı bir bölüm

Rustyfork menüsünde, soslar için de ayrı bir bölüm bulunuyor. Bu bölümde, Honey Mustard, Bourbon BBQ, Salsa, Sour Cream, Guacamole, Marinara, Aioli, Blue Cheese olarak toplamda 8 çeşit yer alıyor. Yemeğin yanında ekstradan sos tercihleri için buradan seçim yapılabiliyor. Sosların her biri, Rustyfork’ta yapılıyor. İki katlı mekânın arka tarafında oldukça büyük ve ferah bir bahçe yer alıyor.

Çorbalardan New England kum midyesi çorbası Clam Chowder, başlangıçlardan patates kızartması, aioli ve bourbon bbq sos eşliğinde cajun baharatlarla panelenmiş karides Southern Fried Shrimp, ana yemeklerden kızarmış bebek patates ve salata yanında aromatik tereyağıyla lezzetlendirilmiş dry - aged dana pirzola Cowboy Steak, ballı, hardallı patates püresi eşliğinde tütsülenmiş dana sosis Smoked Texas Sausage, milföy kaplı, kremalı sotelenmiş tavuk ve sebzeler Chicken Pot Pie, mısır ekmeği, baked bean, mac & cheese ile beraber tütsülenmiş dana brisket Smoked Beef Brisket gibi, her biri özel reçetelerle hazırlanan, oldukça karakteristik tatlar menüde yer alıyor.

Tatlı bölümünde 6 çeşit bulunuyor. Pecan Pie (Vanilyalı dondurma eşliğinde pikan cevizli turta), New York Cheesecake (Çilek ve lime salatası eşliğinde cheesecake), S’mores (Çikolata ve çikolata kurabiye eşliğinde marshmellow), Brownies (Vanilyalı dondurma eşliğinde cevizli brownie), Rusty’s Ice – Cream, Rocky Road (bisküvi eşliğinde çikolata bar içerisinde marshmellow). Dondurmaların hepsi Rustyfork’ta yapılıyor.
Rustik mimarinin en temel öğeleri olan ahşap, taş, tuğla gibi detayların yoğun kullanıldığı Rustyfork’un dekorasyonunda metal dokunuşlar; kafes detayları, aydınlatmalar, dolaplar gibi materyallerde kendini gösteriyor. Mekâna özel çizimler, sanatçı Birim Erol tarafından tasarlanmış.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap