20 °C

Kastamonu’da Kastrofest’le “Geleneğe Saygı Geleceğe Miras”

Mutfak kültürünün zenginliğine rağmen henüz yeterince keşfedilmemiş bir gastronomi destinasyonu olan Kastamonu’da, 27-28 Eylül tarihlerinde "Geleneğe Saygı, Geleceğe Miras” temasıyla festival düzenleniyor.

Kastamonu’da Kastrofest’le “Geleneğe Saygı Geleceğe Miras”

Mutfak kültürünün zenginliğine rağmen henüz yeterince keşfedilmemiş bir gastronomi destinasyonu olan Kastamonu, 27-28 Eylül tarihlerinde "Geleneğe Saygı, Geleceğe Miras” temasıyla ilk kez düzenlenmesi planlanan Kastrofest – Kastamonu Gastronomi Festivali’yle gastronomi turizminde atağa geçmeye hazırlanıyor.

Kastamonu’nun doğal, kültürel ve tarihsel mirasına sahip çıkıp tanıtarak, ilin sürdürülebilir gelişimine katkıda bulunmak üzere kurulmuş olan Dünya Mirası Kastamonu İnisiyatifi (DMKİ) ev sahipliğinde, Kastamonu Valiliği’nin himayesinde, Kastamonu Belediyesi’nin destekleriyle düzenlenmesi hedeflenen festival, kentin yükselen bir gastronomi destinasyonu olması için önemli bir tanıtım platformu olarak kurgulanacak.

Etkinliklerle desteklenecek

Gastroshowlar, “En Hızlı ve en Lezzetli Etli Ekmek” gibi birbirinden ilginç yemek yarışmaları, “Kastamonu Pastırması Kesim Teknikleri”, “Çekme Helva Yapımı” gibi geleneksel Kastamonu mutfağını yansıtan atölyeler, “Geleneksel Kastamonu Mutfak Gereçleri” sergisi ve çocuk etkinlikleri sunacak Kastrofest’in konuk ülkesi ise İtalya olacak. Festivalde ayrıca etkinliğe destek veren kuruluşlardan Mutfak Dostları Derneği öncülüğünde, gastronomi ve turizm dünyasından isimlerin katılımıyla “Gıdanın Geleceği” üst başlıklı paneller ve söyleşiler düzenlenecek.

Üyeleri arasında Reis Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Reis, Dr. Atıf Uğurlu gibi Kastamonu’nun önde gelen isimlerinin yer aldığı DMKİ’nin sözcülüğünü üstlenen Gülsen Kırbaş, festival için hazırlıkların hızla devam ettiğini belirterek şunları şöyledi:
“Kastrofest, Kastamonu’nun gastronomi turizminde markalaşması için bu alanda kente katma değer yaratacak çok önemli ve öncü bir proje. Festivalimiz boyunca gastronomi dünyasının değerli isimlerini şehrimizde ağırlayacak olmaktan dolayı çok heyecanlıyız. Umuyorum ki, Kastamonu’nun geleneksel tatlarını tüm Türkiye’ye, hatta tüm dünyaya duyurmasını amaçladığımız Kastrofest, kentin gastronomi turizmi alanındaki tanıtımı için büyük bir adım olacak”.

Misyon ve vizyon

Dünya Mirası Kastamonu İnisiyatifi’nin misyonu ve vizyonu şöyle anlatılıyor:
Misyon: Kastamonu’nun sahip olduğu doğal, kültürel ve tarihsel değerleri ortaya çıkarmak ve daha iyi tanınmasına, korunmasına ve geliştirilmesine katkıda bulunmak amacıyla düşünce üretmek, proje geliştirmek ve etkinlikler düzenlemek suretiyle, bölgenin, ulusal ve uluslararası ölçekte hak ettiği yere gelmesini sağlamak.

Vizyon: Özgün ve iyi korunmuş, doğal, kültürel, tarihi ve insani değerleriyle Türkiye’de saygın bir yere sahip ve dünyada tanınan bir marka: Kastamonu.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap